Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie słupskiego elektryka wygrali konkurs poświęcony energii przyszłości

(nik)
Drugoklasiści Michał Cieślak i Paulina Pętlak z opiekunem Tadeuszem Przyborowskim zdobyli dla szkoły pieniądze na zakup pomocy naukowych.
Drugoklasiści Michał Cieślak i Paulina Pętlak z opiekunem Tadeuszem Przyborowskim zdobyli dla szkoły pieniądze na zakup pomocy naukowych. Kamil Nagórek
Uczniowie słupskiego elektryka wpadli na pomysł, jak wytwarzać energię, np. grając w piłkę, bawiąc się na placu zabaw czy biegając. Zachwycili tym jury ogólnopolskiego konkursu.

W konkursie pod hasłem "Energia przyszłości. Polska efektywna energetycznie w roku 2020. Nowatorskie rozwiązania w zakresie oszczędności energii elektrycznej" wystartowały 23 szkoły ponadgimnazjalne kształcące elektryków i elektroników z całej Polski.

- W pierwszym etapie konkursu przedstawiliśmy referat na temat tych rozwiązań. Do drugiego zaproszono pięć zespołów, których prace były najciekawsze, w tym nas - mówi Michał Cieślak z klasy II E słupskiego elektryka.

Na tym etapie trzyosobowa drużyna ze Słupska - Michał Cieślak, Paulina Pętlak i Damian Stanisławski pod okiem opiekuna Tadeusza Przyborowskiego, miała za zadanie opracowanie konkretnych nowatorskich rozwiązań oszczędzających energię elektryczną. Słupszczanie opisali ich aż 12, a kolejne siedem, które wymyślili inni naukowcy, udoskonalili.

Jurorów zachwycił m.in. ich pomysł na elektrobuty, które przetwarzają energię powstającą podczas chodzenia, do których słupszczanie postanowili dołożyć port USB umożliwiający ładowanie telefonu komórkowego w czasie biegu czy spaceru.

- Naszym flagowym pomysłem były turbiny wiatrowe zamontowane na czole lokomotywy. Wytworzona dzięki nim w czasie jazdy pociągu energia mogłaby być wykorzystana na podniesienie komfortu podróży. Podróżni dzięki temu mogliby np. oglądać telewizję czy podłączyć do prądu laptopy - opowiada Michał Cieślak.

- Inny pomysł to wytwarzanie energii podczas zabawy - dodaje Paulina Pętlak. - Wymyśliliśmy i opisaliśmy m.in. piłkę, która dzięki systemowi czujników podczas uderzania w nią wytwarza energię i się świeci. Wpadliśmy też na pomysł oświetlenia placów zabaw poprzez pobieranie energii wytwarzanej przez huśtawki i karuzele, na których bawią się dzieci.

Te proste, a zarazem innowacyjne pomysły tak spodobały się jury, że przyznało słupszczanom zwycięstwo w konkursie.

- Mamy nadzieję, że właśnie spośród osób z taką energetyczną pasją przyjdzie nam rekrutować w przyszłości nowych pracowników - podsumował Roman Szyszko, wiceprezes zarządu Energa SA, która była sponsorem nagród.

Słupszczanie wygrali czek na 12 tys. złotych na zakup pomocy naukowych dla swojej szkoły, a dodatkowo każdy z członków drużyny dostał m.in. laptop.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza