Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanim kupimy działkę budowlaną

opr. (jsz) tel. (94) 347 35 00 Fot. Archiwum
Przed ostateczną decyzją o kupnie działki, warto odwiedzić okolicę, w której zamierzamy zamieszkać.
Przed ostateczną decyzją o kupnie działki, warto odwiedzić okolicę, w której zamierzamy zamieszkać.
Aby marzenia o własnym domu mogły się ziścić, trzeba najpierw mądrze wybrać działkę. Nie można działać pochopnie pod wpływem impulsu. Należy wziąć pod uwagę wiele praktycznych aspektów.

Przed ostateczną decyzją o kupnie działki, warto odwiedzić okolicę, w której zamierzamy zamieszkać. Dobrze jest porozmawiać z ewentualnymi przyszłymi sąsiadami. W poszukiwaniu działki oprócz ogłoszeń prasowych lub tabliczek typu "działkę sprzedam", pomocny jest internet. Portali z ofertami jest bardzo dużo.

Można także skorzystać z biura pośrednictwa. Oszczędzasz czas, ale to kosztuje. Dobry pośrednik zaoferuje ci działkę i zatroszczy się o to, żeby cała transakcja przebiegła bezpiecznie i w zgodzie z prawem. Wiedz jednak, że za swoją usługę weźmie prowizję, przeważnie około 3 procent wartości nieruchomości. Czyli za działkę w cenie 200 tysięcy złotych trzeba zapłacić 6 tysięcy złotych.

Na co zwrócić uwagę

Cena działek budowlanych w Polsce kształtuje się zgodnie z europejskim trendem: w centrum miasta osiągają maksimum wartości, a promieniście, coraz dalej od niego wartość spada.

Uzbrojenie: Przede wszystkim prąd i woda. Ważne są tez kanalizacja i gaz. Nie dajmy się skusić na wspaniałe, wielkie działki z dala od cywilizacji, bez szans na podłączenie mediów. Bez tego trzeba będzie kopać studnie, budować szambo (ewentualnie biologiczną oczyszczalnię ścieków) albo ciągnąć kable elektryczne. A i potem woda z takiej studni nie nadaje się do użytku. Szambo, studnia bądź oczyszczalnia to dodatkowy wydatek (od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych).

Warto też zapoznać się z mapami zasadniczymi. Znajdują się na nich przebiegi linii wysokiego napięcia. Przepisy wymagają zachowanie odpowiednich odległości od ich osi (w zależności od napięcia.

Trzeba czytać

Bardzo ważnym dokumentem z którym musimy się zapoznać jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Pokazuje co będzie na danym obszarze - nawet jeśli dotąd wygląda całkiem dziewiczo. Urzędy mają obowiązek udostępnienia owych informacji każdemu zainteresowanemu.

Podczas gdy plan nie jest opracowany, często decyzje o zagospodarowaniu sporządza się na podstawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Z dokumentów tych można wyczytać: dlaczego dotychczas doskonała dla nas działka jest podejrzanie tania... Może na przykład graniczyć z projektowaną drogą szybkiego ruchu lub z terenem na którym będzie prowadzona uciążliwa działalność.

Przed kupnem

Niezależnie od fantastycznych historii, które opowiada ci sprzedający oraz superceny, zanim kupisz, sprawdź kilka rzeczy: spróbuj pokonać trasę do praca w godzinach szczytu. Będziesz wtedy mniej więcej wiedział, ile to trwa i czy jesteś w stanie znosić pięć dni w tygodniu taki wysiłek.

Jeśli chcesz kupić grunt rolny i go zabudować, warto zwrócić się do fachowca (miejscowy projektant, urbanista, geodeta) z prośbą o opinię, czy na danej działce można cokolwiek wybudować i jakie będą koszty uzyskania wszelkich niezbędnych pozwoleń. Zdobycie wszystkich dokumentów, uzyskanie różnych pozwoleń mogą być trudne i czasochłonne.

Zobacz księgę wieczystą

W księgach wieczystych gruntu znajdują się informacje na temat położenia, adresu, statusu zabudowy, numeru obrębu ewidencyjnego i działki ewidencyjnej, przebiegu drogi i praw do niej, szczegółowe informacje o właścicielu lub właścicielach (w razie sprzedaży wszyscy muszą podpisać zgodę). Odpis z księgi wieczystej może wziąć każdy z Wydziału Ksiąg Wieczystych w Sądzie Rejonowym.

Bardzo istotną informacją jest hipoteka - działka może być tania, bo jest obciążona hipotecznie.

Zgodność

Dzięki mapkom geodezyjnym możemy sprawdzić, czy wymiar i lokalizacja działki jest zgodna z przedstawioną ofertą. Mapki można zamówić za określoną opłatą w siedzibie starostwa.

Wśród cennych informacji na mapce powinny się znaleźć: położenie, powierzchnia, granice działki, klasa bonitacyjna gruntu, wartość nieruchomości, dane dotychczasowych właścicieli.

Uzyskanie pozwoleń na budowę, ewentualne dozbrojenie działki, zajmie od pół roku do roku. Na końcu musisz mieć świadomość, że kupno działki to zaledwie pierwszy krok na drodze do własnego wymarzonego domu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza