Uwaga, ważne zmiany dla kierowców właśnie zaczynają obowiązywać. Jak pozbyć się punktów karnych? Sprawdź!

Materiał informacyjny LINK4
Po roku obowiązywania surowszych przepisów, wracają stare zasady. Znów będzie można redukować punkty karne dzięki zajęciom reedukacyjnym. Jest też druga zmiana: okres ważności punktów skróci się z dwóch lat do roku. Ale można w ogóle uniknąć takich kłopotów, po prostu jeżdżąc bezpiecznie, a dzięki pakietowi OC w LINK4, także z wieloma korzyściami. Odkryj, jak dobre ubezpieczenie dba o Twoją spokojną podróż i portfel!

Od 17 września należy spodziewać się wzmożonego ruchu w Ośrodkach Ruchu Drogowego. Od tego dnia zaczną obowiązywać nowe przepisy, które przywracają sytuację prawną sprzed 2022 r. Będzie można zapisać się na kurs reedukacyjny, który pozwoli Ci raz na pół roku oczyścić konto z sześciu punktów karnych. Ale uwaga! Nie dotyczy to młodych kierowców, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok. Z tego mechanizmu nie możesz też skorzystać po wyczerpaniu limitu 24 punktów. Wtedy tracisz prawo jazdy i musisz powtórzyć egzamin sprawdzający kwalifikacje kierowcy.

Szkolenie z teorią i praktyką

Kurs reedukacyjny składa się z ośmiu wykładów, które trwają tyle, co standardowa lekcja szkolna, czyli 45 minut. Oprócz teorii, kurs obejmuje również praktyczne zadanie polegające na awaryjnym hamowaniu przy prędkości 30-50 km/h. Zajęcia będą odbywać się w grupach o ograniczonej liczbie miejsc, nie przekraczającej 15 uczestników. Zapisy można dokonywać za pomocą stron internetowych WORD-ów lub telefonicznie poprzez infolinie dostępne w ośrodkach.

Kursy reedukacyjne 2023 — będzie drożej

Przed 17 września 2022 r. również można było kasować punkty karne, odbywając szkolenie. Wówczas stawka wynosiła do 400 zł. Teraz będzie drożej. Nie obowiązuje jedna stała kwota. Opłata będzie uzależniona od ośrodka, a różnice mogą być spore. Mówi się, że stawki mają wynieść od 600 do nawet 1200 zł.

Sam taryfikator punktów karnych pozostaje bez zmian. A w nim aż 21 wykroczeń obciążonych maksymalną liczbą - 15 punktów. I nie chodzi tylko o prędkość, bo tyle punktów jednorazowo dostaniesz za przekroczenie dozwolonego limitu o 70 km/h. Najwyższe stawki dotyczą m. in.: omijania pojazdu, który ustąpił pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzania na przejściu, spowodowanie wypadku, jazdę po użyciu alkoholu, nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku. Taką samą karę taryfikator przewiduje również za używanie pojazdu, stwarzając zagrożenie dla pasażerów lub osób poza maszyną - np. organizowanie kuligów czy kręcenie tzw. bączków na parkingu.
Punkty karne to jedno, a mandaty to drugie. Najcięższe przewinienia - w przypadku recydywy - obciążone są podwójnym stawkami.

Pamiętaj także o ubezpieczeniu. Poznaj korzyści pakietu OC w LINK4

Istnieje jedna kluczowa zasada, aby uniknąć kłopotów z punktami karnymi, uniknąć strat finansowych na mandatach oraz kosztownych kursach: przestrzeganie przepisów i jazda z rozwagą. Niemniej jednak, nie tylko to jest istotne. Obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewnia Ci ochronę w przypadku szkód wyrządzonych innym uczestnikom ruchu drogowego. Jednak LINK4 oferuje znacznie więcej, dostarczając liczne dodatkowe korzyści w pakiecie z obowiązkowym OC, które zapewniają dodatkową ochronę na drodze.

OC w LINK4 oferowane jest wraz z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. Dzięki niemu masz zapewnioną pomoc drogową i holowanie, jeśli dojdzie do zderzenia z innym pojazdem. Do tego otrzymasz auto zastępcze na okres 3 dni, także wówczas, kiedy doszło do kradzieży.

Nie zostaniesz sam z kłopotem, gdy złapiesz gumę. Samodzielna wymiana koła może być wielkim problemem. Z pakietem OC w LINK4 wystarczy skontaktować się z infolinią. Fachowiec wymieni uszkodzone koło na koło zapasowe, które jest na wyposażeniu pojazdu, a jeśli to nie będzie możliwe odholuje auto do warsztatu.

Poszerz swoją ochronę

W LINK4 swoją ochronę OC można łatwo rozszerzyć także o dodatkowe elementy, które dają jeszcze większe poczucia bezpieczeństwa.

Auto Assistance to pomoc w sytuacjach awaryjnych i holowanie w niemal całej Europie. Już podstawowa opcji tego ubezpieczenia zapewnia mam lawetę do 500 km. Dodając do OC ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) chronisz siebie i bliskich przed finansowymi skutkami poważnych urazów spowodowanymi nieszczęśliwym wypadkiem w Twoim samochodzie.

Możesz też skorzystać z Ochrony Zniżki. W przypadku zdarzenia drogowego z Twojej winy, pierwsza szkoda nie będzie uwzględniona przy wyliczeniu składki na kolejny okres ubezpieczenia w LINK4 (sprawdź szczegółowe warunki na link4.pl).

Niezależnie od tego, na jaki wariant ubezpieczenia się zdecydujesz, OC to absolutna konieczność nawet wtedy, kiedy z samochodu zupełnie nie korzystasz, a wciąż jest zarejestrowany.

Tak kupisz ubezpieczenie w LINK4

W LINK4 możesz nie tylko w bardzo łatwy sposób skomponować sobie zestaw ubezpieczeniowy, ale również rozłożyć składkę nawet na 4 raty.
Aby *wykupić polisę w LINK4,* nie musisz wychodzić z domu – ubezpieczenie możesz nabyć przez *internet.* Wystarczy, że masz dostęp do sieci, by w ciągu kilku chwil stać się właścicielem wybranego pakietu OC lub OC+AC.

Na stronie internetowej link4.pl dostępny jest praktyczny kalkulator, który łatwo wyliczy całkowity koszt polisy. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Więcej informacji, w tym wszystkie limity i ograniczenia, znajdziemy w OWU na stronie link4.pl.

*Artykuł powstał we współpracy z Grupą PZU.

Advertisement

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Uwaga, ważne zmiany dla kierowców właśnie zaczynają obowiązywać. Jak pozbyć się punktów karnych? Sprawdź! - Portal i.pl

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza