MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakazali smartfonów w szkołach. Teraz chcą zabronić sprzedaży telefonów małoletnim

Katarzyna Mazur
Katarzyna Mazur
Ograniczenie dostępu do smartfonów w szkole to może być za mało
Ograniczenie dostępu do smartfonów w szkole to może być za mało freepik.com
Narasta debata na temat możliwości wprowadzenia zakazu sprzedaży smartfonów osobom poniżej 16. roku życia. Byłby to kolejny krok Wielkiej Brytanii po całkowitym zakazie używania smartfonów w szkołach, co przyniosło wiele pozytywnych rezultatów. Pomysł spotkał się ze znacznym poparciem społecznym, chociaż wzbudził też trochę kontrowersji.

Spis treści

Telefony dla dorosłych

W ostatnich miesiącach rząd brytyjski oraz różne organizacje podjęły szereg działań, mających na celu kontrolę korzystania z telefonów komórkowych w celu ochrony dzieci przed negatywnymi skutkami związanymi z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych. Jedną z aktywistek domagających się zmian jest Esther Ghey, matka 16-letniej Brianny brutalnie zamordowanej przez rówieśników w zeszłym roku. Postuluje o ustawę, która nie dozwalałaby osobom poniżej 16. roku życia na posiadanie telefonów z pełnym dostępem do aplikacji społecznościowych. Jej głos znalazł szerokie wsparcie społeczne, czego dowodzą wyniki ankiet przeprowadzonych wśród rodziców dzieci w wieku szkolnym. Zaskakująca większość - sięgająca około 60% - popiera zakaz sprzedaży smartfonów osobom poniżej 16. roku życia, obawiając się negatywnych skutków, jakie mogą mieć te urządzenia na rozwój młodych ludzi.

Konserwatyści w obronie wolności

Jednakże, wbrew temu poparciu, niektórzy politycy konserwatywni wyrażają swoje obawy co do wprowadzenia surowych ograniczeń. Uważają, że decyzje dotyczące korzystania z telefonów powinny należeć do rodziców, a nie być narzucane przez państwo. Choć przyznają, że problem jest poważny, sugerują, że edukacja rodziców w zakresie korzystania z technologii przez dzieci może być równie skutecznym rozwiązaniem, co surowe ograniczenia. Rząd brytyjski, mimo że nie komentuje konkretnych spekulacji dotyczących zakazu, podkreśla swoje zaangażowanie w bezpieczeństwo dzieci w Internecie.

Kto powinien wziąć odpowiedzialność?

Dyskusja na temat wprowadzenia zakazu używania smartfonów w szkołach oraz ograniczenia dostępu do nich dla młodzieży wciąż jest bardzo żywa również u nas, mimo że wiele państw skutecznie wprowadziło takie rozwiązania systemowo. Czy panowanie nad tym, co dzieci robią w Internecie jest rolą rządu, czy spoczywa na indywidualnej odpowiedzialności rodziców - wciąż pozostaje pytaniem otwartym.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zakazali smartfonów w szkołach. Teraz chcą zabronić sprzedaży telefonów małoletnim - Strefa Edukacji

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza