MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaczęła się kampania wyborcza

Redakcja
Partie polityczne rozpoczęły wyścig o miejsca w parlamencie. (Fot. Archiwum)
Partie polityczne rozpoczęły wyścig o miejsca w parlamencie. (Fot. Archiwum)
Po samorozwiązaniu Sejmu i ogłoszeniu przez prezydenta terminu wyborów na 21 października, większość ugrupowań politycznych rozpoczęła walkę o miejsca w parlamencie.

Strategicznym sojuszem Prawa i Sprawiedliwości ma być alians z Arturem Balazsem. Balazs może otwierać wyborczą listę PiS w Szczecinie - pisze tygodnik "Wprost" w internetowym wydaniu.

Odpowiedzią PO na współpracę PiS z Balazsem może być obecność na szczecińskich listach Platformy Longina Komołowskiego, ministra pracy w rządzie Jerzego Buzka. Donald Tusk do startu w wyborach do Sejmu próbuje namówić także samego Buzka, któremu zaproponował pierwsze miejsce na liście w Katowicach.

Jednak bardziej prawdopodobny jest start z list PO innego członka rządu AWS, Janusza Steinhoffa. Jeśli były minister gospodarki wystartuje, to prawdopodobnie otworzy listę PO w okręgu gliwicko-zabrzańskim.

W Gdańsku miejsce Donalda Tuska ma zająć obecny marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Podobno jego start z list PO jest już pewny. Na identycznym etapie ma być sprawa Macieja Płażyńskiego, któremu "jedynkę" w Gdańsku proponuje PiS.

Liderem listy PiS w Poznaniu może być wicepremier Zyta Gilowska. Chcą tego regionalne struktury partii. Według rzecznika Ministerstwa Finansów, Gilowska nie podjęła jeszcze decyzji o kandydowaniu.
Lider SLD Wojciech Olejniczak poinformował, że kierownictwo partii podjęło decyzję, że z listy LiD w wyborach nie wystartuje były premier Leszek Miller. Komentując wypowiedź Olejniczaka, Miller powiedział, że o listach kandydatów decyduje Rada Krajowa, a nie władze SLD, i dlatego jest jeszcze za wcześnie na ostateczne deklaracje.

Krajową Konwencję Wyborczą ma już za sobą Polskie Stronnictwo Ludowe. Na listach wyborczych są m.in.: Waldemar Pawlak, Jarosław Kalinowski, Jan Bury, Józef Zych, Marek Sawicki, a także związani z partią samorządowcy. Nieznany jest jeszcze lider listy PSL w Warszawie; według informacji w tej sprawie są prowadzone rozmowy m.in. z b. ministrem obrony Radosławem Sikorskim.

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała kalendarz wyborczy. Pierwszy termin upływa 16 września. Do tego dnia partie i koalicje mają czas na zawiadomienie PKW o zamiarze zgłoszenia kandydatów na posłów lub na senatorów. Wtedy również będą powołane okręgowe komisje wyborcze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza