MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W PRL-u biło rekordy popularności. Teraz niecałe 600 dziewczynek rocznie dostaje w Polsce to imię. Poznaj jego pochodzenie i znaczenie

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wanda to jednocześnie proste i oryginalne imię dla dziewczynki. Jako pierwsza nosiła je legendarna księżniczka, „co nie chciała Niemca”.
Wanda to jednocześnie proste i oryginalne imię dla dziewczynki. Jako pierwsza nosiła je legendarna księżniczka, „co nie chciała Niemca”. bristekjegor / Freepik
W ubiegłym roku to wywodzące się z legendy imię nadano niespełna 600 dziewczynkom. A w połowie ubiegłego wieku każdy miał w klasie koleżankę, której imię kojarzone jest z silną, ambitną i niezależną kobietą. Nosiły je wybitne kobiety, którym warto oddać cześć, wybierając to imię dla swojego dziecka.

Spis treści

Szukasz oryginalnego, ale nie zbyt wymyślnego imienia dla dziewczynki? Rozważ imię, które oznacza „władczynię” lub „panującą”. To idealny wybór, jeśli marzysz o tym, aby twoja córka utożsamiała swoje imię z siłą, ambicją i niezależnością.

Czytaj też: Imiona aniołów dla dzieci? Uważaj, niektóre są zakazane przez kościół! Zobacz, jakie anielskie imiona istnieją oraz co oznaczają

Wanda – pochodzenie imienia

Wanda jest imieniem żeńskim, które prawdopodobnie zostało wymyślone i zapisane przez Wincentego Kadłubka – nosiła je legendarna władczyni Krakowa, córka Kraka. Jego pochodzenie nie jest jednoznacznie wyjaśnione. Zakłada się, że pochodzi od starosłowiańskiego słowa „węda”, czyli wędka, inne etymologiczne wyjaśnienia to z litewskiego „vandene” – rusałka lub „vanduo” – woda, fala albo niemieckiego „Wende” – Słowianka.

Imię Wanda w literaturze i kulturze

Imię Wanda pojawiała się regularnie od średniowiecza w literaturze, muzyce i malarstwie polskim. W 1818 r. nazwę „Wanda” nadano pierwszemu polskiemu pismu kobiecemu. Większą popularność zyskało w XIX w., było chętnie nadawane dziewczynkom do połowy XX w. Pojawiało się m.in. w książce „Szatan z VII klasy” autorstwa Kornela Makuszyńskiego oraz w filmie „Rybka zwana Wandą”. Nazwę „Wanda i Banda” nosi polski zespół rockowy założony w 1982 roku przez Wandę Kwietniewską.

Znaczenie imienia Wanda

Znaczenie imion należy traktować z przymrużeniem oka, ale przyjmuje się, że Wandy to kobiety o silnych charakterach, dużych ambicjach i niezależnych poglądach. Zakłada się również, że Wanda to osoba empatyczna, ciepła i życzliwa. Podobnie jak legendarna księżniczka powinna odznaczać się mądrością i głęboko zakorzenionym poczuciem sprawiedliwości.

Znane polskie Wandy

Wśród znanych Polek znalazła się niejedna sławna Wanda:

 1. Wanda Rutkiewicz – polska himalaistka, znana z licznych osiągnięć w zdobywaniu szczytów górskich, w tym Mount Everest.
 2. Wanda Chotomska – poetka i pisarka, autorka wierszy oraz opowiadań dla dzieci i młodzieży, a także popularnego cyklu programów telewizyjnych „Jacek i Agatka”.
 3. Wanda Krahelska – znana również pod pseudonimem „Beksa”, polska działaczka społeczna, sanitariuszka, harcerka i uczestniczka Powstania Warszawskiego.
 4. Wanda Landowska – polska harfistka i klawesynistka, pionierka w wykonywaniu muzyki dawnej na historycznych instrumentach.
 5. Wanda Półtawska – polska lekarka i psychiatra, harcerka, działaczka społeczna i bliska przyjaciółka Jana Pawła II, dama Orderu Orła Białego.

Wśród Wand znajdziemy też liczne aktorki i piosenkarki:

 • Wanda Jackson, amerykańska piosenkarka,
 • Wanda Kwietniewska, polska piosenkarka,
 • Wanda Neumann, aktorka,
 • Wanda Siemaszkowa, aktorka i reżyserka.

Jak zdrabniać imię Wanda?

Imię Wanda można zdrabniać na różne sposoby, najpopularniejsze z nich to:

 • Wandzia,
 • Wandulka,
 • Wandeczka,
 • Wandeńka,
 • Wandka,
 • Wandunia,
 • Wandusia.

Kiedy są imieniny Wandy?

Wandy obchodzą imieniny dwa razy w roku 26 stycznia i 23 czerwca. W innych krajach imię Wanda zapisywane jest tak jak w Polsce lub w wersji: Vanda.

Pielęgnacja i zdrowie dziecka

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Kim jest Michelle Obama?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W PRL-u biło rekordy popularności. Teraz niecałe 600 dziewczynek rocznie dostaje w Polsce to imię. Poznaj jego pochodzenie i znaczenie - Strona Kobiet

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza