Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieża znowu czynna, zobacz bytowskie skarby

Andrzej Gurba
Archeolog Kamil Kajkowski z szeklem żydowskim.
Archeolog Kamil Kajkowski z szeklem żydowskim. Fot. Andrzej Gurba
Pokościelna wieża w Bytowie jutro po zimowej przerwie otwiera swoje podwoje. Gratką jest archeologiczna ekspozycja, na którą składają się skarby wykopane w latach 2001-2002 na dawnym placu Garncarskim. Do tej pory nie były prezentowane.

- Zmienia się nieco układ wystaw w wieży dawnego kościoła Świętej Katarzyny. Na pierwszym poziomie znajduje się teraz archeologiczna ekspozycja dotycząca wyłącznie miasta Bytowa. Wcześniej w tym miejscu były archeologiczne zabytki z całego regionu bytowskiego - mówi Maciej Kwaśkiewicz z Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego w Bytowie, którego wieża jest oddziałem.

Na tym poziomie są właśnie średniowieczne skarby wykopane na placu Garncarskim. To czaszka z diademem, bursztynowy różaniec. Także kilkadziesiąt monet, w tym złoty szekel żydowski, srebrne denary, kwartniki, miedziane szerfy, brakteaty elbląskie, półgrosze Kazimierza Jagiellończyka, szelągi litewskie i pruskie, srebrne półtoraki koronne.

Najstarsze skarby pochodzą z przełomu XIII i XIV wieku. Najmłodsze datowane są na XVIII wiek. Muzealnicy będą stale uzupełniać wystawę dotyczącą samego Bytowa, licząc na wypożyczenia z innych placówek, z prywatnych zbiorów, no i z archeologicznych odkryć. - W tym roku Bytów zostanie trochę rozkopany z powodu przebudowy placu Kardynała Wyszyńskiego i modernizacji ulic. To ścisłe centrum. Mogą zdarzyć się ciekawe odkrycia - uważa Kwaśkiewicz.

Pozostałe ekspozycje w wieży nie zmieniły się. Na kolejnym poziomie znajduje się wystawa nowożytna. Jeszcze wyżej jest ekspozycja poświęcona kościołowi Świętej Katarzyny, a na najwyższym poziomie znajduje się makieta Bytowa. Najcenniejszym zabytkiem w ekspozycji poświęconej kościołowi jest XVIII-wieczna skarbonka z nieistniejącej dziś świątyni św. Katarzyny, ozdobiona datowaną inskrypcją.
Jest to jedyny zachowany obiekt z tego kościoła, który przetrwał pożogę II wojny światowej.

Kolejnym niezwykle cennym zespołem zabytków jest zbiór ornatów o kroju barokowym. Ornaty te zostały przekazane przez parafię św. Katarzyny w Bytowie.

Kwaśkiewicz mówi, że zabytki archeologiczne, które dotyczą regionu bytowskiego (poza samym Bytowem), zostały przeniesione do zamkowej Baszty Młyńskiej. Tam będą wyeksponowane za dwa miesiące razem z innymi zabytkami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza