Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz jak wypadły słupskie szkoły w rankingu Rzeczpospolitej i Perspektyw

Daniel Klusek [email protected]
Słupski ogólniak nr 1 jest najwyżej ocenioną szkołą w naszym regionie w rankingu liceów. Na zdjęciu wczorajsza lekcja w I D.
Słupski ogólniak nr 1 jest najwyżej ocenioną szkołą w naszym regionie w rankingu liceów. Na zdjęciu wczorajsza lekcja w I D. Łukasz Capar
Najlepsze liceum w naszym regionie, słupski ogólniak numer 1, zajął 175. miejsce w Polsce w rankingu szkół przygotowanym przez miesięcznik "Perspektywy" i "Rzeczpospolitą". A to i tak awans o kilkadziesiąt pozycji.

W rankingu oceniano osobno licea ogólnokształcące, a osobno technika. Szkoły mogły zdobyć punkty głównie za wyniki swoich uczniów: ich sukcesy na ogólnopolskich olimpiadach, wyniki na maturze z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, a w przypadku techników również wyniki egzaminów zawodowych. Punkty można było również otrzymać, jeśli szkoła miała dobrą opinię środowiska akademickiego. Łącznie każda szkoła mogła otrzymać 100 punktów.

W tegorocznym zestawieniu okazało się, że niektóre szkoły w regionie poprawiły swoją lokatę, niektóre nawet bardzo. I Liceum Ogólnokształcące w Słupsku, najwyżej oceniona szkoła w naszym regionie, znalazła się na 175. miejscu. To spory awans w porównaniu z poprzednim rokiem, gdy zajęła ona 236. lokatę.

Zobacz także: Do IV LO w Słupsku przybyli wolontariusze z RPA

- W ostatnim roku zintensyfikowaliśmy działania zachęcające uczniów do udziału w olimpiadach. Przygotowanie do olimpiad wyzwala w uczniach chęć rywalizacji, ale także zwiększa ich możliwości wyboru różnych kierunków studiów - mówi Barbara Grędecka, dyrektor I LO.

- Ten ranking jest ważny dla prestiżu szkoły, ale także dla uczniów. Cieszy, że lokujemy się coraz wyżej. Nie bez znaczenia w awansie był fakt, że w poprzednim roku wszyscy nasi abiturienci zdali maturę.
W tym roku słupska jedynka pokonała dwójkę, choć i ona podskoczyła w rankingu o kilkanaście oczek i zajęła 204. pozycję w kraju.

- Dla nas najważniejszy jest ranking olimpijski, bo bardzo dbamy w szkole o ruch olimpijski - mówi Mariusz Domański, dyrektor LO nr 2 w Słupsku. - Ten awans to efekt ciężkiej pracy nauczycieli i ogromnej determinacji, pracowitości i rzetelności uczniów, w czym dyrekcja stara się nie przeszkadzać.
Oba słupskie licea znalazły się też w drugiej dziesiątce rankingu szkół województwa pomorskiego.
Z mieszanymi uczuciami wyniki rankingu przyjęli przedstawiciele techników. Powody do radości ma Zespół Szkół Ekonomiczno-Rolniczych w Bytowie.

Tamtejsze technikum poprawiło swój wynik sprzed roku o niemal 50 miejsc i zajęło miejsce 154. w ogólnopolskim zestawieniu. To trzeci najlepszy wynik w województwie.

Zobacz także: Zaproś nas na swoją studniówkę

- Od lat jesteśmy zauważalni w rankingach - cieszy się Stanisław Kożyczkowski, dyrektor szkoły. - Jestem zaskoczony tak dużym awansem, bo przyznam, że w ubiegłym roku wyjątkowo nie mieliśmy sukcesów na olimpiadach. Naszym uczniom dobrze natomiast poszło na maturach i egzaminach zawodowych.

Cieszy się również Aldona Pląska, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Słupsku, gdzie funkcjonuje Technikum nr 1. Szkoła zajmuje 160. miejsce w Polsce (awans o 65 oczek) i piąte w województwie.

- Nie jesteśmy zaskoczeni tymi wynikami, bo cały czas ciężko pracujemy. Prawie wszyscy nasi uczniowie podchodzą do egzaminów zawodowych i maturalnych, wybierają egzaminy również z przedmiotów dodatkowych - mówi Aldona Pląska. - Ten ranking jest dla nas ważny, bo pokazuje, jak oceniana jest nasza praca w kontekście innych szkół.

Zaskoczenia, ale i zawodu wynikami nie kryje natomiast Renata Draszanowska, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących, gdzie funkcjonuje Technikum nr 5. Rok temu szkoła w ogólnopolskim rankingu była 104. teraz jest 201.

- Najważniejsze, że utrzymujemy się w grupie najlepszych 250 techników w Polsce. Jestem jednak zaskoczona aż tak dużym spadkiem, bo liczyłam, że wypadliśmy lepiej niż rok temu - mówi Renata Draszanowska. - Mieliśmy laureata olimpiady zawodowej, a widzę, że w rankingu w ogóle tego nie uwzględniono. Nie wykluczam interwencji w tej sprawie. Szkoda też, że wzięto pod uwagę tylko suche wyniki, a nie przeanalizowano przyrostu wiedzy uczniów. A to przecież też da się zmierzyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza