Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Słupskim Inkubatorze Technologicznym dyskutowano o zatrudnieniu

Wojciech Frelichowski [email protected]
Tadeusz Adamejtis, były dyrektor WUP w Gdańsku, otrzymał od PARR SA podziękowania za współpracę przy realizacji projektu.
Tadeusz Adamejtis, były dyrektor WUP w Gdańsku, otrzymał od PARR SA podziękowania za współpracę przy realizacji projektu.
Wojewódzki Urząd Pracy podsumował projekt „Kierunek na pracę“. Partnerem WUP była Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A w Słupsku.

Wzrost mobilności zawodowej i przestrzennej mieszkańców wyzwaniem dla pomorskiego rynku pracy - to temat konferencji, która odbyła się w piątek, 2 października, w Słupskim Inkubatorze Technologicznym. Jej głównym punktem było podsumowanie projektu „Kierunek na pracę“, który opracował Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, a realizowała Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego w Słupsku. Projekt  był finansowany przy wsparciu środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jak zaznaczył Michał Bruski, wicedyrektor WUP w Gdańsku, było to przedsięwzięcie nowatorskie. 

Praca z dojazdem
- Chodziło o znalezienie pracy osobom trwale bezrobotnym poza miejscem ich zamieszkania oferując odpowiednie środki na relokację lub dojazd do pracy. A poza tym projekt został zlecony w przetargu podmiotowi zewnętrznemu, zaś końcowe rozliczenie z podmiotem było uzależnione od efektów realizacji projektu - wyjaśnił Michał Bruski. 

Projekt był prowadzony od końca 2012 r. do sierpnia 2015 r. Jego celem było wsparcie skierowane do tysiąca osób pozostających bez zatrudnienia, mieszkających w granicach województwa pomorskiego (z wyłączeniem Trójmiasta, poszukujących pracy poza miejscem dotychczasowego zamieszkania. Dla każdego uczestnika projektu przygotowano indywidualny plan doprowadzenia do zatrudnienia. 

Były to m.in. zwrot kosztów dojazdu do pracy z miejsca zamieszkania, zwrot kosztów zakwaterowania. Projekt przewidywał również zwrot kosztów opieki nad osobami zależnymi (np. rodzicami w podeszłym wieku) i dziećmi do lat 7. Ponadto można było otrzymać dodatek relokacyjny. 

- Zatrudnienie znalazło 682 osoby. To 68 procent z liczby tysiąca osób, które przystąpiły do projektu. Zakładaliśmy, że będzie sukces, jeśli pracę podejmie 60 procent - oznajmił wicedyrektor Bruski. - 562 osoby znalazły pracę na co najmniej trzy miesiące z czego później 373 osoby otrzymały przedłużone umowy. Pracę na dłużej niż rok podjęło 321 osób.

Przedstawiciel WUP przytoczył też kilka innych liczb dotyczących uczestników projektu. Np. 63 proc.stanowiły kobiety, 36 proc. było poniżej 25 roku życia, zaś 6 proc. w wieku 50+. Jeśli chodzi o pochodzenie z miasta lub ze wsi, to te proporcje rozłożyły się po połowie. Z dodatku relokacyjnego (5 tys. zł) skorzystało 108 osób, zaś dodatek na koszty zakwaterowania (2450 zł) otrzymało dziewięć osób. Partycypowanie w kosztach opieki nad dziećmi (880 zł) zgłosiło 91 osób.

Dobre i złe strony
O doświadczeniach podczas realizacji projektu opowiadała Beata Sławkowska-Domurad, dyrektor Działu Rozwoju Regionalnego PARR S.A. Okazuje się, że głównie problemy były z samymi bezrobotnymi.

 - Wiele osób nie ma motywacji do podjęcia pracy, i to nawet jeśli otrzymywali po 6 czy 7 ofert zatrudnienia. Ma na to wpływ szereg czynników, na przykład wysokie wsparcie w zakresie świadczeń socjalnych - mówiła dyrektor Sławkowska-Domurad. Wymieniła też wsparcie rodzin zza granicy, problemy alkoholowe, zaburzenia psychiczne, obowiązki alimentacyjne, niesamodzielność i bezradność, a także działalność szarej strefy.

Jak zatem trzeba pracować z bezrobotnymi?  - Ważne jest indywidulane podejście do osoby bezrobotnej. Mieści się w tym  funkcja opiekuna, który utrzymuje z nim stały kontakt. Nie bez znaczenia jest wsparcie finansowe, a nade wszystko potrzebny jest czas - wymieniała Beata Sławkowska-Domurad. 

Aktywizacja 50+
Podczas piątkowej konferencji mówiono również o aktywności zawodowej osób w wieku 50+. Marzena Łukasik z Akademii Pomorskiej w Słupsku zaprezentowała projekt, który uczelnia realizowała od września 2013 r. do września 2014 r. (był również współfinansowany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego). Projekt polegał na profesjonalnym przygotowaniu w wieku 50+ do podjęcia zatrudnienia w charakterze opiekuna osób starszych.

- Do projektu zakwalifikowano 34 osoby. Po zakończeniu projektu zatrudnienie znalazło 11 z nich. Niestety byli i tacy, którzy tego nie chcieli. Byli też i tacy, którym zależało na zdobyciu kwalifikacji, aby później pracować w tym zawodzie w Niemczech, ale raczej na czarno - mówiła Marzena Łukasik.

Tadeusz Adamejtis, nowo mianowany pełnomocnik marszałka województwa pomorskiego ds. polityki senioralnej, stwierdził, iż szkolenia zawodowe dla ludzi w wieku 50+ powinny być prowadzone z uwzględnieniem ich dotychczasowego doświadczenia zawodowego. - To jest zadanie, które należy wdrażać na przyszłość - podkreślił.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza