Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sarbinowie otwarto ośrodek edukacji ekologicznej starostwa w Koszalinie

Marzena Sutryk [email protected]
W Sarbinowie otwarto ośrodek edukacji ekologicznej starostwa w Koszalinie Podłoga interaktywna umożliwia np. grę w piłkę bez wychodzenia na dwór. Może nie jest to do końca tak zdrowe, jak gra na świeżym powietrzu, ale w razie niepogody - to świetny sposób na zabawę.
W Sarbinowie otwarto ośrodek edukacji ekologicznej starostwa w Koszalinie Podłoga interaktywna umożliwia np. grę w piłkę bez wychodzenia na dwór. Może nie jest to do końca tak zdrowe, jak gra na świeżym powietrzu, ale w razie niepogody - to świetny sposób na zabawę. Radosław Brzostek
Chcesz zobaczyć, jak pracuje licznik długu ekologicznego? Poobserwować w skupieniu przyrodę? Wybierz się do podkoszalińskiego Sarbinowa. Tam wczoraj zostało otwarte Centrum Edukacji Ekologicznej.Centrum Edukacji Ekologicznej dysponuje nowoczesną bazą edukacyjno szkoleniową przy ul. Leśnej 2 oraz bazą noclegową przy ul. Nadmorskiej126, z której będzie mógł skorzystać każdy chętny.

W części edukacyjnej są m.in.: zestawy edukacyjne fotowoltaiki i kolektorów słonecznych umożliwiające praktyczną prezentację zasad działania tych urządzeń; sala szkoleniowa wyposażona w sprzęt multimedialny przeznaczony do różnego rodzaju pokazów; galeria stanowiąca przestrzeń wystawienniczą; wnętrze z symulatorem miejskich efektów hałasu, męczących dźwięków i świateł, ze ścianą prezentującą miejską scenerię; pomieszczenia prezentujące walory przyrodnicze obszarów Natura 2000, ale też umożliwiające obserwację wybranych fragmentów przyrody, jak np. "Drzewo i jego mieszkańcy"; pomieszczenie z licznikiem długu ekologicznego przeznaczonym do dynamicznej prezentacji aktualnych wskaźników ekologicznych; biblioteka multimedialna oraz czytelnia z bogatymi zasobami materiałów i publikacji o tematyce ekologicznej, z dostępem do komputerów i Internetu; wielofunkcyjne stanowiska edukacyjne służące organizowaniu zajęć grupowych dla dzieci i młodzieży; pokój gier i zabaw dla dzieci wyposażony w ekologiczne zabawki i gry, z interaktywną podłogą; pokój "dla zielonych", czyli pomieszczenie dla ekologicznych organizacji pozarządowych wyposażone w niezbędne sprzęty biurowe.

Natomiast część noclegowa to 24 pokoje, a w nich 50 miejsc noclegowych.Ośrodek ma działać przez cały rok. M. in. z myślą o szkołach - uczniowie będą mogli tu przyjeżdżać na lekcje o ekologii. Tu także będą mile widziani turyści. - Obiekt powstał po długim czasie zastanawiania się nad tym, jak go wykorzystać - mówił wczoraj starosta Roman Szewczyk. - Padła w końcu propozycja, by powstał tu ośrodek ekologiczny. Taki obiekt był nam potrzebny. Myślę, że będzie on świetnie uzupełniał ofertę turystyczną. W ramach indywidualnych konsultacji, jak i cyklicznych szkoleń odwiedzający Centrum będą mieli możliwość zapoznania się z technologiami, urządzeniami i rozwiązaniami technicznymi w zakresie odnawialnych źródeł energii. Atrakcją, zwłaszcza dla młodzieży, będą z kolei interaktywne prezentacje oraz możliwość praktycznego zweryfikowania wiedzy ekologicznej na stanowiskach edukacyjnych. Natomiast inwestorzy znajdą w ośrodku informacje o dostawcach urządzeń, firmach instalacyjnych, źródłach zaopatrzenia w surowce energetyczne, a także o możliwościach finansowania inwestycji.

Ośrodek w nadmorskim Sarbinowie jest częścią projektu pod nazwą: "Transgraniczna sieć na rzecz polsko - niemieckich działań informacyjnych, doradczych i edukacyjnych w zakresie powszechnego, zrównoważonego wykorzystania odnawialnych źródeł energii w Euroregionie Pomerania". Partnerem powiatu koszalińskiego w tym projekcie jest niemieckie stowarzyszenie E.I.C.H.E. e.V., które utworzyło w Eberswalde Centrum Odnawialnych Źródeł Energii im. Hermanna Scheera. Obie placówki w Sarbinowie i Eberswalde tworzą wspólnie transgraniczny ośrodek informacyjno doradczy w Euroregionie Pomerania.

Skąd pieniądze?

Koszt inwestycji wyniósł ogółem ok. 6 mln złotych. Centrum Edukacji Ekologicznej w Sarbinowie powstało dzięki staraniom powiatu koszalińskiego oraz wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG IV A.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza