Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapraszamy do bajkowego Torunia. Magia świąt z Kopernikiem w tle. Moda na jarmarki świąteczne

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
W Toruniu można poczuć magię świąt, ale koniecznie trzeba poczekać do zmroku. Gdy rozbłysną iluminacje, Rynek Staromiejski zamienia się w bajkowy świat. Przy pomniku Mikołaja Kopernika tradycyjnie stanęła choinka, a na Rynku odwiedzić można kilkadziesiąt stoisk z przeróżnymi produktami.
W Toruniu można poczuć magię świąt, ale koniecznie trzeba poczekać do zmroku. Gdy rozbłysną iluminacje, Rynek Staromiejski zamienia się w bajkowy świat. Przy pomniku Mikołaja Kopernika tradycyjnie stanęła choinka, a na Rynku odwiedzić można kilkadziesiąt stoisk z przeróżnymi produktami. Fot. Magdalena Olechnowicz
Rozpoczął się sezon przedświąteczny i w wielu miejscowościach odbywają się jarmarki bożonarodzeniowe. Tradycja jarmarków wywodzi się z Niemiec. Do nas przywędrowała przed paroma laty i -jak widać - przyjęła się. Nie ma nic lepszego, aby wprowadzić się w świąteczny nastrój niż grzane wino, świąteczne przysmaki i możliwość zakupu własnoręcznie wykonanych prezentów dla najbliższych. My zapraszamy dziś na bajkowy jarmark w Toruniu. To doskonały pomysł na weekendową wycieczkę.

Jarmarki świąteczne odbywały się w Niemczech i Austrii już między XIII a XIV wiekiem, a obecnie odbywają się w wielu innych krajach na całym świecie. Na jarmarkach bożonarodzeniowych kupić można różnego rodzaju rękodzieło, lokalne wyroby, prezenty i wiele innych rzeczy.

Swoje początki jarmarki mają w XIV-wiecznych Niemczech. Wszystko zaczęło się od jednodniowych targów, na których kupcy wystawiali swoje produkty. To tam mieszkańcy miast i okolicznych wsi mogli zaopatrzyć się w niezbędne podczas świąt produkty. W kolejnych stuleciach jarmarki przekształciły się w wielodniowe wydarzenia.

Za najstarszy jarmark uznawany jest ten w niemieckim Dreźnie - ma już około 600 lat. Jednak ze względu na ograniczenia związane z pandemią, w tym roku jarmark się nie odbędzie. Rokrocznie gro słupszczan i mieszkańców Pomorza jeździło na jarmarki do Berlina. Lokalne biura podróży w przystępnej cenie organizowały niemal co tydzień wycieczki na jarmark do Berlina. W tym roku też są, choć jest ich zdecydowanie mniej. Prawdopodobnie z obawy ludzi o ryzyko zarażenia się. W Berlinie odbywa się kilkadziesiąt mniejszych i większych jarmarków - w tym roku są jednak dostępne tylko dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców.

Za to ogromne zainteresowanie jest polskimi jarmarkami. Stały się nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia i gromadzą ogromną liczbę ludzi. Trudno się temu dziwić, bo wieczorem są to najlepsze miejsca, aby poczuć magię świąt.
Za najpiękniejsze uznawane są te we Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, czy Toruniu. My odwiedziliśmy ten ostatni i nie zawiedliśmy się. W Toruniu można poczuć magię świąt, ale koniecznie trzeba poczekać do zmroku. Gdy rozbłysną iluminacje, Rynek Staromiejski zamienia się w bajkowy świat. Przy pomniku Mikołaja Kopernika tradycyjnie stanęła choinka, a na Rynku odwiedzić można kilkadziesiąt stoisk z przeróżnymi produktami. Wejście na jarmark jest możliwe po przejściu jednej z dwóch bram zaprojektowanych w bajkowym klimacie. Na Rynku Staromiejskim stanęły też drewniane wozy, w których serwowane są regionalne gorące potrawy i napoje. Oczywiście jest też rękodzieło - ozdoby świąteczne, ubrania, biżuteria, ceramika i wiele innych, lokalne produkty spożywcze - wędliny, sery, alkohole, słodycze, ale również przeróżne oryginalne prezenty pod choinkę.
Oprócz tego zaplanowano wiele imprez towarzyszących.

Program imprez

16.12. (czwartek)
16:00 – 18:00 – Zatańcz z nami…
18:00 – 19:00 – Modelowanie z balonów

17.12. (piątek)
15:30 – 17:00 – Śpiewać każdy może…
17:00 – 19:00 – O muzyczny klimat zadba DJ

18.12. (sobota)
12:00 – 14:00 – Toruń pachnie piernikiem… Słodkie kucharzenie z dziećmi.
14:00 – 15:00 – Świąteczna pocztówka z Jarmarku
15:00 – 16:00 – Spójrzmy w niebo, czyli wysokie akrobacje! - występ żonglerów oraz szczudlarzy
18:00 – 19:00 – Hej Pastorałko ! Pokaz ,, Małej Rewii’’ - w ten sobotni wieczór zaprezentuje się Grupa Teatralna ‚, Mała Rewia ’’ – czyli mały support przed występem Gwiazdy wieczoru
19:00 – 20:00 – Koncert na żywo! Gwiazdą wieczoru jest Krzysztof Iwaneczko., zwycięzca szóstej edycji ,, The Voice of Poland’’, polski wokalista, pianista, kompozytor, autor tekstów

19.12. (niedziela)
12:00 – 13:00 – Demonstracja wykonana przez Straż Miejską - mali ratownicy szkolą się z pierwszej pomocy
13:00 – 16:00 – Instruktaż udzielany przez Toruńską Straż Pożarną
16:00 – 17:00 – Występ Aikido Ikeda Dojo
18:00 – 20:00 – Koncert charytatywny, podczas którego licytować będziemy piękną biżuterię. Rozgrzeje nas pyszna, słodka czekolada, grzane wino i emocje podczas licytacji. Zaśpiewa finalistka III Edycji The Voice of Poland Jagoda Kret wraz z zespołem

20.12. (poniedziałek)
18:00 – 20:00 – Ostatni dzwonek! Zakupy przy akompaniamencie najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek

21.12. (wtorek)
16:00 – 18:00 – Baśnie w baśniowej krainie, czytane przez Mikołaja.
18:00 – 20:00 – Czas się poruszać! Grupa… ma w sobie moc !
19:00 – 20:30 – Świąteczne drzewka rozdają dla Was znani Toruńscy Żużlowcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza