Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachodniopomorskie> Prawie 150 mln złotych na odnowę miast

Marzena Sutryk [email protected] Fot. sxc.hu
Złotówki będą możliwe do wykorzystania np. na odnowienie starówki w mieście.
Złotówki będą możliwe do wykorzystania np. na odnowienie starówki w mieście.
W Warszawie została podpisana umowa między marszałkiem zachodniopomorskim a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. To szansa na pieniądze na rewitalizację m. in. dworca w Koszalinie.

Chodzi umowę na uruchomienie Funduszu Powierniczego o nazwie JESSICA (z ang. Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas). Zachodniopomorskie jest drugie w Polsce i czwartym regionem w Europie, który zyskał możliwość skorzystania z tego wsparcia. A to będą pieniądze (konkretnie 149 mln zł), po które będą mogły sięgnąć samorządy miejskie z całego województwa. Z tym, że na innych zasadach niż przy dotychczasowym dofinansowaniu inwestycji z funduszy unijnych.

Ta forma finansowania ma działać na zasadzie pożyczki. Krótko mówiąc: miasto może pieniądze z funduszu JESSICA pożyczyć na konkretną inwestycję, ale musi je w całości zwrócić, do tego jeszcze będzie doliczane oprocentowanie. Jakie? Tego na razie nie wiadomo. - Ale to będzie i tak bardzo korzystny instrument finansowy i konkurencyjny wobec tych, jakie proponują banki - mówi Gabriela Wiatr, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie. - To będzie tańszy od bankowego pieniądz do pożyczenia.

W stolicy minister rozwoju regionalnego gratulowała marszałkowi Władysławowi Husejce, który podpisał umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, przystąpienia do współpracy w ramach funduszu.

Co dalej będzie się działo w temacie? W jaki sposób samorządy mogą ubiegać się o pieniądze? Wybór projektów będzie prowadzony w dwóch etapach, w drodze konkursu. Ale termin ogłoszenia nie jest jeszcze dokładnie znany.

- Najpóźniej po te pieniądze będzie można sięgnąć w drugim kwartale przyszłego roku - mówi Gabriela Wiatr.

Złotówki będą możliwe do wykorzystania np. na odnowienie starówki w mieście, odnowienie miejskich terenów zdegradowanych i pobudzenie obszarów poprzemysłowych i powojskowych.

Samorządy będą mogły się ubiegać o finansowanie całej inwestycji. - Ale muszą mieć świadomość, że pieniądze trzeba będzie oddać - mówi rzecznik urzędu.

Czy Koszalin ze swoim pomysłem na rewitalizację rejonu dworca kolejowego wpisuje się w ten projekt? - Jak najbardziej - odpowiada rzeczniczka. - Ten pomysł był przez nas analizowany i zastępca dyrektora od zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym ocenił go bardzo dobrze. Koszalińska koncepcja wpisuje się w fundusz JESSICA.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza