Wiktoria Palicka ma trzy złota i brąz. Srebro i brąz dla Weroniki Klejny

Ze zbioru Skalara Słupsk i Soleksu Lębork
W pływackich mistrzostwach Polski U-16 w Warszawie startowali przedstawiciele Skalara Słupsk i reprezentantka Soleksu Lębork. Znakomitą, a nawet fantastyczną dyspozycję zaprezentowała słupszczanka Wiktoria Palicka, która zdobyła cztery medale (3 złote, 1 brązowy). Również świetnie spisała się lęborczanka Weronika Klejna, która wywalczyła dwa krążki (jeden srebrny, jeden brązowy). Tak więc powody do satysfakcji ma Słupsk i Lębork. Gratulujemy!

Czterodniowe mistrzostwa Polski szesnastolatków (dotyczy dziewcząt i chłopców) rozgrywane były na pływalni Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Do rywalizacji przystąpiło 365 osób, które reprezentowały 120 klubów.
Warszawę będzie bardzo dobrze wspominała Wiktoria Palicka (rocznik 2005). Dlaczego? Bo w stolicy zdobyła trzy złote medale i jeden brązowy.

Zawodniczka Skalara trzy razy wywalczyła tytuł mistrzyni Polski. Słupszczanka dokonała tego w stylu grzbietowym na następujących dystansach: 50 metrów (29,67 s), 100 m (1.03,43 min - to nowy rekord województwa pomorskiego 16-latek), 200 m (2.14,62 min). Do swojego trzykrotnego złotego dorobku Palicka dorzuciła jeszcze brąz na 200 m stylem zmiennym z czasem 2.21,95 min. Trzeba dodać, że czterokrotna medalistka ze Słupska w klasyfikacji generalnej najlepszych pływaczek została sklasyfikowana na trzecim miejscu.

- Tegoroczne mistrzostwa Polski w Warszawie na długo zostaną w pamięci. Moja zawodniczka zdobyła trzy złote medale w stylu grzbietowym i do tego dołożyła jeszcze brąz w stylu zmiennym. Jestem dumny z Wiktorii Palickiej, która prawidłowo się rozwija i ma sukcesy. Teraz czeka ją i mnie zasłużony odpoczynek - oświadczył Maciej Kowalewski, słupski trener, który zajmuje się pływackim szkoleniem Palickiej.

W stolicy pływali też zawodnicy Skalara, koledzy Wiktorii Palickiej, którzy wprawdzie nie zdobyli medali, ale zademonstrowali dobrą dyspozycję, gdyż awansowali do głównych finałów. Oto ich osiągnięcia i wyniki: Dawid Plaga - VII miejsce na 200 m stylem zmiennym (2.13,68 min), VIII lokata na 200 m stylem dowolnym (1.58,70 min), X pozycja na 50 m stylem motylkowym (26,05 s); Gracjan Krumplewski - w dowolnym: VI miejsce na 100 m (53,13 s), VII na 200 m (1.58,51 min), VIII na 50 m (24,56 s).
Trenerem Plagi i Krumplewskiego jest Dariusz Grondziewski, który tak ocenił występy swoich podopiecznych.

- Wyniki Dawida i Gracjana to bardzo ścisła czołówka wśród szesnastolatków naszego kraju. Bardzo dobrze się rozwijają, robią systematyczne postępy i z każdym sezonem udowadniają to rekordami życiowymi. Do medali brakuje im już niewiele. Przyszłość przed nimi - dodał optymistycznie Grondziewski.

Powody do radości ma 16-letnia Weronika Klejna. Pływaczka lęborskiego Soleksu zdobyła dwa medale. Wielka szkoda, że zabrakło krążka z tego najszlachetniejszego kruszcu, ale i tak należy cieszyć się ze srebra na 200 m stylem klasycznym (2.33,72 min). Lęborczanka przegrała rywalizację o złoto z Karoliną Piechowicz z Olsztyna. Klejna wypływała brąz na 100 m stylem klasycznym. Na mecie osiągnęła czas 1.11,88 min. Ten wynik jest jej nowym rekordem życiowym. Lęborska pływaczka startowała jeszcze w dwóch innych konkurencjach. Oto osiągnięcia Klejny - dziewiąta na 400 m stylem zmiennym (2.23,86 min) i dziesiąta na na 50 m stylem klasycznym (34,30 s).

- Nie ukrywam zadowolenia z występów Weroniki Klejny w tych mistrzostwach. Na setkę w klasyku mojej podopiecznej zabrakło tylko siedem setnych sekundy. Nasze szkolenie zmierza w dobrym kierunku - oznajmił Dariusz Gromulski, trener Soleksu i twórca sukcesów lęborskiego pływania.