Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypełniamy PIT-y za 2012 r.

Notował: Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34
Wypełniamy PIT-y za 2012 r.Inspektorzy Małgorzata Budniak i Rafał Buńkiewicz podczas redakcyjnego dyżuru odpowiadają na pytania podatników.
Wypełniamy PIT-y za 2012 r.Inspektorzy Małgorzata Budniak i Rafał Buńkiewicz podczas redakcyjnego dyżuru odpowiadają na pytania podatników. Fot. Sebastian Wołosz
Inspektorzy pierwszego i trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie podpowiadają Czytelnikom jak wypełniać zeznania, z jakich ulg mogą skorzystać, i jakie muszą warunki spełniać.
  • Otrzymałem z Urzędu Pracy jednorazowe dofinansowanie, tj. środki przyznane bezrobotnemu na podjęcie działalności. Przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej zakupiłem towary handlowe i środek trwały. Za towary i środek trwały zapłaciłem w części ze środków własnych a w części z przyznanego dofinansowania. Czy te wydatki będą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej?

- Sfinansowania wydatków na zakup towarów handlowych oraz wyposażenia ze środków przyznanych osobie bezrobotnej z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej nie wyklucza możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, mimo, iż przyznane środki korzystają ze zwolnienia z opodatkowania. Wydatki sfinansowane z tych środków nie zostały bowiem wymienione w katalogu wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, a więc co do zasady stanowią koszty uzyskania przychodów ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, o ile spełniają kryterium zaliczenia do kategorii kosztu. Wydatki te mogą jednak zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero po uruchomieniu przez podatnika działalności gospodarczej, tj.:
- towary handlowe - należy wprowadzić do podatkowej księgi przychodów i rozchodów remanentem początkowym; towary będą zaliczone do kosztów, poprzez uwzględnienie różnic pomiędzy remanentem początkowym i końcowym sporządzonym na koniec roku podatkowego (lub na koniec okresu, jeżeli remanent sporządzany jest w trakcie roku),
- środki trwałe - odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środka trwałego, w części pokrytej z Funduszu Pracy, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do tej części wartości początkowej, która odpowiada wydatkom poniesionym na nabycie środka trwałego zwróconym podatnikowi w formie dofinansowania.

  • W 2012 r. uzyskałam dochody z tytułu umowy o pracę w Polsce i w Norwegii. Jak mam się rozliczyć, według jakiej umowy?

- Rozliczy się pani według metoda wyłączenia z progresją. Oznacza to, że w Polsce zwalnia się z opodatkowania dochód osiągnięty w drugim państwie, jednak dla ustalenia podatku należnego od dochodu osiągniętego w Polsce, stosuje się stopę podatku obliczoną dla całego dochodu, tj. łącznie z dochodem osiągniętym w drugim państwie.
Obliczenie podatku z uwzględnieniem tej metody przedstawia się następująco:
- do dochodów uzyskanych w Polsce dodajemy dochody uzyskane w obcym państwie i obliczamy podatek wg skali,
- obliczony podatek dzielimy przez łączne dochody (uzyskane w Polsce i za granicą) i mnożymy przez 100% uzyskując w ten sposób stopę procentową wg której obliczymy należy podatek od dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Proszę pamiętać, że przy wyliczeniu stopy procentowej dochód zwolniony (ten uzyskany za granicą) dodajemy do podstawy opodatkowania, a nie do dochodu.

  • A w której pozycji PIT-ZG mam wykazać dochody i pobrany podatek:

- Dochody uzyskane w Norwegii wpisujemy w poz. 8 i 26 (dochód, o którym mowa w art. 27 ust. 8 ustawy) a następnie przenosimy do poz. 166 lub 167 zeznania PIT-36. Pobranego podatku nigdzie nie wykazujemy.

  • Sprzedałem w grudniu 2012 r. nieruchomość zakupioną w 2011 r. Na jakim formularzu mam się rozliczyć i do kiedy zapłacić podatek?

- Podatek dochodowy z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych w 2011 r. płatny jest w terminie złożenia zeznania podatkowego za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. W pana przypadku będzie to 30.04.2013 r. Kwoty przychodu, kosztów i dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, zarówno tego, który podlega opodatkowaniu, jak i tego, który jest zwolniony z opodatkowania wykazywane są w zeznaniu podatkowym PIT-39. Podatek dochodowy od dochodu uzyskanego ze zbycia nieruchomości wynosi 19%.

  • Zrezygnowałam z mieszkania spółdzielczego lokatorskiego. Spółdzielnia sprzedała mieszkanie i w ubiegłym roku wypłaciła mi część zrewaloryzowanego wkładu mieszkaniowego wniesionego 30 lat wcześniej. Otrzymałam PIT-8 C z wykazaną kwotą. Czy muszę odprowadzić podatek z tego tytułu?

- Tak, przychód ten podlega opodatkowaniu. Kwotę z informacji PIT-8C wraz z innymi dochodami, np. ze stosunku pracy należy przenieść do zeznania i od całości dochodów obliczyć podatek. Ostateczny termin złożenia zeznania i wpłaty podatku to 30 kwietnia br. Oczywiście może Pani wcześniej złożyć zeznanie a sam podatek wpłacić później.

  • Jestem zatrudniona w jednej firmie na 0,35 etatu i na 0,65 etatu. U jednego pracodawcy mam dwie umowy o prace na niepełne etaty. Otrzymałam dwie informacje PIT-11. W każdym z nich wysokość kosztów uzyskania przychodów wynosi 1.335 zł. Czy w zeznaniu mogę zsumować te koszty i wpisać kwotę 2.670 zł?

- Nie. Wysokość kosztów uzyskania przychodów z tytułu stosunku pracy określa ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. I tak dla dla osób, które uzyskują przychody z więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej nie mogą łącznie przekroczyć w roku podatkowym kwoty 2.002,05 zł.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza