MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Złoto i brąz dla biegaczki Beaty Topki, srebro dla oszczepniczki Klaudii Regin

Beata Topka była zadowolona z tytułu mistrzyni Polski w biegu na 5000 m
Beata Topka była zadowolona z tytułu mistrzyni Polski w biegu na 5000 m Fot. Talex Borysław Borzytuchom
Najlepsi krajowi lekkoatleci (dotyczy kobiet i mężczyzn) brali udział w 97. Mistrzostwach Polski Seniorów w Poznaniu. W trzydniowej imprezie wśród uczestników byli przedstawiciele klubów z naszego regionu. Dwa medale (złoty i brązowy) w biegach wywalczyła Beata Topka z Borzytuchomia. Srebro zdobyła oszczepniczka Klaudia Regin z Ustki. Gratulujemy!

Zmagania lekkoatletyczne odbywały się na pięknym stadionie na Golęcinie. Wyprawę do stolicy Wielkopolski bardzo miło będzie wspominać Beata Topka (Talex Borysław Borzytuchom), której trenerem jest Jarosław Ścigała. 22-letnia zawodniczka w rywalizacjach biegowych zdobyła dwa medale. Ten z najszlachetniejszego kruszcu wybiegała na dystansie 5000 metrów. B. Topka nie dała szans rywalkom, bo jako pierwsza zameldowała się na mecie, a później cieszyła się ze złotego krążka. Czas zwyciężczyni to 16.03,91 min. Ten wynik jest nowym rekordem życiowym tegorocznej mistrzyni Polski. Za Topką na kolejnych miejscach przybiegły na metę: 2. Izabela Paszkiewicz (AZS UMCS Lublin) - 16.05,50 min, 3. Monika Jackiewicz (MKL Szczecin) - 16.05,95 min. W biegu na 1500 m B. Topka wywalczyła brązowy medal, osiągając czas 4.12,00 min, który jest jej nowym rekordem życiowym. Od brązowej medalistki szybsze były tylko złota Eliza Megger (LKS Pszczyna) - 4.11,48 min i srebrna Martyna Galant (OŚ AZS Poznań) - 4.11,73 min. Słupszczanka Weronika Lewna (Fenix) była piętnasta z czasem 4.58,52 min na 1500 m, a na 5000 m nie pobiegła.

Równych sobie nie miała w rzucie oszczepem kobiet czwarta zawodniczka igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro - Maria Andrejczyk (Hańcza Suwałki). Ta 25-letnia oszczepniczka po raz kolejny udowodniła, że ma talent i wiedzie prymat w kraju. Faworytka wygrała pewnie. M. Andrejczyk osiągnęła najdłuższą odległość w trzeciej próbie. W niej posłała oszczep na 59.69 m. Przynależność do ścisłej czołówki krajowej potwierdziła Klaudia Regin. Oszczepniczka Jantara Ustka najlepszy rezultat miała w piątej serii. Wynik 54.87 m zapewnił jej srebro, czyli została wicemistrzynią Polski. Trzecia była Karolina Bołdysz (AZS AWFiS Gdańsk) - 51.73 m. Męską rywalizację oszczepników rozstrzygnął na swoją korzyść Marcin Krukowski. Zawodnik Warszawianki uzyskał odległość 83.86 m i ona zapewniła złoto. Słabiej spisał się 31-letni Dawid Kościów. Oszczepnik usteckiego Jantara zajął dziewiąte miejsce z wynikiem 64.49 m.
Honoru Ekonomika Maratończyka Lębork bronił Adam Głogowski. Lęborski biegacz finiszował jako czwarty na 5000 m. Jego czas wyniósł 14.18,20 min. Dwudziesty trzeci był Mateusz Lipiński (AML Słupsk) - 15.32,59 min. Na piątkę triumfował Aleksander Wiącek (Start Otwock) - 14.05,20 min. Niezwykle pozytywnie należy ocenić występ sztafety męskiej 4x100 m Akademii Młodego Lekkoatlety Słupsk, którą przygotował Tomasz Czubak. Bardzo młoda ekipa ze Słupska jeszcze nie dała rady bardziej doświadczonym sztafetom i ostatecznie uplasowała się tuż, tuż za podium, bo na czwartym miejscu z czasem 41,98 s. W jej składzie byli: Piotr Michalak, Szymon Depta, Oliwier Kołodziejski, Marek Zakrzewski. Kolejność sztafet na podium: 1. AZS AWF Katowice - 39,93 s, 2. OŚ AZS Poznań - 40,37 s, 3. Podlasie Białystok - 41,17 s.

W skoku wzwyż mężczyzn startowali słupszczanie. Oto ich miejsca i wysokości: 13. Kewin Malek - 198 cm, 14. Jakub Nielub - 193 cm (obaj AML), 15. Adrian Kordoński (Fenix) - 193 cm. Zwyciężył faworyt Norbert Kobielski (MKS Inowrocław) - 226 cm (rekord sezonu). Nie było niespodzianki w kobiecym skoku wzwyż. Zgodnie z przewidywaniami zwyciężyła Kamila Lićwinko (Podlasie) - 192 cm. Lokaty słupszczanek: 9. Hanna Grabowska - 170 cm, 12. Milena Patejuk - 166 cm, 14. Adrianna Litwin - 161 cm (wszystkie AML). W swoich konkurencjach biegowych na 3000 m z przeszkodami dwunaste lokaty zajęli reprezentanci Taleksu Borysław. Byli to: Katarzyna Główczewska - 10.46,40 min (r. ż.) i Daniel Kryzel - 9.28,87 min.