Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych w liczbach. W ubiegłym roku ze słupskich cmentarzy wywieziono ponad 100 ton odpadów

Wojciech Nowak
Wojciech Nowak
Na słupskich cmentarzach od zeszłego roku funkcjonują tzw. Zniczodzielnie, czyli regały, na których można zostawić szklane znicze zamiast je wyrzucać – jeżeli sami nie zamierzamy ich ponownie użyć. Dzięki temu inne osoby mogę je wykorzystać, zakupując jedynie wkład.
Na słupskich cmentarzach od zeszłego roku funkcjonują tzw. Zniczodzielnie, czyli regały, na których można zostawić szklane znicze zamiast je wyrzucać – jeżeli sami nie zamierzamy ich ponownie użyć. Dzięki temu inne osoby mogę je wykorzystać, zakupując jedynie wkład. Krzysztof Piotrkowski
W najbliższy poniedziałek przypada Wszystkich Świętych, dzień w którym upamiętniamy zmarłych. 1 listopada cmentarze rozświetlą się tysiącami zapalonych zniczy, a groby bliskich nam osób udekorowane zostaną kwiatami i wieńcami. Jednak po okresie Wszystkich Świętych oraz Zaduszkach część tych ozdób trafia do śmieci, a nie wszystkie muszą.

Według danych przedstawionych przez Portal Komunalny Polacy co roku kupują około 300 mln zniczy, co daje średnio 8 sztuk na osobę. W sam dzień Wszystkich Świętych w skali kraju wydajemy ponad miliard złotych na zakupy z tym dniem związane, z czego od 600 do 700 mln zł przeznaczamy na kupno zniczy.

Patrząc na te liczby, zwłaszcza na ilość kupowanych zniczy, powstaje pytanie o to, ile dzień Wszystkich Świętych generuje odpadów, które pozostają po nim na cmentarzach. Mowa tutaj o zniczach, kwiatach czy wiązankach.

- 1 listopada to dzień, w którym wszyscy odwiedzamy groby bliskich. Jest to święto pełne zadumy, a nasze cmentarze rozświetlają zapalane znicze. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że dwa, trzy dni później należy cmentarze uporządkować. W związku z tym mamy pewne refleksje z tym związane – mówiła we wtorek, 26 października, podczas konferencji prasowej Marta Makuch, wiceprezydent Słupska. - Według przedstawionych nam danych z zeszłego roku, po okresie związanym z dniem Wszystkich Świętych z obu słupskich cmentarzy wywiezione zostało ponad 100 ton odpadów.

Jak dodała wiceprezydent oczywistym jest, że chcemy upamiętnić tych, których już z nami nie ma, czy to zapaleniem znicza, czy złożeniem kwiatów. Zwróciła jednak uwagę na to, że warto rozważyć ponowne użycie szklanych zniczy zakupionych wcześniej.

- Często wyrzucane są szklane znicze, w których wystarczyłoby wymienić parafinowy wkład, a na grobach składane są duże ilości kwiatów i wieńców przez każdego z członków rodziny. Zamiast tego można wspólnie złożyć się na wieniec lub kwiaty. Apelujemy o to, ponieważ z roku na rok problem odpadów z cmentarzy narasta, a nie chodzi przecież o to, ile zniczy czy kwiatów znajdzie się na grobie bliskiej nam osoby, ale o pamięć o niej – zwróciła się do mieszkańców Marta Makuch.

Jednocześnie wiceprezydent poinformowała, że w ramach planów umiejscowienia pojemników do segregacji odpadów w mieście, słupskie cmentarze są również brane pod uwagę.

- Prowadzimy dyskusję na temat segregacji odpadów i wymiany śmietników tam, gdzie ta segregacja na tę chwilę nie jest możliwa. Równolegle szukamy takich miejsc – a cmentarz mógłby takim być – w których chcemy wprowadzić frakcje do segregacji odpadów. Chcemy również, aby takie miejsca powstały w centrum miasta, w przestrzeni publicznej, aby umożliwić i ułatwić segregację odpadów – zaznaczyła na konferencji Marta Makuch.

Warto przypomnieć, że na słupskich cmentarzach od zeszłego roku funkcjonują tzw. Zniczodzielnie, czyli regały, na których można zostawić szklane znicze zamiast je wyrzucać – jeżeli sami nie zamierzamy ich ponownie użyć. Dzięki temu inne osoby mogę je wykorzystać, zakupując jedynie wkład. Zniczodzielnie to także stojaki z narzędziami, z których można bezpłatnie skorzystać. Do dyspozycji odwiedzających cmentarze i chcących uporządkować grób bliskich oddano metalowe grabki, grabie do liści, konewki oraz haczki. Regałów na znicze powinniśmy szukać w pobliżu wejść na nekropolie, a stojaki na narzędzia w okolicach ujęć wody rozmieszonych na cmentarzach.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza