Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wpływ rządu Jana Olszewskiego na Rozwój Gospodarki Narodowej po 1992 roku. Dyskusja na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni | ZDJĘCIA

Kamil Kusier
Kamil Kusier
W dyskusji udział wzięli: Antoni Macierewicz, Jerzy Kropiwnicki, Piotr Naimski i Jan Parys.
W dyskusji udział wzięli: Antoni Macierewicz, Jerzy Kropiwnicki, Piotr Naimski i Jan Parys. mat. praoswe
Podczas VI edycji Forum Wizja Rozwoju eksperci poruszyli temat wpływu rządu Jana Olszewskiego na rozwój gospodarki narodowej po 1992 roku. Paneliści byli zgodni, że to wtedy – w okresie funkcjonowania rządu premiera Olszewskiego – zaczęła się tworzyć polska suwerenność, którą szczególnie możemy docenić w obecnych czasach, kiedy wojna na Ukrainie radykalnie zmieniła myślenie o makroekonomii i geopolityce. Interdyscyplinarne spotkanie prowadzone było przez dziennikarza tygodnika Sieci, Piotra Filipczyka.

Zainicjowany przez Jarosława Kaczyńskiego rząd Jana Olszewskiego był pierwszym od drugiej wojny światowej rządem mającym pełną legitymacje demokratyczną. W przeciwieństwie do dwóch wcześniejszych rządów III Rzeczpospolitej, rząd Olszewskiego nie był wynikiem negocjacji z komunistami przy okrągłym stole.

Jednym z filarów budowy suwerennej Polski przez rząd Olszewskiego było uwolnienie kraju od rosyjskiej dominacji i ponowne związanie Polski z Zachodem, gdzie Polacy zawsze widzieli swoje miejsce. W dyskusji udział wzięli:

  • Antoni Macierewicz,
  • Jerzy Kropiwnicki,
  • Piotr Naimski
  • i Jan Parys.

Głos w dyskusji zabrał Antoni Macierewicz, były Minister Obrony Narodowej, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego. Polityk zwrócił uwagę, że rząd ten od początku postawił na radykalne uzdrowienie życia politycznego RP, niezwykle ułomnego z powodu wieloletniej sowieckiej dominacji.

– Rząd Jana Olszewskiego był kwestionowany przez ówczesną formację Okrągłego Stołu, a to ona dominowała wówczas w strukturze politycznej. I ona miała istotę polegającą na kontynuacji systemu komunistycznego, tylko w kształcie pseudo kapitalistycznym. To była realizacja polityki rosyjskiej zmierzającej do przekształcenia polityki struktury zbudowanej przez zabór przez Rosję Europy Środkowej tak, aby można było tworzyć wielką Europę. Tak, aby można było doprowadzić do sojuszu z Niemcami, które miały być zjednoczone, ale zjednoczone tak, aby stać się sojusznikiem Związku Sowieckiego, a potem Federacji Rosyjskiej. Do tego prowadzić miały decyzje gospodarcze i doprowadzenie do tego, żeby ta własność, która została przejęta przez Rosję podczas okupacji, została teraz przekazana członkom dawnego aparatu komunistycznego i służbom specjalnym, które miały ukształtować oligarchię – strukturę gospodarczą i polityczną kierującą krajem – mówił Antoni Macierewicz.

Jedną z najważniejszych decyzji rządu Olszewskiego było wstrzymanie chaotycznej prywatyzacji rozpoczętej przez rządy Mazowieckiego i Bieleckiego i zaproponowanie budżetu, który uwzględniał roztoczenie parasola ochronnego nad najuboższą warstwą społeczeństwa. Jak zaznaczali rozmówcy, był to krok przeciwko planom sowieckim.

Jerzy Kropiwnicki podkreślał, że dzięki podjętym reformom, sytuacja gospodarcza kraju zaczęła się poprawiać.

– I wtedy ktoś z kolegów, doświadczonych w układach warszawskich powiedział mi: Jurek, za chwilę spadnie gilotyna. Ten rząd nie może mieć sukcesu…

Spuścizną rządu Jana Olszewskiego jest dziś możliwość budowy gospodarki narodowej wolnej od wpływów zewnętrznych.

ZOBACZ TEŻ: Inwestycje kolejowe również pobudzają polską gospodarkę. Skraca się czas podróży, pięknieją dworce. W tle projekt Kolei Dużych Prędkości

W Gdyni trwa 6. Forum Wizja Rozwoju - czerwiec 2023 r.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Premier RP Mateusz Morawiecki. Partnerem Strategicznym wydarzenia jest Bank Gospodarstwa Krajowego oraz ENERGA Grupa ORLEN.

Partnerami Głównymi są: Totalizator Sportowy Sp. z o.o., Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz ORLEN Unipetrol RPA s.r.o. Partnerem+ jest Agencja Rozwoju Przemysłu S..A., Polskie Koleje Państwowe S.A., Polski Fundusz Rozwoju S.A., Węglokoks S.A., Polskie Elektrownie Jądrowe Sp. z o.o. oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

Partnerami są: KGHM Polska Miedź S.A., Polski Holding Nieruchomości S.A., NASK, PERN S.A., PKO Bank Polski, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A., Rzecznik Finansowy, POLREGIO S.A., Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA S.A., Instytut Finansów, Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., HOTEL SOPOT, Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A..

Mikro Partnerami są: Poczta Polska S.A., Centralny Port Komunikacyjny sp. z o.o., Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. oraz Polskie Linie Oceaniczne S.A. Projekt dofinansowano ze środków Fundacji ARP.

W partnerstwo merytoryczne nad Forum Wizja Rozwoju włączyły się: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komitet ds. Pożytku Publicznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza