Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustka> Dwa nowe bloki dla wojskowych

Marcin Barnowski [email protected] tel. (059) 848 81 00 Fot. Marcin Barnowski
Obok nowych bloków wojskowych w Ustce urządzono także zieleń i plac zabaw.
Obok nowych bloków wojskowych w Ustce urządzono także zieleń i plac zabaw.
Dwa bloki wojskowe powstały na rogu ul. Darłowskiej i Narutowicza. W każdym są po 22 mieszkania, a więc w sumie Ustce przybyły 44 nowe kwatery dla zawodowych żołnierzy.

Budynki zbudował gdyński oddział Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Najmniejsze, jednopokojowe mieszkanie, ma powierzchnię 35 m kwadratowych, a największe, 3 pokojowe  – 77 mkw. W blokach zamieszkają żołnierze zawodowi z Ustki i ze Słupska.

Jednym ze szczęśliwców, który wprowadzi się do obiektu, jest młody podporucznik z 7. Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku, który czeka na przydział mieszkania służbowego od 29 września 2008 roku. Jego sąsiadem będzie m.in. młodszy chorąży z usteckiego Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej, który wniosek o przydział służbowej kwatery złożył 21 sierpnia 2007 r. i dziś wreszcie, po ponad dwóch latach, doczeka się przydziału.

– To dla nas ważny dzień, bo w Ustce od ponad 10 lat nie zostało oddane ani jedno nowe mieszkanie dla wojska – mówi Leszek Łuczak, p.o. dyrektora WAM w Gdyni.

Bloki w zaledwie kilka miesięcy zbudowała firma Trak-Bud z Siemyśla koło Kołobrzegu. Szybka realizacja była możliwa dzięki nietypowej technologii. Budynki stanęły na żelbetowym fundamencie. Mają drewniane szkielety, które zostały obudowane prefabrykowanymi płytami z trocin. Piwnic brak. Jaka będzie trwałość tych „trociniaków”? – Taka sama jak budynków murowanych – zapewnia Jacek Gryziecki z Trak -Budu. – Ostatnio oglądałem program o podobnych domach, podarowanych Polsce przez Finlandię jeszcze w latach 40. Stoją do dziś i mają się bardzo dobrze.

Inwestycja pochłonęła prawie 12 mln złotych. Jak dowiedzieliśmy się w WAM, koszt brutto jednego mkw. wyniósł 4,5 tys. zł. Jak na tanią, „trocinową” technologię to nie jest mało. Ustecki TBS w tym samym czasie zbudował murowane bloki przy ul. Grunwaldzkiej, płacąc po 3,4 tys. zł za metr kw. To aż o 25 procent taniej.

– Drewno wcale nie jest tanim materiałem, poza tym zbudowaliśmy te mieszkania pod klucz, z wykończeniem łazienek i wyposażeniem kuchni włącznie – wyjaśnia wykonawca. – Nawet jeśli nasz metr będzie trochę droższy od ich metra, to trzeba pamiętać, że nasza technologia zapewnia bardzo niski współczynnik przenikania ciepła przez ścianę zewnętrzną. U nas wynosi on 0,17, a u nich – jakieś 0,35. Jak się buduje jak najtaniej, to potem płaci się wyższe rachunki za ogrzewanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza