Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Słupsku i powiecie rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa (wideo)

Zbigniew Marecki
W Słupsku i powiecie rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa.
W Słupsku i powiecie rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. PK
W Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Szarych Szeregów 8 w Słupsku rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa dla słupszczan, a w starostwie słupskim dla mieszkańców z powiatu słupskiego.

Kwalifikacją objęci są tegoroczni 19-latkowie oraz 18-latkowie, którzy do wojska chcą się zgłosić na ochotnika. Obowiązek stawienia się przed lekarzem mają też ci, którzy nie ukończyli 24 lat, a nie stanęli jeszcze przed komisją. Armia nie zapomina też o kobietach - kwalifikacji podlegają te urodzone w latach 1990-1995, które mogą służyć w wojsku bądź idą w tym roku na studia, które pomogą uzyskać te uprawnienia.

Pozytywna weryfikacja nie oznacza już automatycznego poboru do wojska. Polska armia jest zawodowa, więc, żeby być do niej przyjętym, trzeba jeszcze zgłosić się na ochotnika. W innym przypadku poborowy zostanie przesunięty do rezerwy.

Kwalifikacja wojskowa potrwa do 30. kwietnia. Informacje o szczegółowych terminach podawane są do publicznej wiadomości w formie obwieszczeń. Dodatkowo każda osoba podlegająca obowiązkowi kwalifikacji wojskowej otrzymuje od wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) imienne wezwanie. W wezwaniu podany jest dokładny termin i miejsce, w którym trzeba się stawić oraz dokumenty, jakie należy ze sobą zabrać.

Osoby, które po raz pierwszy zostały wezwane do kwalifikacji wojskowej, powinny zabrać ze sobą: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, dokumentację medyczną (jeżeli taką posiadają), aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy, dokumenty potwierdzające wykształcenie albo zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.

Stawiający się do kwalifikacji po raz kolejny, zabierają ze sobą: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, dokumentację medyczną (w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich 12 miesięcy), książeczkę wojskową.

Jeżeli osoba z ważnych przyczyn nie może stawić się do kwalifikacji wojskowej w określonym w wezwaniu terminie i miejscu, powinna zawiadomić o tym właściwego wójta lub burmistrza (prezydenta miasta). Powinna to zgłosić najpóźniej w dniu, w którym była zobowiązana do stawienia się do kwalifikacji i podać przyczyny, które nie pozwalają jej na stawienie się w tym terminie. Wójt lub burmistrz (prezydent miasta) określi nowy termin oraz miejsce stawienia się do kwalifikacji wojskowej.
Osoby, które z jakichkolwiek powodów nie stawiły się jeszcze do kwalifikacji wojskowej (jeżeli były do tego zobowiązane), a najpóźniej 31 grudnia 2013 r. ukończyły 24 lata, mają obowiązek zgłoszenia się w wojskowej komendzie uzupełnień właściwej ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkiwania) lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące. Obowiązek ten trwa do czasu ukończenia pięćdziesięciu lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza