Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Triduum Paschalne 2024. Kiedy się zaczyna? Czym jest Triduum Paschalne? Ile czasu trwa? Jaka jest tradycja Triduum Paschalnego?

Maja Czech
Maja Czech
W Wielką Sobotę również nie odbywa się msza święta. To dzień, w którym trwają rozważania na temat męki i cierpienia Jezusa Chrystusa.
W Wielką Sobotę również nie odbywa się msza święta. To dzień, w którym trwają rozważania na temat męki i cierpienia Jezusa Chrystusa. Waldemar Wylegalski
Triduum, czyli z łacińskiego dosłownie "trzy dni". To najważniejszy czas w życiu katolików, podczas którego rozważa się mękę, śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Kiedy rozpoczyna się Triduum Paschalne 2024? Co robi się w jego trakcie? Jakie są tradycje związane z Triduum Paschalnym? Sprawdzamy!

Spis treści

Triduum Paschalne - co to znaczy?

Triduum Paschalne to najważniejszy czas w roku liturgicznym katolików. Triduum oznacza dosłownie "trzy dni". Druga część tej nazwy odnosi się do misterium paschalnego, które celebruje się w tym czasie. Owo misterium to męka, śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Wielki Tydzień w wierze katolickiej obchodzi się już od IV wieku. Natomiast sama nazwa Triduum Paschalne funkcjonuje dopiero od 1924 roku (wcześniej Triduum Sacrum)

Triduum Paschalne - kiedy jest? Ile trwa?

Triduum Paschalne to Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielka Sobota. W 2024 roku czas ten trwa od mszy wieczornej w wigilię Wielkiego Czwartku - 27 marca. Triduum zakończy się w Wielką Sobotę wieczorem - 30 marca.

Jak obchodzi się Triduum Paschalne? Wielki Czwartek 2024

Obchody Triduum zaczynają się mszą wieczorną w Wielki Czwartek jednocześnie kończąc okres Wielkiego Postu. Jest to msza Wieczerzy Pańskiej odbywająca się na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy.

Wtedy, podczas odgrywania Chwała na Wysokości, w całym kościele mają bić wszystkie dzwony kościoła. Wspomina się wtedy również obrzęd obmycia nóg na dowód pokory i skromności wiernych.

Po zakończonej mszy przenosi się Najświętszy Sakrament do ciemnicy, gdzie odbywa się jego adoracja.

W Wielki Czwartek wierni wspominają ustanowienie dwóch sakramentów – kapłaństwa i Eucharystii. Rozmyśla się także o ostatnich chwilach Jezusa przed męką.

Jak obchodzi się Triduum Paschalne? Wielki Piątek 2024

W Wielki Piątek nie odbywa się msza święta. To dzień, w którym wspomina się śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Wierni biorą wtedy udział tylko w liturgii Męki Pańskiej, a wcześniej w drodze krzyżowej. Adoruje się wtedy drzewo krzyża Chrystusa.
Ołtarz kościelny pozostaje obnażony - nie ma na nim krzyża, kwiatów, obrusów. Po liturgii odprawiane są gorzkie żale - nabożeństwo pasyjne, a także symboliczne przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.

Jak obchodzi się Triduum Paschalne? Wielka Sobota

W Wielką Sobotę również nie odbywa się msza święta. To dzień, w którym trwają rozważania na temat męki i cierpienia Jezusa Chrystusa. Odwiedza się wtedy Groby Pańskie, a także groby najbliższych zmarłych. Jest to Wigilia Paschalna, a więc dzień poprzedzający Zmartwychwstanie.

Święci się wtedy ogień i wodę, a wierni symbolicznie święcą także swoje pokarmy. Można wtedy także odnowić przyrzeczenia chrzcielne.

O północy w kościołach rozbrzmiewa Alleluja na znak Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

W Wielką Sobotę również nie odbywa się msza święta. To dzień, w którym trwają rozważania na temat męki i cierpienia Jezusa Chrystusa.

Triduum Paschalne 2024. Kiedy się zaczyna? Czym jest Triduum...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak się pozbyć gniewu? Jest prosty sposób!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza