Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustka liczy połacie groźnego azbestu

Bogumiła Rzeczkowska [email protected]
Na niektórych dachach azbest kruszeje. Jednak ratusz zapewnia, że w Ustce nie ma eternitu I stopnia pilności
Na niektórych dachach azbest kruszeje. Jednak ratusz zapewnia, że w Ustce nie ma eternitu I stopnia pilności mariusz surowiec
Ustka właśnie aktualizuje informacje na temat wyrobów zawierających azbest na terenie miasta w ramach Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032.

Pracownicy specjalistycznej firmy z Poznania oglądają dachy i ściany budynków, czyli przeprowadzają spis z natury.

- W ten sposób zaktualizujemy wiedzę o wyrobach zawierających azbest, która umożliwi nam określenie ich łącznej ilości w tonach z uwzględnieniem stopnia pilności - mówi Bernard Kowalczyk, zastępca dyrektora wydziału ochrony środowiska usteckiego ratusza.

Pilność, czyli stopień, w jakim znajdują się wyroby, liczony w skali od I do III. Pierwszy jest najniebezpieczniejszy i jak ratusz zapewnia, takich materiałów w Ustce już nie ma.

Inwentaryzacja pozwoli na dokładną ocenę stanu azbestu w Ustce, aktualizację harmonogramu usuwania wyrobów oraz aktualizację kalkulacji kosztów ich usuwania z prognozą do 2032 roku.

O wynikach azbestowego remanentu mieszkańcy zostaną poinformowani na stronie internetowej urzędu miasta, w mediach, na spotkaniach.
Poprzednia inwentaryzacja odbyła się w 2011 roku. Wówczas okazało się, że na terenie Ustki znajduje się 12 500,7 metra kwadratowego wyrobów z azbestu - na dachach, w ścianach. To szacunkowo 137 508 ton płyt cementowo-azbestowych płaskich i falistych. Nie stwierdzono natomiast występowania rur cementowo -azbestowych.

Płyta płaska to w przeważającej większości filarki międzyokienne występujące w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych jednej ze spółdzielni mieszkaniowych. Z kolei większość płyt falistych to dachy domów i budynków gospodarczych prywatnych osób.

Od 2002 do 2015 roku usunięto z terenu miasta Ustka 66 353 tony wyrobów. Według ratusza, pozbycie się połowy azbestu jest niezłym wynikiem w skali kraju. Jednak najtrudniej przekonać do tego starsze osoby, które ze względów finansowych nie mogą sobie pozwolić na położenie nowego dachu.

Azbest to niebezpieczna substancja, która zagraża zdrowiu i życiu człowieka. Udokumentowano jego rakotwórcze działanie. Jest praktycznie niezniszczalny, ale staje się zagrożeniem dla zdrowia w momencie uszkodzenia wyrobów go zawierająych.

Niebezpieczne jest cięcie, szlifowanie, demontaż, wiercenie dziur oraz mechaniczne zużycie spowodowane wiekiem produktu jak kruszenie, łamanie.

Ustawa o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest z dnia 19 czerwca 1997 roku wprowadziła w Polsce zakaz produkcji wyrobów zawierających azbest, która ostatecznie zakończyła się 28 września 1998 roku.

Natomiast od 1 stycznia 2005 w Polsce i Unii Europejskiej obowiązuje zakaz stosowania i obrotu tym minerałem i wyrobami go zawierającymi. W Polsce wprowadzono Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032.

Na demontaż , utylizację i transport materiału można dostać dotację. Na położenie nowego dachu - nie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza