Wirtualny asystent w smartfonie oprowadzi turystę po Słupsku...

  Wirtualny asystent w smartfonie oprowadzi turystę po Słupsku (ZDJĘCIA)

  Wojciech Frelichowski

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Taką wizualizację nieistniejącego już starego ratusza w Słupsku zobaczymy na ekranie smartfona, jeśli skierujemy obiektyw aparatu urządzenia na tablicę
  1/17
  przejdź do galerii

  Taką wizualizację nieistniejącego już starego ratusza w Słupsku zobaczymy na ekranie smartfona, jeśli skierujemy obiektyw aparatu urządzenia na tablicę stojącą na rogu ul. Mostnika i Starego Rynku ©www.slupsk.pl

  Centrum Informacji Turystycznej w Słupsku uruchomiło mobilną aplikację, z którą można zwiedzić kilkanaście miejsce w mieście. Sprawdziliśmy: aplikacja działa, choć jest pewien problem.
  Mobilny Asystent Turystyczny (MAT), tak nazywa się aplikacja na urządzenia mobilne, o której od kilku dni informuje oficjalna strona internetowa Słupska www.slupsk.pl. To interaktywny przewodnik po mieście wykonany w ramach projektu realizowanego przez Fundację Partnerstwo Dorzecze Słupi, która prowadzi Centrum Informacji Turystycznej w Słupsku, we współpracy z Miastem Słupsk oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

  Jak czytamy w informacji dotyczącej tejże aplikacji, jej opracowanie oparto na 15 charakterystycznych miejscach w Słupsku.
  To ratusz, zamek, młyn i kościół św. Jacka, dawny kościół św. Mikołaja (czyli siedziba MBP), spichlerz Richtera i Brama Młyńska, Stary Rynek, nieistniejący już stary ratusz, dawny dworzec kolejowy, słupskie tramwaje, kościół Mariacki, mury miejskie i Baszta Czarownic, nieistniejąca synagoga, Starostwo Powiatowe, mural na ulicy Starzyńskiego, skwer Heinricha von Stephana (ulica Tuwima) oraz al. Sienkiewicza.

  Każde z tych miejsc jest oznakowane w terenie specjalną tablicą informacyjną z historycznym zdjęciem obiektu. Po zainstalowaniu aplikacji MAT w smartfonie lub tablecie, a następnie po jej uruchomieniu, należy skierować obiektyw aparatu na tablicę, a na ekranie urządzenia pojawią się multimedialne prezentacje w formie archiwalnych i aktualnych zdjęć lub filmów, a także wizualizacje 3D nieistniejących już obiektów. Prezentacjom towarzyszy czytany przez lektora tekst w języku polskim lub angielskim.

  Sprawdziliśmy w praktyce, jak działa aplikacja. Trochę trwało, zanim się załadowała na smartfon, ale w końcu się udało. Ale po jej uruchomieniu nastąpiła konsternacja, bo zamiast 15 wspomnianych wyżej miejsc, załadowało się tylko 6 z nich.

  - Tak, wiemy o tym niedociągnięciu. Firma, która przygotowywała aplikację ma to poprawić. Jednak podczas spaceru po Słupsku program zadziała także w tych miejscach, które nie figurują w obecnej wersji Mobilnego Asystenta Turystycznego. Wystarczy tylko skierować obiektyw aparatu smartfona na tablicę informacyjną i aplikacja zadziała - poinformowała Aleksandra Plewka z Centrum Informacji Turystycznej w Słupsku.

  Aplikacja MAT przeznaczona jest na urządzenia mobilne wyposażone w system operacyjny iOS (nie starszy niż iOS 7.0) lub Android (nie starszy niż Android 4.0), odbiornik GPS, kompas i czujniki położenia przestrzennego.

  Jak ściągnąć aplikację?

  Aplikację Mobilny Asystent Turystyczny można pobrać ze strony www.matasystent.pl. Tutaj należy wybrać Miasto Słupsk. Kiedy aplikacja będzie już załadowana, klikamy w ikonę w prawym górnym rogu i z listy ponownie wybrać Miasto Słupsk. Aplikacja sama uruchamia aparat urządzenia mobilnego. Wtedy pozostaje już tylko skanowanie wymienionych wyżej znaczników rozmieszczonych w 15 miejscach na terenie Słupska.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Turystyka wideo

  Turystyka zdjęcia

  GP24 PLUS POLECAMY

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC i TRENER Głosowanie zakończone

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC i TRENER Głosowanie zakończone

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej