Już od godzin porannych, w szkołach kłębiły się tłumy młodzieży wyczekującej wywieszenia listy zakwalifikowanych kandydatów, choć wyniki naboru można było też sprawdzić drogą elektroniczną. Podczas tegorocznej rekrutacji, o miejsca w słupskich szkołach ponadpodstawowych starało się półtora rocznika kandydatów (w rekrutacji wzięło udział 2743 absolwentów ósmych klas), co jest skutkiem reformy edukacyjnej (obniżenia wieku szkolnego) z 2014 roku. Miejsce w szkole znajdzie oczywiście każdy, bo jest ich w sumie 3887, biorąc pod uwagę te dostępne zarówno w słupskich placówkach publicznych, jak i niepublicznych.
Zainteresowaniem najpopularniejszymi kierunkami w liceach i technikach było ogromne – w niektórych szkołach na jedno dostępne miejsce przypadało nawet trzech chętnych. Tak było chociażby w przypadku klasy europejskiej w V Liceum Ogólnokształcącym w Słupsku. Nie o wiele mniejszym zainteresowaniem cieszył się też profil medyczno-przyrodniczy (2,47 kandydata na miejsce).
- Jesteśmy z naboru bardzo zadowoleni. Zainteresowanie klasą europejską i medyczno-przyrodniczą jest co roku bardzo duże, to nasze wiodące kierunki. To głównie efekt naszej ciężkiej pracy i atrakcyjnego sposobu prowadzenia zajęć – mówi Magdalena Chamera, wicedyrektor V LO.
Sporo chętnych przyciągnęła również klasa politechniczna w II Liceum Ogólnokształcącym (2,26 kandydata na jedno miejsce). Najbardziej oblegane były jednak technika – zainteresowanie kierunkiem technik elektryk w Zespole Szkół „Elektryk” przerosło oczekiwania samej dyrekcji szkoły (tu również na jedno miejsce kandydowały trzy osoby).
- Zanotowaliśmy zdecydowany wzrost zainteresowania. Kandydaci i ich rodzice uświadomili sobie, że jest to zawód dobrze płatny i potrzebny na rynku. Kandydują do nas uczniowie z lepszymi wynikami niż wcześniej. Teraz mamy zdecydowanie wyższy próg punktowy w tej klasie. Jesteśmy zadowoleni z naboru – zaznacza Anna Hurec, wicedyrektor „Elektryka”.
W rozmowie z „Głosem” przyznała, że niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszy się też kierunek technik programista – w przypadku tej klasy, na jedno miejsce przypadło 2,23 kandydata.
- Młodzież wie, że jest to zawód przyszłości i warto się w nim uczyć. Zainteresowanie jest wysokie od momentu uruchomienia przez nas tego kierunku – podkreśla.
Trzy osoby na jedno miejsce kandydowały też w Zespole Szkół Mechanicznych i Logistycznych na kierunek technik pojazdów samochodowych. Szkoła postanowiła połączyć wyszkolenie w pożądanym na rynku pracy zawodzie z Oddziałem Przygotowania Wojskowego, który miał stanowić dodatkową zachętę dla młodzieży myślącej o karierze w służbach mundurowych.
– Oddział Przygotowania Wojskowego uruchomiliśmy przy zawodzie technik pojazdów samochodowych. Nasi uczniowie zdobywają tym samym świetny zawód, który niezwykle potrzebny jest w wojsku – tłumaczy Barbara Zakrzewska, dyrektor „Mechanika”.
Teraz zakwalifikowani do szkół ponadpodstawowych absolwenci ósmych klas muszą w terminie 20-26 lipca dostarczyć oryginał świadectwa ukończenia szkoły i oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminów. 27 lipca szkoły opublikują listy przyjętych uczniów.
Wiemy ile osób zginęło w powodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?