Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Miastku był kiedyś rynek. Teraz go nie ma i nie ma centrum miasta. Zobaczcie stare zdjęcia i pocztówki

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
1926
1926 przedwojenne - H-J Knaack, powojenne - J. Maziejuk, współczesne - A.Gurba
Gdyby zapytać mieszkańców, gdzie jest centrum Miastka, to pewnie odpowiedzi byłoby tyle, ile zapytanych osób. Niestety, Miastko nie ma rynku miejskiego (placu, miejsca), który byłoby zamknięty dla ruchu kołowego i na którym mogłyby się odbywać najważniejsze plenerowe miejskie imprezy, uroczystości. A wokół rynku działałyby kawiarnie, lodziarnie, itd.

Gdzie jest centrum Miastka?

Gdzie jest centrum miasta? Niektórzy za centrum Miastka uważają rejon ulicy Dworcowej i Grunwaldzkiej z parkiem miejskim oraz biblioteką i Centrum Informacji Turystycznej. To jest centrum, ale co najwyżej władzy administracyjnej. Przypomnijmy, że przed decyzją o przebudowie parku niektórzy nieśmiało sugerowali, aby spróbować zrobić z parku miejski rynek. Nie przebili się jednak przez zwolenników oazy miejskiej zieleni.

Z kolei kiedy na miejscu dawnej hurtowni przy ulicy Dworcowej stawiano budynek Bramy Kaszubskiego Pierścienia (Centrum Informacji Turystycznej) niektórzy myśleli, że mały ryneczek powstanie za biblioteką. W tym miejscu powstał jednak parking.

Zobacz także:

Czy centrum Miastka jest niedaleko od ratusza ulica Armii Krajowej? Tak, jeśli uznamy, że centrum to sąd, bank, poczta i płatny parking. Swego czasu zamykano ten parking i odbywały się tutaj imprezy m.in. Dni Miastka i starty rajdu Magam Trophy. Historyczne centrum Miastka było gdzie indziej. To obszar przy obecnym kościele Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych, a więc współczesna ulica Konstytucji 3 Maja i okolice.

Dawny rynek przy miasteckim kościele kościele

To, że dawniej lokalizowano miejskie rynki niedaleko kościołów, nie było niczym nadzwyczajnym. Pierwszy miastecki kościół wybudowano w rejonie obecnej ulicy Konstytucji 3 Maja już w XVI wieku. I choć oczywiście wtedy nie można było jeszcze mówić o rynku (choć wytyczano je już w średniowieczu), to jednak kolejne budynki powstały przy kościele i w ten sposób tworzyły się później główne ulice, a wraz z nimi rynek. Trudno jednak dokładnie określić, kiedy powstał miastecki rynek (Marktplatz). Przy rynku, poza kościołem, znajdował się magistrat, budynek policji, główne sklepy, hotele itd.

Zobacz też:

W połowie XIX wieku rozpoczęto przebudowę miasteckiego rynku poprzez wyburzenie części budynków, aby powiększyć plac. To z tego powodu rozebrano w 1857 roku magistrat i nieopodal wybudowano nowy. To był prosty dwukondygnacyjny budynek z poddaszem. Znakiem rozpoznawczym były dwie flagi, który powiewały przy głównym wejściu.

Oczywiście powstały też nowe kamienice. To właśnie wtedy (czyli w drugiej połowie XIX wieku) rozpoczęto brukowanie rynku.

Jak wyglądał miastecki rynek w końcu XIX i na początku XX wieku, można zobaczyć na wielu zdjęciach. Rynek był jednym z głównych motywów miasteckich pocztówek. Główny plac miasta prezentował się okazale. To na nim odbywały się wszystkie ważne uroczystości, manifestacje, imprezy. Dwa razy w tygodniu rynek zamieniał się w plac targowy. Na zdjęciach widać nawet kilkadziesiąt konnych wozów, z których sprzedawano rolne płody, choć nie tylko. Przy rynku stał pomnik Bismarcka. Główną ulicą wychodzącą z rynku była obecna ulica Konstytucji 3 Maja i Armii Krajowej. Przedwojenny rynek i większość budynków przy nim zlokalizowanych przetrwało do marca 1945 roku, kiedy do Miastka (wtedy Rummelsburga) wkroczyła Armia Czerwona. Rosjanie zniszczyli budynki, oszczędzając w zasadzie tylko kościół.

Miastko. Plac handlowy, propagandowy i imprezowy

Po wojnie rynek stał się zwykłym placem handlowym (do lat 60-tych). Później był miejscem politycznych i propagandowych uroczystości, ale także imprez kulturalnych, rozrywkowych, sportowych, rekreacyjnych (m.in. turnieje zakładów pracy).

Prezentujemy pocztówki przedwojennego rynku (najstarsza jest datowana na 1899 r.), także powojenne zdjęcia oraz jedno współczesne, aby czytelnicy, którzy nie znają Miastka, wiedzieli, jak wygląda teraz rejon, gdzie był kiedyś rynek.

1926

W Miastku był kiedyś rynek. Teraz go nie ma i nie ma centrum...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza