MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W trosce o przyszłą mamę

(maw)
Jak powiedzieć szefowi o ciąży? Czego powinna unikać przyszła, ale pracująca mama? - to największe dylematy kobiet oczekujących na dziecko. Co na ten temat sądzą psychologowie? Radzą zapamiętać, że ciąża nie nie może prowadzić do poczucia winy wobec pracodawcy.

Macierzyństwo kobiety jest sprawą naturalną i nie powinno wywoływać zdziwienia pracodawcy. Ciąża ma pierwszeństwo przed wszystkimi innymi sprawami. To niepowtarzalny czas dla przyszłej mamy i maleństwa. Dlatego też podczas tych dziewięciu miesięcy musisz uwolnić się od wszelkich stresów, zwłaszcza tych zawodowych. Zachowaj spokój, równowagę ducha, jak najczęściej odpoczywaj. Właśnie taka: pewna siebie, zrelaksowana, spokojna i uśmiechnięta, idź na spotkanie z szefem, by poinformować go o tym, że za kilka miesięcy zostaniesz mamą.

W trosce o przyszłą mamę

Lekarze przypominają, że zdrowie mamy i jej odczucia w czasie ciąży mają największy wpływ na rozwijające się dziecko. Stąd też, jeśli pracujesz w trudnych warunkach lub wykonujesz czynności, które w czasie ciąży są niewskazane - np. ciężka praca fizyczna - to jak najszybciej poinformuj o tym szefa. Zgodnie z prawem, powinien umożliwić ci pracę na innym stanowisku. Czego powinnaś unikać będąc w ciąży? Niebezpieczne dla maleństwa są m.in.: promienie jonizujące, pole elektromagnetyczne, ultradźwięki, wstrząsy, nadmierny hałas i środki chemiczne.

Komputer: wróg nr 1

Lekarze zalecają kobietom w ciąży ograniczenie do minimum czasu spędzanego przed ekranem komputera. Przyszłe mamy, które nie zastosują się do tej rady, narażają się na ryzyko urodzenia dziecka z wadą rozwojową lub uszkodzeniem układu nerwowego. W czasie ciąży unikajmy używania telefonów komórkowych. Pamiętajmy nawet, by nie nosić ich w kieszeni. Pole elektromagnetyczne może mieć niekorzystny wpływ na rozwijający się płód . O czym jeszcze warto pamiętać? W pierwszym okresie ciąży przyszła mama nie powinna latać samolotem, gdyż istnieje ryzyko poronienia. Natomiast w mocno zaawansowanej ciąży kobieta nie powinna prowadzić samochodu ze względu na niebezpieczeństwo w przypadku gwałtownego hamowania czy wypadku. Nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji z podróży służbowych. Wystarczy w aucie usiąść z tyłu i nie zapinać się pasami.

Nadal aktywna zawodowo

Większość przyszłych mam zwleka z poinformowaniem pracodawcy o ciąży, gdyż nie chce, by podczas jej trwania traktowano je inaczej niż dotychczas, bardziej ulgowo. Chcą być nadal aktywne zawodowo, rozwijać się, szkolić oraz awansować. Tylko ile czasu przyszła mama może tak pracować: biegać z konferencji na konferencję lub cały dzień siedzieć przed ekranem komputera, gdy bez przerwy dzwoni telefon komórkowy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza