Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Klęcinianki z gminy Główczyce wrócił z sukcesem z gali „Kurpiki 2023”

oprac. Wojciech Frelichowski
Zespół Klęcinianki i Paweł Żmuda, dyrektor GOK w Główczycach, podczas gali "Kurpiki 2023".
Zespół Klęcinianki i Paweł Żmuda, dyrektor GOK w Główczycach, podczas gali "Kurpiki 2023". Związek Kurpiów
Zespół Ludowy Klęcinianki z Klęcina w gminie Główczyce zdobył nagrodę podczas gali „Kurpiki 2023”. To coroczna impreza promująca kulturę i działalność ludności kurpiowskiej.

Kurpie to grupa etnograficzna ludności polskiej zamieszkująca tereny dwóch puszcz mazowieckich: Puszczy Zielonej i Puszczy Białej, funkcjonująca również jako określenie regionu kurpiowskiego. Geograficznie jest to region północno-wschodniego Mazowsza.

Corocznie Związek Kurpiów organizuje przegląd ludowej twórczości mieszkańców regionu oraz zespołów i artystów, którzy identyfikują się z regionem Kurpiów.

Podczas gali „Kurpiki 2023”, która odbyła się kilka dni temu w Ostrołęce, nagrodę przyznano Zespołowi Ludowemu Klęcinianki z Klęcina w gminie Główczyce. Zespół został uhonorowany w kategorii Budzenie tożsamości. Jak napisano w uzasadnieniu przyznania nagrody, „Klęcinianki nieprzerwanie od pięciu dekad śpiewają i koncertują. Historia powstania zespołu powiązana jest z osiedlaniem rodzin kurpiowskich na Pomorzu. Pielęgnuje kurpiowskie tradycje, mowę i folklor”.

- To najważniejsza nagroda w 50-letniej historii zespołu. Zespołu, który działa na obczyźnie, wśród innych kultur kultywując tradycje kurpiowskie. Czujemy się związani z tym terenem, czujemy się związani z tą kulturą. Dziękujemy wszystkim którzy wierzą w nas, wspierają i dają nam siłę do dalszego działania – powiedział podczas gali „Kurpiki 2023” Paweł Żmuda, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Główczycach, który opiekuje się zespołem Klęcinanki.

Zespół Ludowy Klęcinianki powstał z inicjatywy Danuty Kiereckiej w 1973 roku. Podczas jednej z wizyt w rodzinnych stronach, na Kurpiach, trafiła ona na występ kurpiowskiego zespołu ludowego prezentującego kurpiowskie wesele. Sporym zaskoczeniem był fakt, iż w zespole występują jej koleżanki i sąsiadki z czasów młodości. Dzięki temu spotkaniu powstał pomysł stworzenia zespołu ludowego w gminie Główczyce, w której w latach 60-tych i 70-tych osiedliło się wiele osób mieszkających wcześniej na Kurpiach.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza