Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zorza polarna nad Bałtykiem. Zdjęcia naszych czytelników robią ogromne wrażenie!

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
W nocy z 27 na 28 lutego na polskim niebie widoczne było niezwykłe zjawisko: zorza polarna. Kolorowe światła pojawiły się nad Bałtykiem i były widoczne gołym okiem. Internauci publikują zdjęcia na Facebooku i Instagramie.
W nocy z 27 na 28 lutego na polskim niebie widoczne było niezwykłe zjawisko: zorza polarna. Kolorowe światła pojawiły się nad Bałtykiem i były widoczne gołym okiem. Internauci publikują zdjęcia na Facebooku i Instagramie. Fot. Przemek Dargiel
W nocy z 27 na 28 lutego gołym okiem widać było piękną zorzę polarną nad Bałtykiem. Internauci dzielą się swoimi zdjęciami z Ustki. Robią naprawdę ogromne wrażenie. Obejrzyjcie galerię – widok jest niesamowity!

W nocy z 27 na 28 lutego na polskim niebie widoczne było niezwykłe zjawisko: zorza polarna. Kolorowe światła pojawiły się nad Bałtykiem i były widoczne gołym okiem. Internauci publikują zdjęcia na Facebooku i Instagramie.

Zorza polarna rzadko bywa dobrze widoczna w Polsce. Jeśli już takie spektakularne zjawisko się pojawi, jest widoczne na niebie w północnej części kraju, na wybrzeżu Bałtyku. Można ją było dostrzec na początku września 2022 i teraz - można ją było dostrzec m.in. nad Ustką, Łebą, Mielnem czy Kołobrzegiem.

Czym jest i jak powstaje zorza polarna?
Zorza polarna to spektakularne zjawisko atmosferyczne w formie pięknych falujących pasów światła, ukazujących się na niebie, w górnych warstwach atmosfery. Zorza powstaje, gdy fale neutronów i protonów, wyrzucone w czasie rozbłysków na słońcu (tzw. wiatr słoneczny), przyciągane przez pole magnetyczne Ziemi (szczególnie silnym wokół biegunów) zetkną się z powietrzem.

Kolor zorzy zależy od rodzaju gazu oraz od wysokości, na jakiej występuje zjawisko. Na czerwono i na zielono świeci tlen, natomiast azot świeci w kolorach purpury i bordo. Zderzenie cząstek z mieszaniną azotu i tlenu daje barwę żółtą. Lżejsze gazy – wodór i hel – świecą w tonacji niebieskiej i fioletowej.

Zorza polarna, jak nazwa wskazuje, występuje najczęściej w okolicach podbiegunowych. Na półkuli północnej z zórz polarnych słyną np. kraje skandynawskie, Islandia, Grenlandia czy Rosja.

Swoje zdjęcia wykonane w Ustce wysłał nam słupszczanin - Przemek Dargiel.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza