Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Z Peryferii. Vol. II” - wernisaż i wystawa zbiorowa w trzech salonach Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej

mara
Natalia Wirmańska - "Norymnica"
Natalia Wirmańska - "Norymnica" Materiały prasowe
W piątek, 3 lutego, o godz. 18 w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce przy ul. Zaruskiego 1a odbędzie się wernisaż wystawy zbiorowej artystów: Jacentego Dędka, Karola Palczaka, Igora Przybylskiego, Michała Smandka, Piotra Wachowskiego, Natalii Wirmańskiej i Małgorzaty Zelek. Od tego dnia ekspozycje będą dostępne do zwiedzania w trzech salonach Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku i Ustce.

Wystawa zbiorowa nosi tytuł „Z Peryferii. Vol. II”. Tak piszą o niej organizatorzy:
- Procesy gwałtownej urbanizacji i uprzemysłowienia, jakie przeszły przez Zachodni świat, począwszy od początku XIX w., sprawiły, że coraz więcej ludzi doświadczyło negatywnych skutków industrializacji, pogorszenia warunków życia w metropoliach i zaczęło migrować na wieś. To właśnie z uwielbienia dla natury i upodobania do prostoty, które to inklinacje możemy już odnaleźć w słynnym Waldenie (1854) Henry’ego Davida Thoreau, nawet tak znani miejscy architekci, jak Frank Lloyd Wright, zaczęli akcentować piękno świata peryferyjnego. W ślad za nim poszli pisarze, poeci, artyści. Pod koniec XX stulecia dostrzeżono, że jednym z rezultatów toczącej się na naszych oczach globalizacji jest fenomen fragmentaryzacji tak zwanych wielkich narracji i ucieczka człowieka w żywioł peryferyjności. Okazuje się, że współczesny człowiek, zmęczony ideologią „ufortyfikowaną” w urbanistycznym i architektonicznym dyskursie, wybiera życie z dala od miasta lub na marginesach wielkich kulturowych centrów. W tym zdecentrowanym i na pozór „fragmentarycznym” świecie możemy ponownie odnaleźć spokój i pozyskać wolność w małych – prywatnych bądź lokalnych opowieściach, które – mimo swej efemeryczności – są jedynym potencjalnym gwarantem naszej swobody i niezależności. Współczesny artysta często świadomie i intencjonalnie wybiera funkcjonowanie na prowincji, przedmieściach czy też oddaje się penetrować suburbia z dala od miejskiego rozgwaru i bezpiecznie odizolowany od zagrożeń związanych z pandemią.

Swoje prace pokażą: Jacenty Dędek, Karol Palczak, Igor Przybylski, Michał Smandek, Piotr Wachowski, Natalia Wirmańska, Małgorzata Zelek.
Kuratorzy: Edyta Wolska, Roman Lewandowski
Wernisaż: 03.02.2022, godz. 18 (Centrum Aktywności Twórczej w Ustce, Zaruskiego 1a)
Wystawa: 03.02.2022 – 1.04.2021 w salonach:
Słupsk: Galeria Kameralna, Partyzantów 31a oraz Baszta Czarownic, F. Nullo 8
Ustka: Centrum Aktywności Twórczej, Zaruskiego 1a

Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk, Burmistrz Miasta Ustka – Jacek Maniszewski, Prezydent Miasta Słupska – Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza