MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wycofany lek na kaszel i zatoki. Główny Inspektor Farmaceutyczny alarmuje, że może być niebezpieczny dla zdrowia i życia pacjentów

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał właśnie niezwykle popularny lek stosowany na kaszel przy przeziębieniu czy zapaleniu zatok. Wada jakościowa tego wyrobu może być znaczna, stwarza ryzyko dla zdrowia i życia pacjentów. Decyzja GIF dotyczy konkretnych dwóch partii.

Spis treści

GIF wycofuje bardzo popularny lek

Główny Inspektor Farmaceutyczny informuje o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju produktu leczniczego stosowanego w celu rozrzedzenia wydzieliny dróg oddechowych, co ułatwia jej odkrztuszanie. Powodem jest zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów.

Chora kobieta leży i sięga po szklankę z wodą i leki
Ten lek pomaga przy zagęszczonej wydzielinie w drogach oddechowych, ale może jego partie zostały zanieczyszczone lukas_zb/Getty Images

Decyzja dotyczy produktu z określonych serii i ma rygor natychmiastowej wykonalności. GIF zakazuje też wprowadzania ich do obrotu. Szczegóły dotyczące wycofanego leku:

  • Produkt – ACC classic (acetylcysteinum), roztwór doustny, 20 mg/ml., 1 butelka 100 ml.,
  • Numery serii – MX6267, termin ważności 30.09.2025 oraz MX6266, termin ważności 30.09.2025,
  • Podmiot odpowiedzialny – Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, A-6250 Kundl, Austria.

Czytaj też: Mięso z plastikiem. Lidl wycofuje burgery

Lek acetylcysteinum stosuje się u pacjentów z zapaleniem oskrzeli związanym z przeziębieniem, a także pomocniczo przy kaszlu i zapaleniu zatok.

Szkło w leku na kaszel i zapalenie zatok

Przyczyną wycofania wskazanych partii leku ACC było zgłoszenie od przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego, które wpłynęło do Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Dotyczyło ono niespełnienia wymagań jakościowych przez produkt leczniczy, w którym zidentyfikowano obecność cząstek stałych w podobnym produkcie na rynku niemieckim.

Zobacz też: Paracetamol wstrzymany w obrocie przez GIF

Ustalono, że przyczyną zanieczyszczenia była niewystarczająca odporność na ścieranie wkładki uszczelniającej, a do produkcji leku znajdujących się na rynku polskim użyto tych samych serii nakrętek.

Czytaj także: Ibuprofen wycofany z obrotu. Ten lek przeciwbólowy może nie być bezpieczny do stosowania

Choć stwierdzone przez wytwórcę cząstki stałe są niewielkie (do 0,7 mm) i nie stanowią w jego opinii zagrożenia dla bezpieczeństwa stosowania leku, według GIF nie można wykluczyć, że nie dojdzie do całkowitego przerwania wkładki uszczelniającej i przedostania się do roztworu większych cząstek stałych. Ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo ich połknięcia, mogłoby prowadzić to do bezpośrednich negatywnych konsekwencji zdrowotnych dla pacjentów, w tym nawet do zagrożenia ich życia.

Źródło: Decyzja o wycofaniu z obrotu zakazie wprowadzenia nr 8/WC/ZW/2024 z dnia 2024-03-22 Główny Inspektorat Farmaceutyczny

Dodaj firmę
Warszawa, ul. Senatorska 12
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza