Urzędy z Bytowa i okolic przejdą na pracę hybrydową. Jak załatwić dowód osobisty, akt zgonu?

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Minister Adam Niedzielski  zapowiedział, że wprowadzony zostanie obowiązek pracy zdalnej w administracji publicznej. Urzędy z Bytowa i okolic przejdą na pracę hybrydową. Sprawdziliśmy, jak zamierzają  pracować urzędy z naszego regionu i czy, mieszkańcy będą mogli załatwić najważniejsze sprawy.
Minister Adam Niedzielski zapowiedział, że wprowadzony zostanie obowiązek pracy zdalnej w administracji publicznej. Urzędy z Bytowa i okolic przejdą na pracę hybrydową. Sprawdziliśmy, jak zamierzają pracować urzędy z naszego regionu i czy, mieszkańcy będą mogli załatwić najważniejsze sprawy. Archiwum
Udostępnij:
Minister Adam Niedzielski zapowiedział, że wprowadzony zostanie obowiązek pracy zdalnej w administracji publicznej. Urzędy z Bytowa i okolic przejdą na pracę hybrydową. Sprawdziliśmy, jak zamierzają pracować urzędy z naszego regionu i czy, mieszkańcy będą mogli załatwić najważniejsze sprawy.

- W ostatniej dobie potwierdziliśmy 30 586 nowych zakażeń koronawirusem. To jest liczba, której nie spotkaliśmy w trakcie całej czwartej fali - powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. - Omikron stał się faktem - dodał.
Minister zapowiedział, że wprowadzony zostanie obowiązek pracy zdalnej w administracji publicznej. - Rozporządzenie w tej sprawie pojawi się jeszcze dzisiaj, a obowiązek zacznie obowiązywać na dniach - przekazał.
W związku z tym, czy urzędy w Bytowie i okolicznych gminach przygotowane są na pracę zdalna? Czy podczas obostrzeń przeciętny Kowalski jest w stanie załatwić coś w urzędzie? Czy odbierze dowód osobisty lub akt urodzenia? Raczej tak.

Praca zdalna, ale nie wszyscy

- Czekamy na rozporządzenie w tej sprawie - mówi Ryszard Sylka, burmistrz Bytowa. - Jeśli obowiązek pracy zdalnej stanie się faktem, spróbujemy się do niego dostosować, ale w stu procentach nie będzie to możliwe. Są systemy, oprogramowania, które nie mogą być przełączone na inne nośniki niż te, które znajdują się w urzędzie, więc część pracowników będzie musiała pracować normalnie. Osoby zatrudnione przy pracach porządkowych, czy nadzorczych również. Jesteśmy w stanie w trzech czwartych przejść na pracę zdalną. Mieszkańcy będą mieli możliwość załatwienia najpilniejszych spraw na przykład odbioru dowodu osobistego, czy aktu urodzenia po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym.

- Całkowite przejście na pracę zdalną nie jest możliwe - uważają również urzędnicy z Parchowa.

- Tak jak w minionym roku część pracowników przejdzie na krótki czas na pracę zdalną - mówi Andrzej Dołębski, wójt Parchowa. - Przy drugich drzwiach wejściowych będzie zorganizowane okienko podawcze, tak aby urzędnik nie miał bezpośredniego kontaktu z urzędnikiem. Tam będzie można zostawiać dokumenty. Pod odbiór trzeba będzie się umówić telefonicznie, część będzie też wysyłana pocztą. Oczywiście urzędników pozostających w urzędzie będzie obowiązywał dystans. Zobligowani są do dezynfekcji rąk, noszenia maseczek i rękawiczek.

Urzędnicy z Parchowa dodają: Prosimy o ograniczenie załatwiania spraw administracyjnych bezpośrednio w urzędzie, szczególnie osoby, które mają objawy przeziębienia. Zachęcamy do załatwiania wszystkich spraw z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość (telefonicznie, e-mail, e-puap, profil zaufany) - apelują.

Jeden urzędnik i jeden petent

Pracy zdalnej swoich podwładnych nie przewiduje Jan Klasa, wójt Czarnej Dąbrówki. - Nasi urzędnicy są zaszczepieni i mamy nadzieję, że żadne kwarantanny, wyłączenia z pracy nas nie dotkną - wyjaśnia wójt. - Na korytarzu urzędu jest osoba, która kieruje petentów do odpowiednich pokoi. Mamy założenie, że w jednym pomieszczeniu może przebywać jeden urzędnik i jeden interesant, dopiero po załatwieniu sprawy może wejść kolejny.

Jest okienko podawcze

A jak to będzie wyglądało w Borzytuchomiu?

- Na ten temat będę rozmawiał ze swoimi pracownikami - mówi Witold Cyba, wójt Borzytuchomia. - Zmniejszymy liczbę urzędników pracujących na miejscu, ale przejście zupełnie na pracę zdalną nie jest możliwe. Urząd Stanu Cywilnego będzie czynny, bo tu załatwiane są najważniejsze dla mieszkańców sprawy. Z pewnością większość spraw z urzędnikami będzie można załatwić przez okienko, utworzyliśmy je zaraz przy wejściu do urzędu.

Hybrydowy model pracy przewiduje gmina Studzienice. - Urząd całkowicie nie może być zamknięty - mówi Bogdan Ryś, wójt Studzienic. - Trzeba kierować się rozsądkiem i logiką. Część pracowników będzie na pracy zdalnej, część nie. Powiększymy recepcję, aby nie było bezpośredniego kontaktu, ale też tak, aby ludzie mogli załatwić najważniejsze sprawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie