Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łebieniu już wiercą. Szukają u nas gazu.

Grzegorz Bryszewski [email protected] tel. (59) 848 81 00 Fot. Krzysztof Falcman
Wiertnia wczoraj zaczęła wgryzać się w ziemię. Prace przy pierwszym odwiercie mają potrwać 6-8 tygodni.
Wiertnia wczoraj zaczęła wgryzać się w ziemię. Prace przy pierwszym odwiercie mają potrwać 6-8 tygodni.
Amerykańskie konsorcjum Lane Energy& ConocoPhilips rozpoczęło wczoraj odwierty poszukiwawcze złóż gazu łupkowego w gminie Nowa Wieś Lęborska.

Koncesję na poszukiwanie niekonwencjonalnych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w Łebieniu ma amerykańskie konsorcjum spółki Lane Energy Poland z firmą ConocoPhilips. Ta druga firma ma już doświadczenie w eksploatacji gazu łupkowego w Teksasie. Odwiert w Łebieniu dla konsorcjum wykonuje polska spółka Nafta Piła. Dwa tygodnie temu we wsi pojawiło się urządzenie wiertnicze (wiertnia), które składano w całość. Kilka ostatnich dni trwały testy.

– Celem pierwszego odwiertu poszukiwawczego jest sprawdzenie, czy na głębokości około 3 tysięcy metrów znajdują się bogate w gaz ziemny łupki syluru i dewonu – informuje Agnieszka Honkisz z Lane Energy Poland. – Planujemy, że odwiert potrwa 6-8 tygodni, a uzyskane próbki prześlemy do specjalistycznego laboratorium.

Czytaj także: Pod Lęborkiem lada moment będa szukać gazu

Naukowcy z laboratorium mają sprawdzić, czy w łupkach znajduje się gaz ziemny. Na pytanie o to, czy jest to bogate i opłacalne ekonomicznie złoże, mają odpowiedzieć dwa kolejne wiercenia.

– Planujemy następne wiercenie zrobić w gminie Cedry Wielkie, a potem wrócić do Łebienia. Będzie to badanie horyzontalne. W uproszczeniu mówiąc, będzie polegało na dotarciu do łupków pod dużym kątem, nieomal poziomo. To prawdopodobnie zrobimy w przyszłym roku – dodają przedstawiciele Lane Energy.

Czy poszukiwanie złóż zakończy się sukcesem? – Zdajemy sobie sprawę, że wiercenie tą metodą jest bardzo ryzykowne, ale wierzymy w sukces – powiedział podczas spotkania z mieszkańcami Łebienia Kamlesh Parmar, dyrektor Lane Energy Poland.

Bardziej entuzjastycznie na temat sukcesu poszukiwań wypowiada się konsorcjum na swojej stronie internetowej, gdzie znalazła się informacja, że potencjał zbiorników jest „niezmiernie zachęcający”.

Czytaj także: Karlino> Koniec ropy teraz będzie tu magazynowany gaz

W Łebieniu prowadzono już kilkanaście lat temu prace poszukiwawcze, kiedy szukano konwencjonalnych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Nie zakończyły się one sukcesem. Przy okazji okazało się jednak, że budowa skał jest tam nieomal identyczna jak tych w Teksasie, gdzie wydobywa się gaz ziemny w sposób niekonwencjonalny, czyli właśnie z łupków. Jest to trudniejsza i bardziej kosztowna metoda, która na razie sprawdziła się tylko w USA. – Polega to na wydobywaniu gazu ze szczelin skał. Służy temu specjalna technologia, dzięki której gaz wydobywa się ze skał rozbitych przez wtłoczoną pod ogromnym ciśnieniem wodę z piaskiem – tłumaczy dyrektor Lane Energy Poland.

Według ekspertów eksploatacja gazu łupkowego może się rozpocząć najwcześniej 5 lat po znalezieniu bogatych i opłacalnych ekonomicznie złóż.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza