Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za uratowanie życia może dostać 200 tysięcy

Sylwia Lis [email protected]
Norbert został zgłoszony do programu "Zwykły Bohater”. To akcja prowadzona przez bank BPH, TVN i onet.pl. W sierpniu uratował topiącą się kobietę.
Norbert został zgłoszony do programu "Zwykły Bohater”. To akcja prowadzona przez bank BPH, TVN i onet.pl. W sierpniu uratował topiącą się kobietę. You Tube
20-letni Norbert Dampc być może dostanie 200 tysięcy złotych. Uratował tonącą kobietę. Zgłoszono go do akcji "Zwykły bohater". - To dla mnie szok! - mówi Norbert.

O bohaterskiej postawie Norberta pisaliśmy na łamach "Głosu" miesiąc temu. O jego bohaterskim czynie dowiedzieliśmy się przez przypadek. E-maila z niezwykłą historią dostaliśmy od Jarosława Litwina, radnego miejskiego, który zna Norberta. Jak twierdził, chłopak jest skromny, nie uważa, że zrobił coś wyjątkowego.

Zobacz także: Uratowali kobietę tonącą w morzu (wideo)

- Poznałem go około 2,5 roku temu, był moim kursantem na prawo jazdy. Od tamtego czasu nie mam z nim stałego kontaktu. Norbert jest bohaterem i chciałbym, by o sprawie dowiedziała się większa rzesza ludzi - przekonywał pan Jarosław. - Pewnego dnia, widząc topiącą się kobietę, wyskoczył z motorówki i przeprowadził akcję ratowniczą.

to nie pierwszy raz, gdy ratowali cudze życie. Wcześniej z wody wyciągnęli małżeństwo. Kobieta i mężczyzna topili się przy falochronie wschodnim

Całość zarejestrowała jedna z kamer monitoringu. W zasadzie nikt by się o tym nie dowiedział, gdyby nie właśnie filmik i rozpoznanie Norberta przez znajomych. Ja sam otrzymałem o tym informację od kolegi.

Co właściwie wydarzyło się w sierpniu w Łebie? O to zapytaliśmy samego Norberta, który był zaskoczony, że jego zachowanie zainteresowało media.

- To było 14 sierpnia - przypomina sobie 20-latek. - W wakacje pływałem motorówką po morzu. Nagle w radio usłyszałem, że topi się jakaś kobieta. Natychmiast przyspieszyliśmy i pojechaliśmy we wskazane miejsce. Wskoczyłem do wody, chwyciłem kobietę i popłynąłem z nią w kierunku molo. Tam robotnicy wyciągnęli ją z wody.

Norbert nie czuje się bohaterem i przypomina, że na motorówce był też jego kolega Cezary, sternik.

- Nie czułem strachu, nie bałem się - mówi 20-latek. - To normalne zachowanie. To była chwila i liczyła się każda minuta.

Mężczyzna mówi, że ponaddwudziestoletniej kobiecie zupełnie nic się nie stało.

- Później przyszła nam podziękować - mówi wzruszony. - Przyjechała do Łeby z południa Polski wypocząć. Później stwierdziła, że już nigdy nie wejdzie do wody. Opowiadała, że kąpała się przy brzegu, a prąd zniósł ją w morze.

Norbert Dampc uczy się w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych. Pracuje na statku, który pływa z wędkarzami.

Arkadiusz Puchacz, kierownik Żeglugowej Stacji Ratowniczej Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa w Łebie, a także ojciec Cezarego, mówi:

- Chłopcy organizują komercyjne rejsy w morze, są obyci z wodą i z trudnymi warunkami - chwali młodych mężczyzn. - Są więc bardzo często w miejscach, gdzie rozgrywa się dramat nieuważnych turystów, którzy wchodzą do wody mimo złej pogody. Zazwyczaj są pierwsi na miejscu i dopiero my później odbieramy poszkodowanych. Chłopcy doskonale się rozumieją, w tym przypadku.

Cezary nie mógł zbyt blisko podpłynąć do kobiety, na pokładzie miał ludzi, fala była wysoka, bał się, że może uszkodzić motorówkę, więc do wody musiał skoczyć Norbert. Z resztą to nie pierwszy raz, gdy ratowali cudze życie. Wcześniej z wody wyciągnęli małżeństwo. Kobieta i mężczyzna topili się przy falochronie wschodnim. Nie byli już w dobrym stanie, nie mieli sił. Gdyby nie oni z pewnością straciliby życie.

Norbert to zwykły bohater

Jarosław Litwin postanowił zgłosić Norberta do programu Zwykły Bohater. To akcja prowadzona przez bank BPH, TVN i onet.pl.

- To akcja dzięki, której o wyczynie Norberta może dowiedzieć się jeszcze więcej ludzi - mówi radny. - A on zasługuje na uznanie i nagrodę, dwieście tysięcy złotych.

- Szok - mówi Norbert. - Naprawdę się czegoś takiego nie spodziewałem. Nie myślę o wygranej.

Zgłoszenia przyjmowane są w trzech kategoriach:
Uczciwość - historie w tej kategorii powinny przedstawiać osoby, które wykazały się szczerą uczciwością tam, gdzie jej brak mógł im przynieść wiele korzyści.

Inicjatywa - w tej kategorii czekamy na historie osób, które wykazały się bezinteresowną inicjatywą i chęcią niesienia pomocy innym.

Bohaterstwo - w tej kategorii czekamy na zgłoszenia osób, które wykazały się niezwykłą odwagą w niesieniu pomocy innym, w szczególności narażając własne zdrowie i życie.

Historię o zwykłym bohaterze można opisać lub przedstawić za pomocą filmu lub zdjęć. Spośród nadesłanych zgłoszeń specjalnie powołane jury wybierze 9 historii. Ich lista zostanie ogłoszona w jednym z listopadowych odcinków programu Dzień Dobry TVN. Od 12 listopada na stronie www.zwyklybohater.pl rozpocznie się głosowanie internautów, które będzie trwać do Gali Finałowej, która rozpocznie się o godz. 20 drugiego grudnia.

Suma głosów uzyskanych poprzez wiadomości sms oraz głosów oddanych przez internautów pozwoli wyłonić zwycięzców - trzech Zwykłych Bohaterów. Trzech Zwykłych Bohaterów otrzyma nagrodę w wysokości 200 tys. zł każdy.

Jury
Szymon Hołownia: Dziennikarz i publicysta słynący ze swojego inteligentnego, chociaż czasami ciętego języka. Od zawsze blisko spraw zwykłych ludzi, chętnie promuje postawy obywatelskie, dlatego Szymon objął przewodnictwo w naszym jury.

Ewa Drzyzga: Dziennikarka znana ze swojego poruszającego talk show Rozmowy w toku. To w nim przybliża historie oraz problemy zwykłych ludzi. Dociekliwa i nie bojąca się mówić tego, co myśli. Wszystko to sprawia, że z odpowiednią wrażliwością wybierze finalistów naszej akcji.

Henryka Krzywonos: Polska działaczka opozycji w okresie PRL, sygnatariuszka porozumień sierpniowych. Kobieta, która w świecie zarezerwowanym dla mężczyzn potrafi mówić, co jest ważne dla Polski. Nieugięta w dążeniu do celu i zawsze szczera. Przed nią nie ukryje się żaden zwykły bohater.

Lidia Maćkowska: Kobieta o sercu, które ma w sobie nieskończone pokłady miłości. Wychowała 12 dzieci, przez wiele lat prowadziła rodzinny dom dziecka, obecnie jest mamą 3 dzieci - jako rodzina zastępcza. Dobro ludzi jest dla niej najważniejsze, tak samo jak historie o zwykłych bohaterach.

Bożena Walter: Doskonale nam znana dziennikarka i prezenterka telewizyjna słynąca z wielkiego serca. Założycielka fundacji TVN Nie Jesteś Sam. Wrażliwość na sprawy zwykłych ludzi na pewno sprawi, że żaden zwykły bohater nie umknie jej uwadze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza