Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy ołtarz w kościele mariackim w Miastku jest po renowacji. To jednak nie koniec (ZDJĘCIA)

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Po lewej stronie ołtarz po renowacji, po prawej stronie przedwojenny ołtarz w miasteckim kościele
Po lewej stronie ołtarz po renowacji, po prawej stronie przedwojenny ołtarz w miasteckim kościele Andrzej Gurba, parafia Miastko, Historyczne Miastko, Stare Miastko
Ołtarz w kościele mariackim w Miastku przeszedł renowację. Najstarsza jego część to baldachim pochodzący z 1730 r., nieco przerobiony w 1922 i 1946 r. I to nie jest koniec prac.

Ksiądz Dariusz Jastrząb, proboszcz Parafii Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych w Miastku mówi, że prace renowacyjne elementów ołtarza wykonała specjalistyczna firma Ryzalit z Torunia. – Kosztowały nieco ponad 100 tysięcy złotych, z czego 50 tysięcy złotych to dotacja z gminy Miastko z puli przeznaczonej na zabytki, za którą serdecznie dziękuję - stwierdza proboszcz Dariusz Jastrząb.

Ołtarz przedwojenny i powojenny

Ołtarz w miasteckim kościele to częściowo przedwojenna pozostałość (do grudnia 1945 roku była to świątynia ewangelicka), uzupełniona elementami powojennymi, z których centralne najważniejsze miejsce zajmuje olejny obraz Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych namalowany w 1946 roku przez Władysława Drapiewskiego, jednego z najbardziej znanych polskich twórców ściennego malarstwa sakralnego pierwszej połowy XX wieku (jego nazwisko widnieje w źródłowej informacji dotyczącej zabytków, ale pierwszy powojenny miastecki proboszcz jako autora podaje jego brata Leona. Być może wspólnie pracowali nad obrazem w ramach jednego warsztatu).

Obraz poddano gruntownej renowacji, tak jak i XVIII-wieczny sześcioboczny baldachim oraz tzw. boczne skrzydła i inne drobniejsze elementy.

Proboszcz miasteckiej parafii mówi, że jego ambicją jest rekonstrukcja innych elementów dawnego historycznego ołtarza. To przede wszystkim przywrócenie figur św. Piotra i Pawła, które widać na przedwojennych zdjęciach, ale także rekonstrukcja dekoracji ołtarza, blatu ołtarza, predelli (ołtarzowej skrzyni).

Figury św. Piotra i Pawła rozsypały się po wojnie

Figury św. Piotra i Pawła rozsypały się po wojnie. Tak napisał w swojej kronice w 1946 roku ksiądz Jan Karnicki, pierwszy katolicki miastecki proboszcz. – Skrzynia ambony, jak również dwie figury świętych Piotra i Pawła tak pożarte były przez robactwo, że wprost się rozsypały – zanotował ksiądz Jan Karnicki.

Koszt nowych prac może wynieść około 300 tysięcy złotych. Miastecki proboszcz będzie szukał finansowania we wszystkich dostępach źródłach. Projekt rekonstrukcji ołtarza jest już gotowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza