Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZCh Police: Acron jeszcze nie rezygnuje

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34
Wiceprezes Acronu Vladimir Kantor (w środku) w urzędzie gminy podkreślał, że Zakłady Chemiczne w grupie Azotów Tarnów szczególnie ich interesują.
Wiceprezes Acronu Vladimir Kantor (w środku) w urzędzie gminy podkreślał, że Zakłady Chemiczne w grupie Azotów Tarnów szczególnie ich interesują.
Rosyjski potentat nawozowy nadal jest zainteresowany objęciem większościowego pakietu akcji Azotów Tarnów, do której należą Police. Przedłużył nawet termin składania zapisów na sprzedaż akcji do 29 czerwca.

Rosyjski Acron ogłosił, że chce zakupić 66 proc. akcji Azotów Tarnów. Akcję wycenił na 36 zł. Akcjonariusze w pierwotnym wezwaniu mieli czas do 22 czerwca. W piątek jednak Acron wydłużył termin do 29 czerwca.
Spółka należy do największych producentów nawozów na świecie. Produkuje ponad 5 mln ton nawozów rocznie, sprzedaje je do 60 krajów. Notowana jest na giełdach w Londynie i Moskwie.
Inwestor jest zdeterminowany. Przyznają to nawet związkowcy.

Na spotkanie do Polic z przedstawicielami 5 związków działających w Zakładach Chemicznych przyjechał Vladimir Kantor, wiceprezes Acronu.

- To świadczy o tym, że Rosjanie są naprawdę zdeterminowani by zakupić akcje Azotów Tarnów - przyznają związkowcy zakładowej Solidarności.

Związkowcy nie opowiedzieli się "za", czy "przeciw" rosyjskiej spółce. Zwracają jednak uwagę na fakt, że Acron posiada własne złoża surowców, fosforytów i potasu, sieć dystrybucji w Azji i i Ameryce, własne porty w Estonii i Rosji oraz bardzo dobrze rozwiniętą logistykę. Grupa zatrudnia ponad 12 tys. pracowników.

- Nie chcemy nikogo przekonywać, że rosyjska grupa Acron powinna być większościowym właścicielem Azotów Tarnów - zastrzegają Krzysztof Zieliński i Andrzej Malicki z Solidarności w ZCh Police w ostatnim "Nadodrzu". - Uważamy jednak, że jest to bardzo poważny inwestor z którym należy rozmawiać, a nie mówić, nie bo nie, jak to uczyniono w Tarnowie i Kędzierzynie. Pamiętajmy też, że Zakłady Azotowe Tarnów mają często inne cele niż Zakłady Chemiczne Police, co się przekłada coraz bardziej negatywnie na nasz zakład i region.

Rosjanie pofatygowali się również do gospodarzy gminy.

- Wysłuchałem pana Valdimira Kantora - potwierdza Władysław Diakun, burmistrz Polic. - Ma wiele pomysłów. Mówił o ewentualnych planach dotyczących zakładowego portu.

Wiceprezes Acronu podkreślał, że Zakłady Chemiczne w grupie Azotów Tarnów szczególnie ich interesują.

- Muszę przyznać, że był dobrze zorientowany w sytuacji Zakładów, powiązań spółki i gminy - dodał Diakun. - Uważam, że spotykać się trzeba. Mam jednak dystans. Gościliśmy już wielu prezesów wielkich koncernów, dużo obiecywali, i na tym się kończyło.

Zarząd Azotów Tarnów nie jest zainteresowany rosyjskim inwestorem. Przed kilkoma dniami ogłosił zmodyfikowaną strategię rozwoju do 2020 roku. Prezes Azotów, Jerzy Marciniak kreśli samodzielną wizję rozwoju grupy. Jego strategię poparł minister skarbu (SP posiada 32 proc. akcji). W komunikacie stwierdził, że Acron uniemożliwiłby realizację tej koncepcji.

Vladimir Kantor, wiceprezes grupy Acron zarzucił ministrowi skarbu brak konsekwencji.

- Nasze wezwanie jest odpowiedzią na plan prywatyzacji na lata 2012-2013, zatwierdzony przez Radę Ministrów 27 marca br. - przypomniał. - Obecnie jesteśmy informowani, że MSP odrzuca możliwość pozytywnej odpowiedzi na wezwanie Acronu, ponieważ uniemożliwiłoby to realizację uaktualnionej strategii Grupy, zakładającej samodzielny rozwój. Zupełnie nie zgadza się to z wcześniejszymi wypowiedziami przedstawicieli MSP, jak też i najnowszą - ministra Rafała Baniaka, który wskazuje na możliwość kolejnego wezwania.

Właściele Azotów Tarnów

  • Akcjonariusz                         udział w kapitale
  • Skarb Państwa                          32.05 proc.
  • ING OFE                                    12,92 proc.
  • Aviva OFE Aviva BZ WBK         8,4 proc.
  • PZU (PZU Życie)                        5,26 proc.
  • Generali OFE                             5,06 proc.

pozostali 36,31 proc

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza