Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uhonorowani medalami "Pro Patria" (wideo)

Zbigniew Marecki
Uhonorowani medalami "Pro Patria".
Uhonorowani medalami "Pro Patria". Kadr z wideo
21 osób uhonorowano w sobotę w Słupsku medalami "Pro Patria", które odznaczonym przyznał kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Wśród tych osób znaleźli się wyróżnieni na wniosek Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (Zenon Borny, Zbigniew Has, Mieczysław Kaczmarczyk, Leon Kasperski, Leszek Kazimierczyk, Stanisław Łach, Michał Maciaszek, Jerzy Miecznikowski, Kazimierz Szostakowski Kobelis oraz Bolesław Zabłocki. Ponadto na wniosek Zarządu Głównego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych tym samym medalem wyróżniono: Jerzego Ceglińskiego, Stanisława Deneka, Jadwigę Dudczak, Stanisława Kosna, Macieja Linke, Adama Schenkera, Edwarda Sołtysiaka, Eugeniusza Sypiańskiego oraz Wiktorię Wojtas Karpałę.

Odznaczenie przyznano także Liliannie Lipnickiej, historyczce ze słupskiego "drzewniaka", o której odznaczenie zabiegał Zarząd Główny Związku Sybiraków. Natomiast na wniosek Zarządu Głównego Światowego Związku Inwalidów Wojennych wyróżniono Krystynę Wasiuszko.

- Jestem wzruszona tym medalem, ale brakuje mi na tej uroczystości młodzieży, bo to jej powinniśmy przekazywać nasz dorobek - mówiła pani Wasiuszko, była członkini Szarych Szeregów. A pani Lipnicka zapewniła, że nie brakuje jeszcze w Polsce szkół, gdzie kultywuje się pamięć o uczestnikach walk o niepodległość Polski, a młodzi ludzie chętnie włączają się w tego rodzaju działania.

Sobotnia uroczystość odbyła się w Szkole Podstawowej nr 8 w Słupsku, gdzie od lat funkcjonuje izba pamięci o żołnierzach AK, powstaniu warszawskim oraz II wojnie światowej. Odznaczenia wręczał płk Zbigniew Krzywosz z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. W uroczystości uczestniczył także wiceprezydent Słupska Andrzej Kaczmarczyk oraz rodziny odznaczonych, które często zamiast nich odbierały medale.

Medal Pro Patria" został ustanowiony Zarządzeniem Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych 1 września 2011 roku. Uhonorowane mogą być osoby i instytucje "za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej". Nie jest nadawany pośmiertnie, nie przewidziano również nadawania medalu miejscowościom oraz obiektom historycznym i sakralnym.

Nadawany jest przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na podstawie udokumentowanych wniosków naczelnych władz organizacji kombatanckich i ofiar represji, a także organów administracji rządowej i samorządowej szczebla wojewódzkiego i powiatowego oraz polskich placówek dyplomatycznych i attachatów wojskowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza