Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyższa Hanzeatycka Szkoła Zarządzania w Słupsku obchodzi jubileusz 18-lecia powstania

Wojciech Frelichowski [email protected]
Siedziba Wyższej Hanzeatyckiej Szkoły Zarządzania przy ul. Kozietulskiego jest dobrym przykładem, w jak pomysłowy sposób można zaadaptować XIX-wieczne obiekty.
Siedziba Wyższej Hanzeatyckiej Szkoły Zarządzania przy ul. Kozietulskiego jest dobrym przykładem, w jak pomysłowy sposób można zaadaptować XIX-wieczne obiekty. Macin Kamiński
W tym czasie uczelnia zmieniła nazwę i siedzibę, ale profil pozostał ten sam - biznesowy.

Uczelnia powstała w kwietniu 1995 roku jako Wyższa Szkoła Zarządzania. Została wpisana do rejestru Ministerstwa Edukacji Narodowej pod numerem 54. Jej założycielem jest Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Była to druga, po Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie Akademia Pomorska) uczelnia wyższa w Słupsku i pierwsza uczelnia niepubliczna.

Szkoła powstała na fali rozwoju przedsiębiorczości i biznesu w Polsce. Powstawało coraz więcej firm, a przedsiębiorstwa prywatne przechodziły głębokie przeobrażenia własnościowe i strukturalne. Brakowało wykwalifikowanych kadr, które mogłyby sprostać nowym wyzwaniom. Stąd powstało idea powołania szkoły zawodowej, która mogłaby kształcić menedżerów i administratorów.

Pierwszym rektorem uczelni został prof. Edmund Ignasiak. Natomiast kadra naukowa rekrutowała się z Akademii Ekonomicznej i Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W pierwszym roku istnienia uczelni studia rozpoczęło 78 studentów.

Początkowo szkoła zajmowała ciasne pomieszczenia przy ul. Morcinka oraz piętro dawnego biurowca przy ul. Banacha. Był to budynek, który wybudowano jeszcze w połowie lat 70. XX wieku, jako obiekt tymczasowy dla rozrastającej się gwałtownie administracji wojewódzkiej (w 1975 powstało w Polsce 49 województw, w tym woj. słupskie).

Już rok po powstaniu WSZ rozpoczęło działalność własne wydawnictwo uczelniane. Ponadto szkoła po raz pierwszy zgłosiła akces do projektu badawczego zamawianego przez Komitet Badań Naukowych oraz przystąpiła do realizacji programu współpracy zagranicznej Tempus.

W tym czasie nastąpił dynamiczny rozwój uczelni. Powstawały nowe katedry i kierunki kształcenia. Przybywało studentów, rosła kadra naukowa. Rozwój placówki ograniczały poważne kłopoty lokalowe. Władze uczelni rozpoczęły starania o nabycie obiektu pokoszarowego przy ul. Kozietulskiego.
W 2001 roku zainicjowano współpracę z uczelniami zagranicznymi - Fachhochschule we Flensburgu (Niemcy) i uniwersytetem w Carlisle (Wielka Brytania). Trzy lata później nawiązano kontakt z uniwersytetem w Żylinie (Słowacja).

Nie zaniedbywano jednak krajowego rynku uczelnianego. Zaproponowano współpracę Uniwersytetowi Szczecińskiemu, dzięki czemu studenci WSZ mogli na miejscu kontynuować studia II stopnia. Niebawem rozpoczął też działalność punkt wykładowy Uniwersytetu Szczecińskiego.

Międzynarodowe zaangażowanie uczelni oraz integracja państw europejskich i towarzyszące temu procesowi szanse stały się podstawą do nowej strategii rozwoju szkoły nawiązywania i zacieśniania współpracy z ośrodkami naukowymi miast basenu Morza Bałtyckiego. Stąd od 1 października 2005 r. WSZ funkcjonuje jako Wyższa Hanzeatycka Szkoła Zarządzania. Inauguracja roku akademickiego pod nową nazwą nastąpiło w nowej siedzibie przy ul. Kozietulskiego. Duży, pokoszarowy budynek został gruntownie odrestaurowany i zaadaptowany do potrzeb kształcenia.

Od września 2012 roku rektorem WHSZ jest dr inż. Monika Zajkowska, a dziekanem dr Agnieszka Sałek-Imińska.

Struktura uczelni składa się z trzech Katedr - Ekonomii i Finansów, Zarządzania, Turystyki i Rekreacji, Studium Języków Obcych oraz Studium Wychowania Fizycznego. Kandydaci na studentów mają do wyboru siedem specjalności kształcenia w systemie niestacjonarnym: zarządzanie przedsiębiorst­wem, zarządzanie zasobami ludzkimi, administracja publiczna i organizacje pozarządowe, zarządzanie finansami, menedżer turystyki i rekreacji oraz menedżer bezpieczeństwa i transport oraz logistyka (TSL), które stanowią nową propozycję edukacyjną w zbliżającym się roku akademickim. W ofercie jest również kilkanaście kierunków na studiach podyplomowych. Obecnie ogółem na WHSZ kształci się ponad 600 studentów.

Uczelnia prowadzi też biuro karier, które dostarcza studentom i absolwentom informacji o rynku pracy i możliwościach podnoszenia kwalifikacji. Nawiązuje też i utrzymuje kontakty z pracodawcami.
Zresztą szkoła chętnie korzysta z doświadczenia ludzi finansów i biznesu.

- Staramy się, aby nasi studenci nie tylko nabywali wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim umiejętności i kompetencje społeczne. Stąd nasza uczelnia współpracuje z wysoko wykwalifikowaną kadrą, którą tworzą pracownicy naukowo-dydaktyczni oraz uznani praktycy i specjaliści z różnych dziedzin. Podjęliśmy współpracę z różnymi firmami i instytucjami, które pomagają nam w procesie dydaktycznym, a także zapewniają praktyki naszym studentom. Wykłady prowadzą ludzie biznesu, właściciele firm, prezesi, którzy przybliżają studentom zasady wolnego rynku i prowadzenia biznesu - mówi dr Agnieszka Sałek-Imińska, dziekan WHSZ.

Uczelnia angażuje się także w programy naukowe i projekty unijne w celu rozwoju i pozyskiwania dotacji na działalność. Jest również organizatorem seminariów i konferencji. Ostatnio uczestniczyła w poważnym przedsięwzięciu, jakim była organizacja konferencji nt. morskich elektrowni wiatrowych w Słupskim Inkubatorze Technologicznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza