MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ważny wiek i orzeczenie

Redakcja
Zasiłek pielęgnacyjny

"Jestem inwalidą drugiej grupy, nie widzę od 18. roku życia (od 4 listopada 1980 roku). Od 1986 roku jestem na stałej rencie drugiej grupy. Czy z tego tytułu mogę się starać o przyznanie mi zasiłku pielęgnacyjnego?" - pyta czytelnik z Drawska Pomorskiego.
Jest taka możliwość, o ile powiatowy zespół do spraw orzekania niepełnosprawności wyda orzeczenie, że inwalidztwo drugiej grupy (dziś określane jako "całkowita niezdolność
do pracy", równoznaczne z używanym przez ZUS pojęciem "niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym") powstało przed 16. rokiem życia.
Jeżeli stał się pan niewidomy mając 18 lat i w tym czasie już pan się nie uczył, będzie problem z otrzymaniem zasiłku pielęgnacyjnego. Jeżeli się pan uczył, problemu nie będzie, niezależnie od tego, czy otrzymał pan od razu drugą grupę inwalidztwa, czy nie.
Zgodnie z artykułem 14 ustęp 3 punkt 2 ustawy o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych (który obowiązuje od 1 stycznia 2002 roku), ważne jest bowiem, aby "niepełnosprawność powstała w wieku uprawniającym do zasiłku rodzinnego", obojętnie którego stopnia (dawniej - grupy).
Jeśli nawet początkowo miał pan przyznaną trzecią grupę inwalidztwa i uczył się pan w szkole podstawowej, to dziś może pan jak najbardziej ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza