MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ważna decyzja dla kredytobiorców. Zakończyło się posiedzenie RPP. „Decyzja zgodna z rynkowym konsensusem". Co z ratami kredytów?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
RPP w marcu 2024 pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie 5,75 proc. Osoby spłacające kredyty oparte o WIBOR sześciomiesięczny mogą liczyć na obniżkę rat.
RPP w marcu 2024 pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie 5,75 proc. Osoby spłacające kredyty oparte o WIBOR sześciomiesięczny mogą liczyć na obniżkę rat. Karina Trojok/ Polska Press
RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie 5,75 proc. Rynek spodziewał się, że Rada zdecyduje się utrzymać status quo. Kurs złotego zareagował spokojnie na decyzję Rady. Jest ona zgodna z rynkowym konsensusem i została już uwzględniona w cenie naszej waluty. – NBP nie daje nadziei na wznowienia obniżek stóp proc. – komentuje analityk Bartosz Sawicki. Którzy kredytobiorcy mogą się spodziewać obniżek rat kredytów?

Spis treści

RPP zdecydowała ws. stóp procentowych

W środę 6 marca zakończyło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. RPP już piąty razy z rzędu utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Główna stopa od października wynosi 5,75 proc.

– Przed miesiącem prezes NBP Adam Glapiński zasugerował, że w całym 2024 r. luzowanie polityki pieniężnej może nie zostać wznowione. W rezultacie dzisiejsza decyzja RPP nie budziła najmniejszych kontrowersji i była zgodna z jednogłośnymi prognozami – zauważa Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

– Adam Glapiński, prezes NBP i przewodniczący RPP na konferencji podsumowującej lutowe posiedzenie powiedział, że, jego zdaniem, stopy na długo pozostaną na obecnym poziomie, bo aż do końca tego roku – komentuje dla nas Tomasz Kudela, analityk ProStream. – Nie oczekujemy istotnej zmiany retoryki po obecnym posiedzeniu. RPP nie ma pewności, czy rząd zdecyduje się utrzymać zerową stawkę VAT na żywność, czy też podatek powróci już od kwietnia, co będzie miało istotny wpływ na inflację – dodaje.

Inflacja w celu NBP? „Tylko chwilowo"

Ekspert podkreśla, że dynamika wzrostu cen wyraźnie osłabłą i możliwe, że w tym miesiącu inflacja może nawet znaleźć się w górnym paśmie dopuszczalnych odchyleń od celu NBP, czyli plus-minus 1 pkt proc. od 2,5 proc. Jednocześnie podkreśla, że najprawdopodobniej będzie to chwilowy spadek. – W ciągu roku ceny odbiją. Zdaniem Przemysława Litwiniuka, członka RPP, cel inflacyjny zostanie osiągnięty dopiero w 2026 r. W tym tygodniu dowiemy się, czy NBP podziela ten pogląd – wskazuje.

– Bank centralny opublikuje projekcję inflacji z horyzontem do połowy 2026 r. Jeśli w projekcji nie zobaczymy inflacji w celu na końcu horyzontu to trudno oczekiwać łagodzenia polityki monetarnej w tym roku – zaznacza.

Brak obniżek stóp to zła wiadomość dla spłacających kredyty złotowe?

Jak zauważa w przesłanym komentarzu Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera, część kredytobiorców może liczyć na spadek wysokości raty. Jak wyjaśnia, chodzi o tych, którzy spłacają kredyty z oprocentowaniem opartym na stawkę WIBOR 6M.

– Jeśli ostatnia aktualizacja ich oprocentowania miała miejsce 6 miesięcy temu, to przy obecnym poziomie WIBORu, oprocentowanie spadnie o 0,62 pp. W rezultacie, w przypadku kredytu udzielonego w marcu 2021 r. na kwotę 400 000 zł na 30 lat, rata spadnie z 3 089 zł do 2 923 zł – wylicza.

Z kolei dla kredytów opartych na stawce WIBOR 3M raty niemalże się nie zmienią. W tym przypadku aktualizacja oprocentowania odbywa się bowiem co 3 miesiące. – Spadek stóp procentowych z ubiegłego roku został więc już wcześniej uwzględniony i raty po aktualizacji pozostaną mniej więcej na wcześniejszym poziomie – wyjaśnia Sadowski.

Kiedy pierwsza obniżka stóp procentowych?

