Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzecia w tym roku podwyżka za ciepło w Słupsku. Engie tłumaczy to znaczącym wzrostem kosztu emisji CO2, czyli unijną polityką

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Archiwum PolskaPress
W tym tygodniu właśnie weszła w życie trzecia w tym roku podwyżka za ciepło w Słupsku. Jak tłumaczy słupskie Engie jest to korekta ostatniej taryfy za ciepło. Oznacza ona wzrost średnio ok. 4 proc.

Nowa taryfa obowiązuje od 14 grudnia, większe rachunki słupszczanie zapłacą więc w przyszłym roku. Nowe stawki mają obowiązywać do sierpnia 2022 roku.

- Powodem wprowadzenia trzeciej w tym roku podwyżki za ciepło jest znaczący wzrost kosztu emisji CO2. W roku 2021 cena uprawnień do emisji CO2 wzrosła prawie trzykrotnie. Cena z tytułu emisji CO2 w styczniu 2021 r. wynosiła ok. 30 EURO za tonę, w grudniu 2021 r. wynosi ok. 80 EURO za tonę. Stąd korekta ostatniej taryfy za ciepło - tłumaczy Marzena Gębala, rzeczniczka Engie w Słupsku.

Formalnie to firmy dostarczające ogrzewanie do mieszkań występują przed podwyżką o jej zatwierdzenie do Urzędu Regulacji Energetyki. Engie S.C też to zrobiło i urząd zatwierdził przed sezonem podwyżkę. Teraz nastąpiła jej korekta.

I tak od początku tego sezonu grzewczego jest drożej. Firma tłumaczyła to wzrostem opłat z tytułu zakupu praw do emisji CO2 – 80 proc. oraz wzrostem kosztów zakupu opału – 15 proc. Pozostałe koszty utrzymywała na poziomie poprzedniej taryfy dla ciepła.

Łącznie w tym roku firma podniosła ceny trzy razy. Są cztery taryfy i maksymalnie niektórzy odbiorcy zapłacą o ponad 30 proc, więcej niż rok wcześniej.

- Ogółem średnioroczna cena ciepła za 1 GJ w porównaniu rok 2020 do roku 2021 wzrosła ok.9 proc. - tłumaczy pani Marzena. - Średnioroczna cena ciepła w roku 2020 wynosiła 69,20 zł/GJ netto; średnioroczna cena ciepła w roku 2021 wynosi 75,25 zł/GJ netto.

Oczywiście wzrosła opłata stała i jest do tego też VAT na ciepło. Przypomnijmy, że premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rządowy pakiet antyinflacyjny został poszerzony o obniżkę VAT na ciepło z 23 proc. do 8 proc. Oznacza to, że odbiorcy ciepła zapłacą za nie w przyszłym roku mniej, niż wynikałoby z obecnych taryf.

- Niestety, minęły czasy, gdy jako duży odbiorca mogliśmy negocjować ceny - usłyszeliśmy od prezesa SM Kolejarz w Słupsku, największej słupskiej spółdzielni mieszkaniowej.

Doprecyzujmy, że wprowadzone w tym roku nowe regulacje w kraju mają pomóc w poprawie sytuacji finansowej branży ciepłowniczej, co ma umożliwić jej transformację energetyczną. Wprost wyliczano, że zmiany mają przynieść wzrost przychodów przedsiębiorstw ciepłowniczych w Polsce o 1,6 mld zł w pięć lat. Chodzi o presję klimatyczną ze strony UE, by zmniejszała się emisja CO2. Słupskie Engie w to się wpisało rozpoczętą w maju tego roku budową nowoczesnej elektrociepłowni gazowej.

Jak tłumaczono inwestycja o wartości 80 milionów złotych zasili miasto w ciepłą wodę, ogrzewanie i energię elektryczną w bardziej ekologiczny, od spalania węgla, sposób. W procesie kogeneracji wytwarzana jest energia elektryczna oraz użytkowa energia cieplna. To właśnie w tej technologii zostanie zbudowana elektrociepłownia przy ulicy Słonecznej w Słupsku. Obiekt będzie zasilany gazem, który posłuży jako paliwo dla turbin gazowych.

Jak teraz informuje Engie Słupsk uruchomienie elektrociepłowni EC-1 usytuowanej przy ul. Słonecznej planowane jest na II połowę 2022 r. Z energii dostarczanej przez Engie EC Słupsk korzysta 80 proc. miasta. Budowa elektrociepłowni ma sprawić, że dwie kotłownie węglowe działające na terenie miasta będą mogły pracować mniej. To przełożyć ma się na obniżenie emisji pyłów i dwutlenku węgla.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza