Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szkole Policji w Słupsku funkcjonariusze zdobywają szlify podoficerskie

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Pierwsi od ponad 20 lat uczestnicy szkolenia podoficerskiego w Szkole Policji w Słupsku
Pierwsi od ponad 20 lat uczestnicy szkolenia podoficerskiego w Szkole Policji w Słupsku Szkoła Policji w Słupsku
Po ponad 22 latach Szkoła Policji w Słupsku wznowiła szkolenia podoficerów. W pierwszym kursie uczestniczy 48 funkcjonariuszy, w tym 20 kobiet.

- Trzytygodniowy kurs rozpoczął się w poniedziałek. Nasza kadra wykładowców szkoli 48 policjantów z garnizonu pomorskiego, zachodniopomorskiego oraz z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Wśród nich jest 20 pań – mówi Piotr Kozłowski, rzecznik Szkoły Policji w Słupsku. - Jest to szkolenie zawodowe podoficerskie. Wznowienie tego rodzaju szkoleń w polskiej policji nastąpiło po ponad dwudziestu dwu latach. Ostatnie szkolenie zawodowe podoficerskie zakończyło się w słupskiej Szkole Policji 12 stycznia 2001 roku. Wówczas trwało ono nieco ponad cztery miesiące.

Szkolenie zawodowe podoficerskie zostało wprowadzone decyzją Komendanta Głównego Policji 21 grudnia 2022 roku. Jego celem jest przygotowanie policjantów do realizacji zadań służbowych na stanowiskach, na których wymagane są kwalifikacje zawodowe podoficerskie.

W policji do każdego stanowiska przypisane są stopnie etatowe. Obecni uczestnicy szkolenia to posterunkowi i starsi posterunkowi. Funkcjonariusze ci zdobywają kwalifikacje oficerskie wymagane na stanowiskach służbowych, które już zajmują lub zaczną na nich pełnić służbę. Po szkoleniu awansują do korpusu podoficerów, czyli sierżantów, starszych sierżantów i sierżantów sztabowych.
Oprócz ukończenia szkolenia każdy policjant musi również posiadać odpowiedni staż służby, pozytywną opinię służbową i odpowiedni poziom dostępu do materiałów niejawnych.

- W trakcie szkolenia policjanci uczestniczyć będą w zajęciach poświęconych między innymi psychologicznym aspektom kontaktu z osobą dotkniętą sytuacją trudną, wybranym zagadnieniom prawa rodzinnego, cywilnego i administracyjnego, zagrożeniom w cyberprzestrzeni oraz pościgowi transgranicznemu – wyjaśnia Piotr Kozłowski. - Policjanci doskonalić będą również swoje umiejętności praktyczne w zakresie postępowania z osobami znajdującymi się pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, z wyszkolenia strzeleckiego, a także trudnych interwencji i pierwszej pomocy.

Szkolenie zakończy się 26 maja, a jego ostatnim punktem będzie egzamin końcowy.

Aktualnie w Szkole Policji w Słupsku przebywają na tzw. ćwiczeniach zgrywających funkcjonariusze Jednostki Specjalnej Polskiej Policji, którzy wkrótce wyjadą na misje pokojowe do Kosowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza