Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę bitwa o Słupsk. Wielka inscenizacja pod Basztą Czarownic

Marcin Kaminski
Marcin Kaminski
Inscenizacja bitwy rycerskiej pod Basztą Czarownic.
Inscenizacja bitwy rycerskiej pod Basztą Czarownic. Mateusz Tomasik
W sobotę gród nad Słupią przejdzie we władanie zakutych w zbroje średniowiecznych wojów. Po raz kolejny przeżyjemy emocjonujące oblężenie Słupska.

Organizatorem imprezy historycznej jest Bractwo Rycerskie Księcia Bogusława V. Wioska rycerska rozłoży się na terenie Parku Kultury i Wypoczynku, w okolicach alei brzozowej w godz. od 10 do 16. A w wiosce nie zabraknie elementów dawnego życia rodem ze średniowiecza. Będą więc kramy z towarami, które będzie można kupić, wioskowi kowale nauczą, jak się wykuwa niezbędne drobiazgi, będzie można również podpatrzeć, jak powstają przedmioty ze skóry, w tym buty. Będzie tkanie, szycie, tańce, śpiewy i fireshow. Skosztujemy również średniowiecznych specjałów, w tym wędzonego dzika i pieczonych ryb.

Najważniejszym wydarzeniem jednak będzie bitwa pod murami w okolicach Baszty Czarownic. Podglądać przy pracy można będzie kowala, płatnerza, szwaczki, hafciarki tworzące prawdziwe cuda, panie zaplatające uniwersalne sznury oraz mistrzynię kołowrotka. Przypomnijmy, że scenariusz rekonstrukcji dotyczy bitwy, która miała miejsce w pobliżu Słupska w roku 1259.

Starły się wtedy wojska książąt pomorskich Świętopełka II, wielkiego księcia gdańskiego z rycerzami Barcisława III oraz Barnima I. Inscenizacje oblężenia i walki, zwane bohurtami, rozpoczną się o godz.18.30. Swoje pięć minut będą miały także damy, które zmierzą się w biegu dam. Będzie też można wziąć udział w warsztatach rekonstrukcji historycznej. Odtwórcy przyjadą praktycznie z całej Polski.

Oprócz gości z Pomorza, Mazur, Podlasia będą również z centralnej części kraju, po Łódź i Opole. Słupskie Bractwo Rycerskie im. Księcia Bogusława V ze Słupska istnieje od ponad 10 lat. We wrześniu 2000 roku zostało założone z inicjatywy grupy przyjaciół. W swoich szeregach skupia około 30 osób w najróżniejszym przedziale wiekowym, oferując aż 4 sekcje: walczącą, łuczniczą, artyleryjską oraz taneczną. Drużyna stylizuje się na wiek XIV, nawiązując do tradycji i strojów z tego okresu.

Oblężenie SłupskaOblężenie Słupska

Oblężenie Słupska

ZOBACZ TAKŻE: Rekonstrukcja walk rycerskich pod Basztą Czarownic

Przeczytaj także:

Przeczytaj także:

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza