W niedzielę do godziny 13 w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku przy ul. Szarych Szeregów można oddawać krew. Stany krwi są dramatycznie niskie. Szczególnie brakuje krwi w grupach 0 Rh+ i 0 Rh-, ale także A Rh- i B Rh-.
Stacje krwiodawstwa i szpitale w Pomorskiem apelują o pomoc. Zapasy krwi i płytek krwi są dramatycznie niskie. W potrzebie są szpitalne oddziały operacyjne. Zabiegi medyczne są wykonywane, ale zapasów krwi nie ma. Gdy krwi zabraknie, mogą zostać wstrzymane. Wakacje to czas, kiedy krwi szczególnie brakuje, gdyż nie są organizowane akcje w szkołach, a stali dawcy wyjeżdżają na urlopy. Tymczasem w tym czasie wypadków jest więcej i szpitale potrzebują krwi w większych ilościach niż zazwyczaj.
Stan grupy krwi 0 Rh- jest bardzo niski, a jest to krew najbardziej cenne, gdyż w przypadku braku innych, może ją zastąpić. Jest uniwersalna.
- Krwi ratującej ludzkie życie brakuje a stan płytek krwi jest krytyczny, stąd nasz apel – mówi Magdalena Żynis, Kierownik Sekcji ds. Organizacyjnych i Sprawozdawczości w RCKiK w Słupsku. - Od czerwca odnotowujemy znaczny spadek stanów krwi zwłaszcza w grupach minusowych, a także ogromne braki w płytkach krwi. Tymczasem każdego dnia na oddziałach szpitalnych toczy się walka o życie i zdrowie pacjentów. Gdyby nie pomoc Honorowych Dawców Krwi, lekarze nie mogliby w pełni realizować czynności medycznych. Krew i jej składniki ratują życie podczas operacji - planowanych oraz w nagłych przypadkach: po wypadkach drogowych, po oparzeniach, u osób chorych np. na choroby nowotworowe, czy osobom z zaburzeniami krzepnięcia – mówi Żynis.
Słupskie Centrum zaopatruje w krew i jej składniki szpitale z powiatu słupskiego, lęborskiego, bytowskiego, chojnickiego i człuchowskiego.
- A w sytuacji, gdy stany krwi są wystarczające dla pacjentów z obszaru naszego działania krew przekazywana jest również według zapotrzebowania do innych centrów krwiodawstwa. W ostatnich latach udzielaliśmy pomocy pacjentom ze Szczecina, Katowic czy Warszawy.
Krwi brakuje w szpitalach w całym kraju, ale w wakacje w dramatycznej sytuacji są szpitale położne na terenach turystycznych – m.in. na Pomorzu i Kaszubach.
- W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, z uwagi na region jaki obsługujemy oraz biorąc pod uwagę, że w wakacje liczebność powiatu wzrasta ponad dwukrotnie, problem z dostępnością krwi dotyczy również nas – przyznaje Magdalena Andrzejewska, pełnomocnik ds. marketingu w Szpitala Specjalistycznym w Kościerzynie.
Problem rokrocznie narasta w sezonie letnim.
- Problemy z dostępnością krwi mogą wynikać z różnych czynników. Niedobór krwi w wakacje z reguły wynika z mniejszej liczby dawców, gdyż wiele osób podróżuje. Zauważamy też zwiększoną liczbę wypadków ze względu na większą aktywność społeczną, podróże i działania na świeżym powietrzu, co zwiększa ryzyko wypadków i urazów. Do tego dochodzą wypadki drogowe, wypadki wodne, sportowe kontuzje i inne incydenty, które latem są bardziej powszechne – mówi Magdalena Andrzejewska ze szpitala w Kościerzynie, ale podkreśla, że krew wykorzystywane jest nie tylko podczas operacji po wypadkach.
Krew jest najcenniejszym darem ofiarowanym przez człowieka. W Polsce jest ponad 600 tysięcy honorowych krwiodawców. Oddawanie krwi to szlachetny gest, który nie wymaga dużo wysiłku, a może uratować życie.
Wakacje to najtrudniejszy czas dla publicznej służby krwi. W tym czasie bieżące stany magazynowe krwi i jej składników w województwie pomorskim stale maleją, dlatego jest ona szczególnie potrzebna. Stąd apel do młodzieży, stałych krwiodawców, osób, które oddawały kiedyś krew, bądź też wahają się z decyzją zrobienia tego po raz pierwszy – nie bądźcie obojętni, oddajcie krew, która jest bezcennym darem życia. Krwi nie da się w żaden sposób zastąpić, a jej jedynym źródłem jest drugi człowiek.
Ramka?
Dawcą może być praktycznie każdy zdrowy człowiek, który ukończył lat 18, ale nie skończył lat 65. Mężczyzna krew może oddać nie częściej niż 6 razy w roku, kobieta - 4, z tym że przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni. Jednorazowo od osoby ważącej co najmniej 50 kg można pobrać około 450 ml krwi. W zamian za tak cenny dar krwiodawcom przysługują pewne przywileje – jednym z nich są dwa dni wolnego – w dniu oddania krwi, oraz następnego dnia.