Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachodniopomorskie: Pół miliona e-wykluczonych

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34 Fot. Andrzej Szkocki
W 2020 roku wykonywanie 90 proc. zawodów będzie wymagało e-kompetencji - wynika z najnowszych badań. A Polacy - obok Greków, Rumunów i Bułgarów - mają najniższe kompetencje cyfrowe w Europie.
W 2020 roku wykonywanie 90 proc. zawodów będzie wymagało e-kompetencji - wynika z najnowszych badań. A Polacy - obok Greków, Rumunów i Bułgarów - mają najniższe kompetencje cyfrowe w Europie.
W naszym województwie pół miliona dorosłych osób nie korzysta z internetu. Sytuację mają zmieniać uczestnicy Partnerstwa na Rzecz Edukacji Cyfrowej.

Prawie połowa polskiego społeczeństwa - większość to osoby w wieku ponad 50-ciu lat - nie korzysta z Internetu. Wykluczenie cyfrowe kilkunastu milionów dojrzałych Polaków to poważny problem gospodarczy i społeczny kraju, natomiast korzyści z włączenia pokolenia 50+ to kilkanaście miliardów zł rocznie.

W Zachodniopomorskiem nie korzysta z Internetu ponad 500 tys. dorosłych osób. W związku z tym bardzo utrudniony jest rozwój usług teleinformatycznych i postęp technologiczny.

 Brak motywacji i świadamości

- Podstawowymi przyczynami wykluczenia nie są brak dostępu do Internetu lub jego wysoka cena - podkreśla Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia Miasta w Internecie. - Lecz brak motywacji, nieświadomość korzyści, strach przed nowością i brak umiejętności cyfrowych. Konieczna zatem staje się edukacja cyfrowa społeczeństwa.

Niebawem powstanie Zachodniopomorskie Partnerstwo na Rzecz Edukacji Cyfrowej. Do Partnerstwa będą mogły dołączać samorządy, organizacje pozarządowe, instytucje i organizacje sektora naukowo-badawczego, samorządy pracodawców oraz instytucje kulturalne.

Polska  cyfrowa równych szans

Obszarem działań uczestników będzie realizacja projektu "Polska Cyfrowa Równych Szans". Powstał z myślą o wyzwaniach starzejącego się społeczeństwa, ma zapewnić szanse rozwojowe wszystkim grupom wykluczenia społecznego poprzez ich e-integrację. Chodzi o zbudowanie systemu włączania do świata cyfrowego generacji ludzi w wieku 45, 50 lat i starszych.

Inicjatorem akcji jest Stowarzyszenie Miasta w Internecie - ekspercka organizacja pozarządowa, działająca od 1998 roku na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Akcja jest realizowana wspólnie z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji.

Plusy innowacji

- Przemyślane i innowacyjne inwestycje w kompetencje cyfrowe znacząco wpływają na wzrost gospodarczy województw czy gmin - zapewania Krzysztof Głomb. - Niestety w Polsce zakres inwestycji publicznych najczęściej ogranicza się do informatyzacji urzędów administracji i tworzenia punktów dostępu do Internetu. Taki brak zrozumienia dla inwestycji w rozwój społeczny prowadzi do wydawania pieniędzy publicznych na kosztowne projekty informatyczne, z których korzysta niewielki odsetek Polaków.

Wykluczenie w liczbach Z komputera i Internetu nie potrafi korzystać ponad 13 mln Polaków. Tym samym nie korzystają z wielu usług świadczonych przez instytucje, urzędy i firmy. Nie mają dostępu do informacji i tańszych zakupów. Wykluczenie cyfrowe utrudnia także skuteczną walkę z bezrobociem wśród osób 50+, ponieważ z Internetu nie korzysta 10 mln osób z tej grupy wiekowej. Z Internetu korzysta natomiast zaledwie 23 proc. Polek i Polaków na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego i tylko 6 proc. polskich emerytów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza