Na pytania odpowiadała młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 5 w Bytowie oraz Szkoły Podstawowej w Niezabyszewie. Pytania nie zawsze były proste. Trzeba była wiedzieć, jaka jest liczba zastosowań drewna, ile lat ma najstarsze polskie drzewo, ile procent powierzchni Polski zajmują lasy oraz jak nazywa się najstarszy pierwotny las w Europie.
Młodzież musiała wykazać się nie tylko wiedzą, ale również refleksem. Przez długi czas rywalizacja była bardzo zacięta, a dystans punktowy między bytowską piątką a szkołą w Niezabyszewie był niewielki.
Ostatecznie zwyciężyły dziewczęta ze Szkoły Podstawowej w Niezabyszewie. Maja Kuczkowska, Laura Chamier Gliszczyńska, Wiktoria Homernik i Alicja Tyborska będą reprezentować powiat bytowski podczas finału quizu, który 14 czerwca odbędzie się w Szczecinku. Tam spotkają się ze zwycięzcami eliminacji z Czaplinka, ze Świdwina, ze Sławna oraz z Człuchowa.
Zanim rozpoczął się quiz, o lesie i jego mieszkańcach opowiadali Krzysztof Rudnik, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Bytów, oraz Marek Skierka, leśniczy Leśnictwa Gałęźnia.
- To dobrze, że młodzież dużo wie o lesie, ale najważniejsze jest doświadczanie lasu, przebywanie w nim. Lasu wciąż za mało jest w życiu człowieka. Dlatego nasze nadleśnictwo od lat regularnie organizuje w lasach biegi na orientację, a także zaprasza przedszkolaki, uczniów, seniorów i inne grupy zorganizowana na lekcje terenowe – mówi Krzysztof Rudnik.
Dziewczęta ze zwycięskiej drużyny o lasach wiedzą dużo, bo odwiedzają je regularnie, a nawet mieszkają na ich skrajach.
- Dookoła mojego domu jest las i jezioro. Inni szukają działek naj jeziorem, a my to mamy tuż pod domem – mówi Laura. Z kolei Maja często odwiedza las, który należy do jej dziadka: – Tam można się zrelaksować i posłuchać natury. Ludzie z miasta nie mają takiego doświadczenia.
Wiktoria i Alicja w lasach również są regularnie. Przez nie prowadzi droga do szkoły, ale to również miejsce wycieczek rowerowych, spacerów czy wypraw na grzyby i jagody.
Jak podkreśla Jolanta Majkowska, nauczycielka, opiekunka młodzieży z podstawówki w Niezabyszewie, uczniowie tej szkoły o lesie uczą się nie tylko na lekcjach ekologii, ale również podczas wycieczek do lasu. Tam rozpoznają piętra roślinności i ptaki po śpiewie, zimą dokarmiają zwierzynę, a przez cały rok sprzątają śmieci, które zostawili spacerowicze.

Święto sadów w Wierzchowicach
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?