Jeśli chodzi o przyszłość, to zdaniem Sadowskiego, obecnie większość prognoz zakłada utrzymanie obecnego poziomu stóp do końca roku lub tylko jedną niewielką (o 0,25 pp.) obniżkę w drugiej połowie roku. Z kolei kontrakty terminowe FRA pokazują szanse na nieco większe obniżki. Według ich notowań, w grudniu WIBOR 3M będzie o około 0,5 pp. niższy niż obecnie.

– Jedna obniżka o 0,25 pp. obniżyłaby ratę o 65 zł, a dwie o łącznie 0,5 pp. o 129 zł. Dla naszego przykładowego kredytu rata w tym ostatnim przypadku spadłaby do 2 794 zł – dodaje.

Projekcja inflacyjna NBP. Co nas czeka?

Jak zauważa Sawicki, zgodnie z najnowszą projekcją inflacyjną NBP, w tym roku dynamika CPI ma wynieść 3,55 proc. r/r. – W 2025 r. średni poziom wzrostu cen pozostanie na porównywalnym poziomie. W listopadzie spodziewano się, że tempo wzrostu cen uplasuje się na poziomie odpowiednio 4,6 i 3,7 proc. r/r. Wyraźnie w górę zrewidowano projekcje dynamiki PKB – zaznacza.

– Tempo wzrostu gospodarczego z 3,5 proc. w bieżącym roku ma przyspieszyć do 4,25 proc. w 2025 r. Po raz pierwszy przedstawiono prognozy dotyczące 2026 r. Zakładają one inflację na poziomie 2,9 proc. r/r i dynamikę PKB wynoszącą 3,25 proc. r/r – dodaje.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po marcowym posiedzeniu RPP:

 • Stopa referencyjna – 5,75
 • Stopa lombardowa – 6,25
 • Stopa depozytowa – 5,25
 • Stopa redyskontowa weksli – 5,80
 • Stopa dyskontowa weksli – 5,85
Co to są stopy procentowe?

Wszystko co musisz wiedzieć o wysokości stóp procentowych w Polsce.

Ile aktualnie wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po majowej decyzji:

 • Stopa referencyjna – 5,75
 • Stopa lombardowa – 6,25
 • Stopa depozytowa – 5,25
 • Stopa redyskontowa weksli – 5,80
 • Stopa dyskontowa weksli – 5,85

Ile wynosi cel inflacyjny NBP?

Cel inflacyjny w Polsce jest wyznaczony na poziomie 2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń ±1 pkt proc. Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w listopadzie wyniosła 6,5 proc.

Od czego zależy wysokość stóp procentowych?

Największy wpływ na wysokość stóp procentowych ma sytuacja gospodarcza oraz inflacja.

Harmonogram posiedzeń RPP w 2024 roku

Rada Polityki Pieniężnej w 2024 roku będzie się spotykała:

 • styczeń 8 – 9 (poniedziałek, wtorek)
 • luty 6 – 7 (wtorek, środa)
 • marzec 5 – 6 (wtorek, środa)
 • kwiecień 3 – 4 (środa, czwartek)
 • maj 8 – 9 (środa, czwartek)
 • czerwiec 4 – 5 (wtorek, środa)
 • lipiec 2 – 3 (wtorek, środa)
 • sierpień 20 (wtorek) posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne
 • wrzesień 3 – 4 (wtorek, środa)
 • październik 1 – 2 (wtorek, środa)
 • listopad 5 – 6 (wtorek, środa)
 • grudzień 3 – 4 (wtorek, środa)

Co zależy od wysokości stóp procentowych?

Wysokość stóp procentowych przede wszystkim wpływa na oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem zmiennych od wysokości stóp procentowych zależy wysokość rat kredytu.

Kto decyduje o wysokości stóp procentowych w Polsce?

W Polsce stopy procentowe ustala Rada Polityki Pieniężnej, która jest organem decyzyjnym Narodowego Banku Polskiego.

Harmonogram posiedzeń RPP na 2024 rok

Plan posiedzeń RPR na 2024 rok:

 • kwiecień 3-4 (środa-czwartek)
 • maj 8-9 (środa-czwartek)
 • czerwiec 4-5 (wtorek-środa)
 • lipiec 2-3 (wtorek-środa)
 • sierpień 20 (wtorek) – posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne
 • wrzesień 3-4 (wtorek-środa)
 • październik 1-2 (wtorek-środa)
 • listopad 5-6 (wtorek-środa)
 • grudzień 3-4 (wtorek-środa)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ważna decyzja dla kredytobiorców. Zakończyło się posiedzenie RPP. „Decyzja zgodna z rynkowym konsensusem". Co z ratami kredytów? - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza