Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W co trzeciej firmie łamane jest prawo

pit
W co trzeciej firmie łamane jest prawo
W co trzeciej firmie łamane jest prawo
Najczęściej pracodawcy nie rozliczają nadgodzin i łamią zasady BHP, najrzadziej - nie opłacają składek ZUS i opóźniają wypłaty.

Z badania przeprowadzonego przez Work Service wynika, że 36 proc. Polaków dostrzega w swoim miejscu pracy łamanie zasad przez pracodawców.

- Niestety ponad 1/3 zapytanych pracowników dostrzega negatywne praktyki stosowane przez ich pracodawców - mówi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service. - A 16 proc. respondentów wskazuje na nierozliczanie nadgodzin, 14 proc. - na łamanie zasad BHP, a co dziesiąty zapytany twierdzi, że jego pracodawca wypłaca część wynagrodzenia nieoficjalnie bez umowy, czyli "pod stołem". Jeśli do tego dodamy "pracę na czarno", z którą w swoim miejscu pracy spotyka się jeszcze 8 proc. pracowników, to takie dane nie napawają optymizmem.

Prezes przypomina, że obowiązek zatrudniania pracownika i wypłacania mu odpowiedniego wynagrodzenia za wykonaną pracę to dwa najważniejsze obowiązki pracodawcy wynikające z przepisów kodeksu pracy.
Osoby zatrudnione na umowę o dzieło lub zlecenie częściej niż inni jako nieuczciwą praktykę wskazują nierozliczanie nadgodzin (22 proc.). Na dyskryminację w miejscu pracy oraz mobbing najczęściej zwracają uwagę pracownicy pełnoetatowi (15 proc.). Natomiast wypłacanie części wynagrodzenia "pod stołem" najczęściej jest spotykane przez samozatrudnionych i współpracowników na umowę o dzieło/zlecenie (po 14 proc.).

Wśród respondentów pracownicy posiadający wykształcenie zawodowe częściej niż pozostali dostrzegają praktyki "zatrudniania na czarno" (15 proc.). Na łamanie zasad BHP i narażanie zdrowia w miejscu pracy zdecydowanie najczęściej wskazują osoby, które ukończyły edukację na poziomie podstawowym (24 proc.).

Z kolei 76 proc. badanych uważa, że w ich miejscu pracy kobiety i mężczyźni mają takie same możliwości rozwoju kariery. Przeciwnego zdania jest mniej niż 1/5 pracowników.

- Co ciekawe i warto to podkreślić, to mężczyźni częściej niż kobiety uważają, że w ich miejscu pracy kobiety i mężczyźni nie mają zapewnionych równych szans rozwoju kariery zawodowej (odpowiednio 21 i 13 proc.) - Krzysztof Inglot z Work Service.

  • Czego oczekują pracownicy od swoich pracodawców?

Pracownicy najbardziej w miejscu pracy potrzebują programów rozwoju swoich kompetencji (42 proc.), przejrzystej polityki rozliczania czasu pracy (40 proc.) oraz zrozumiałej polityki personalnej, w tym jasnej ścieżki kariery (40 proc.).

- Rzadziej wskazują na przystosowanie miejsca pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych (24 proc.), co zdecydowanie jest ważniejsze dla kobiet niż mężczyzn (odpowiednio 29 i 19 proc.) - dodaje Inglot.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza