Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szczecinku budowlańcy szukają pracy

Rajmund Wełnic [email protected] Tel. 94 347 35 99
W Szczecinku budowlańcy szukają pracySytuacja na rynku budowlanym w całej Polsce nie jest dobra.
W Szczecinku budowlańcy szukają pracySytuacja na rynku budowlanym w całej Polsce nie jest dobra. sxc.hu
W szczecineckim starostwie powiatowym spotkało się kilkudziesięciu przedsiębiorców branży budowlanej. Rozmawiano o tegorocznych planach inwestorów.

Sytuacja na rynku budowlanym w całej Polsce nie jest dobra. W ubiegłym roku produkcja przemysłowa w tej branży spadła aż o ponad 20 procent. Odczuwają to także lokalni przedsiębiorcy. - Buduje się niewiele, muszę jeździć za robotą po całej Polsce - mówi Janusz Paszkiewicz, właściciel szczecineckiej firmy Dalbet.

Choć akurat w Szczecinku w ostatnim okresie powstaje wyjątkowo dużo obiektów użyteczności publicznej - trwa budowa nowego skrzydła szpitala i nowej komendy policji. Rusza także rozbudowa Sądu Rejonowego i trwa powiększanie ratusza. Co z tego skoro przetargu wygrywają firmy spoza Szczecinka i miejscowy biznes najwyżej jest pod podwykonawcą.

Właśnie z myślą o miejscowych przedsiębiorcach zorganizowano spotkanie w starostwie, aby przedstawić im zamierzenia inwestycyjne na najbliższe miesiące samorządów i firm komunalnych. Wiesław Kosmala, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinku mówił o możliwości wsparcia w ramach środków finansowych będących w dyspozycji pośredniaka, a prezes PKS Szczecinek Adam Wyszomirski mówił o planach przewoźnika. Dodajmy, że PKS chce zbudować nową bazę przy ulicy Cieślaka, przymierza się także do przenosin dworca autobusowego w okolice stacji kolejowej.

Tylko powiat w tym roku na inwestycje ma ponad 22 miliony złotych, podobne kwoty wyda samorząd miejski. Starostwo planuje m.in. inwestycje drogowe - przebudowę drogi w Sępolnie Małym, mostu w ciągu drogi Porost - Drężno, odcinka drogi w Starowicach, ulicy Konwaliowej na osiedlu Świątki w Szczecinku, remonty dróg powiatowych i ciągów komunikacyjnych, a także inwestycje w placówkach oświatowych i opiekuńczych.

Hitowo zapowiada się jednak miliardowa inwestycja hiszpańskiej firmy Ibereolica, która chce stawiać gigantyczną fermę wiatrową o mocy około 160 megawatów. Jedną z najkorzystniejszych pod tym względem lokalizacji okazała się gmina Biały Bór, a konkretnie okolice wsi Drzonowo i Stępień. Hiszpanie dopełnili niezbędnych formalności związanych np. z wykonaniem raportu środowiskowego i lada chwila powinni wystąpić o pozwolenie na budowę.

- W zależności od mocy siłowni jeszcze w roku ma się zacząć stawianie od 40 do nawet 52 wiatraków o mocy od 4 do 5 megawatów - mówi starosta szczecinecki Krzysztof Lis, który nie kryje, że mogą na tym zarobić także miejscowe firmy podwykonawcze.

Podobnie, jak w przypadku szczecineckiego giganta, czyli Kronospanu. Fabryka płyt drewnopochodnych wiosną rusza z budową dwóch hal dla przemysłu meblarskiego. Zamierza także postawić generator gorącego powietrza z elektrofiltrem dla linii płyt MDF. To inwestycje warte łącznie kilkadziesiąt milionów złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza