Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wyższej Hanzeatyckiej Szkole Zarządzania dyskutowano o dotacjach

Monika Zacharzewska [email protected]
Na wczorajszym spotkaniu w WHSZ w Słupsku dyskutowano o wsparciu dla firm w nowym rozdaniu funduszy unijnych.
Na wczorajszym spotkaniu w WHSZ w Słupsku dyskutowano o wsparciu dla firm w nowym rozdaniu funduszy unijnych. Krzysztof Piotrkowski
W Wyższej Hanzeatyckiej Szkole Zarządzania w Słupsku odbyło się spotkanie informacyjne dla przedsiębiorców, na temat finansowania przedsiębiorstw ze środków unijnych w nowym okresie programowania na lata 2014-2020.

W nowym rozdaniu funduszy unijnych na rozwój firm nie będą preferowane projekty stricte badawcze i na inwestycje. Za to pieniądze mogą trafić do firm zawiązujących partnerstwa na rzecz inteligentnych specjalizacji.

- Okres finansowania 2014-2020 będzie obfitował w większe środki niż do tej pory, a ponadto powinien być skoncentrowany na aktywnościach zarówno biznesowych, jak i naukowych, które będą stanowiły wyróżnik naszego województwa, a nawet kraju - mówiła rozpoczynając spotkanie dr Monika Zajkowska, rektor Wyższej Hanzeatyckiej Szkole Zarządzania.

Na spotkanie zaproszono ekspertów z Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, którzy zdradzili przedsiębiorcom na co, i jak będą mogli starać się o pieniądze na rozwój swoich firm. Karolina Lipińska, kierownik referatu rozwoju, przedsiębiorczości i innowacyjności z Departamentu Rozwoju Gospodarczego UM zauważyła, iż inwestując w specjalizacje warto zwrócić uwagę jakie korzyści przyniosą one regionowi. - Komisja Europejska wyznaczyła warunek, aby regionalnie wyznaczyć Inteligentne Specjalizacje Pomorza. Dotychczas wyłoniło się kilka grup inicjatywnych skupionych na inteligentnych specjalizacjach, które będą preferowane przy podziale nowych środków - stwierdziła.

Wśród nich wymieniła grupy skupione na technologiach konstrukcji morskich, budownictwie energetycznym, chorobach cywilizacyjnych i okresie starzenia się, technologiach telekomunikacyjnych i informatycznych, logistyki morskiej oraz odnawialnych źródeł energii. W tej ostatniej grupie znalazły się już firmy skupione wokół WHSZ.

Inteligentne Specjalizacje Pomorza, w które będą inwestowane środki, wyłoni komisja konkursowa. Pierwsza procedura już ruszyła, kolejne będą ogłaszane co dwa lata. - Bo świat zmienia się bardzo szybko i trzeba na to elastycznie reagować - mówiła Karolina Lipińska.

Natomiast Ewelina Żaguń z Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego tłumaczyła, jak proces, w który wejdą firmy, przełoży się na realne pieniądze dla przedsiębiorców. W tej perspektywie finansowej w Regionalnym Programie Operacyjnym województwa pomorskiego ma być dostępne ponad 1,8 mld euro. Cześć z nich ma szansę trafić do przedsiębiorców w ramach dwóch osi.

- Pierwsza to komercjalizacja wiedzy, dedykowana wszystkim przedsiębiorstwom - tłumaczyła Żeguń. - W jej ramach chcemy zmobilizować przedsiębiorców do współpracy z jednostkami naukowymi, ale nie będzie finanasowania projektów czysto badawczych, a jedynie te gwarantujące transfer wiedzy do gospodarki - tłumaczyła. - Trzeba też zaznaczyć, że teraz Komisja Europejska nieprzychylnie podchodzi do finansowania infrastruktury, jak to było w okresach poprzednich.

Druga oś przedsiębiorstwa, dedykowana jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, a pieniądze będą przyznawane na wsparcie umiędzynarodawiana firm i promocji gospodarki oraz zwiększanie atrakcyjności inwestycyjnej regionu. - Ten program czeka teraz na negocjacje w KE. Realnie więc patrząc pierwsze konkursy mogą być ogłaszane w połowie przyszłego roku - podsumowała Ewelina Żaguń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza