MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wentylacja nakazana

Dorota Warcman
Przez wiele lat nie przywiązywaliśmy wagi do wentylacji w naszych domach, a przecież tylko dzięki niej do pomieszczeń dostarczany jest niezbędny tlen, odprowadzana jest wilgoć.
Przez wiele lat nie przywiązywaliśmy wagi do wentylacji w naszych domach, a przecież tylko dzięki niej do pomieszczeń dostarczany jest niezbędny tlen, odprowadzana jest wilgoć. Fot. Marcin Bielecki
Kiedyś o wentylacji mówiliśmy, że być powinna. Dziś coraz częściej mówimy, że być w mieszkaniu musi. Nawet szczelne dotąd okna rozszczelniamy, żeby mieć w domu więcej powietrza.

Nie ma już wątpliwości co do tego, że wentylacja jest potrzebn,a bo dostarcza tlen niezbędny do życia, odprowadza dokuczliwą wilgoć wytworzoną w pomieszczeniach, obniża stężenie szkodliwych zanieczyszczeń w powietrzu oraz dostarcza powietrza, które jest niezbędne do spalania w piecu lub kominku.

Wentylacja nakazana

Powietrze przepływa, gdy występuje różnica ciśnień. Różnica naturalna - to na przykład efekt występowania zróżnicowanej temperatury i wiatru. Różnica mechaniczna - to efekt działania wentylatora. Który sposób wentylacji zdecydujemy się zastosować w naszym domu - zależy wyłącznie od nas samych.
Bezsporne pozostaje natomiast to, że wybrać coś musimy. Używając bowiem fachowej terminologii, napisać trzeba, że ilość powietrza wentylacyjnego jest równa sumie strumieni powietrza usuwanych z poszczególnych pomieszczeń domu. A te wielkości regulują przepisy, w myśl których niezależnie od rodzaju wentylacji powinno się odprowadzać:
- 70 m sześć. na godzinę z kuchni z oknem, w której jest kuchenka gazowa lub węglowa oraz z kuchni bez okna z kuchenką gazową;
- 30 m sześć. na godzinę z kuchni z oknem, z kuchenką elektryczną w mieszkaniu dla maksimum 3 osób, a 50 m sześć. gdy w mieszkaniu jest 5 osób;
- 50 m sześć. z kuchni bez okna lub wnęki z kuchenką elektryczną oraz z łazienki;
- po 30 m sześć. z oddzielnego ustępu oraz z pokojów na wyższej kondygnacji w domu jednorodzinnym, wielokondygnacyjnym, a 15 m sześć na godzinę - z pomieszczenia gospodarczego bez okna.

Przekroje wywiewne powinny zapewnić usuwanie takich ilości powietrza, gdy temperatura powietrza na zewnątrz budynku wynosi 12 stopni C., temperatura w pomieszczeniu, z którego usuwane jest powietrze, jest równa temperaturze obliczeniowej (tam gdzie stale przebywają ludzie +20 stopni C.) i gdy regulowane otwory doprowadzające powietrze z zewnątrz są w położeniu otwartym.

Trochę "za" i "przeciw"

Zarówno wentylacja naturalna czyli grawitacyjna, jak i mechaniczna ma swoje wady i zalety. Na pewno zaletą grawitacyjnej jest to, że jest tania. Wadą natomiast może być to, że... w ogóle nie występuje tam, gdzie zapomnimy o rozszczelnieniu drzwi i okien. Z kolei zaletą wentylacji mechanicznej może być możliwość filtracji powietrza dostarczanego do pomieszczenia, jak też i możliwość zmniejszenia kosztów ogrzewania pomieszczenia poprzez odzyskiwanie energii z usuwanego z kuchni lub łazienki. Wadą za to są znacznie większe koszty instalacji, eksploatacji, a także hałas, którego w całości nie da się wyeliminować.

Rozwiązanie pośrednie

Niezłe wydaje się być też rozwiązanie pośrednie. Ot, na przykład zamontowanie w kanałach wentylacji grawitacyjnej wentylatorów wywiewnych. Takie urządzenie może pracować okresowo. Na przykład wtedy, gdy odwiedza nas większa liczba gości, którzy palą, lub gdy w domu zaplanowaliśmy wielkie sprzątanie czy pranie. Pamiętajmy jednak, by tego typu okresowe "wspomagacze" zainstalować tak, by nie ograniczały one działania wentylacji grawitacyjnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza