Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zadbaj o zdrowie. Pieprzyki nie lubią słońca

Magdalena Olechnowicz [email protected]
Opalanie, choć przyjemne, może skończyć się groźnymi chorobami skóry.
Opalanie, choć przyjemne, może skończyć się groźnymi chorobami skóry. Fot. Kamil Nagórek
Zdrowie pod wpływem promieni słonecznych małe znamiona i pieprzyki na ciele mogą przekształcić się w groźne nowotwory. NZOZ Salus rozpoczął profilaktyczną akcję. Bada zmiany skórne pod kątem przemian w czerniaka.

Miłośników opalania nie brakuje, co widać na nadmorskich plażach. Lekarze jednak apelują, aby z kąpieli słonecznych korzystać rozważnie.

- Intensywne nasłonecznienie powoduje wystąpienie zmian skórnych o typie czerniaka, które mogą być niebezpieczne. Najgroźniejsze jest krótkie i intensywne opalanie w godzinach największego nasłonecznienia - mówi dermatolog z NZOZ Salus w Słupsku.

Lekarz uspokaja, że czerniak nie jest nowotworem występującym często w naszej szerokości geograficznej, ale jest niebezpieczny, ponieważ daje przerzuty na inne narządy wewnętrzne - oko, czy też centralny układ nerwowy.

Nie ma jednak co panikować, bo nie każdy pieprzyk jest czerniakiem.

- Regularnie należy poddawać się ocenie dermatologicznej. Lekarz nie stwierdzi od razu, czy znamię jest czerniakiem, ale wychwyci znamiona atypowe, czyli takie, które nie są symetryczne albo mają nierówny, postrzępiony brzeg - mówi doktor. - Następna rzecz to kolor - jeśli w znamieniu jest dużo odcieni jaśniejszych, ciemniejszych, szarawych, to też niedobrze. Kolejna rzecz to struktura. Niepokojące są takie elementy, jak globule, słupki czy pasemka. Trzeba też zwrócić uwagę na wielkość. Niedobrze, jeśli znamię ma więcej niż 7 milimetrów - dodaje lekarz.
Predyspozycje do wystąpienia nowotworów skóry mają szczególnie osoby o jasnej karnacji - bladej cerze, jasnych lub rudych włosach i niebieskich oczach. Zdaniem lekarza, mają one mniej barwnika w skórze, czyli mniej melanocytów. Co ciekawe, nowotwory skóry częściej występują u kobiet niż u mężczyzn.

- U kobiet problem dotyczy szczególnie kończyn dolnych - zwłaszcza podudzia i ud. Natomiast u mężczyzn zwykle jest to tułów, klatka piersiowa i plecy. Z kolei u osób po 65. roku życia najczęściej jest to twarz, bo ona narażona jest na największą ekspozycję na słońce.

Co, jeśli okaże się, że znamię jest złośliwe?

- Bezwzględnie należy je wyciąć. Nie należy tego zamrażać ani usuwać laserem. Należy to wyciąć chirurgicznie i oddać na badanie histopatologiczne - radzi doktor z NZOZ Salus.

Ryzyko czerniaka skóry rośnie, gdy nie stosujemy kremów z filtrem.

Należy używać ich bezwzględnie przed każdym wyjściem na słońce.

Filtr powinien być wysoki - 20 i więcej. Jeśli ktoś ma jasny typ karnacji, należy stosować filtr wyższy - nawet 50, jeśli ktoś ma ciemną karnację, to wystarczy 20. Niektórzy uważają, że skóra brązowa jest atrakcyjna i pociągająca, ale to nie znaczy, że jest zdrowa.

Badania
NZOZ Centrum Zdrowia Salus zaprasza na bezpłatne badania z zakresu profilaktyki i wczesnego wykrywania czerniaka skóry. Badania przeznaczone są dla osób w wieku 30-50 lat i obejmują dermatoskopowe badanie zmian skórnych pod kątem przemian w czerniaka skóry. Badania nie wymagają skierowań.

Należy się jednak wcześniej zarejestrować - tel. 59 848 90 00. Badania wykonywane są od poniedziałku do piątku w godzinach 16-17 w Poradni Dermatologicznej NZOZ Salus Słupsku przy ul. Zielonej 8. Liczba badań jest ograniczona. Z badań mogą korzystać pacjenci wszystkich przychodni. Program jest współfinansowany przez Gminę Miejską Słupsk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza