MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zwierzęta opuszczają swoje naturalne środowisko, my je dokarmiamy. Co zrobić, gdy w mieście lub w lesie spotkamy dzika?

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Będąc w pobliżu zabłąkanego zwierzęcia, nie krzyczymy. W takiej sytuacji najlepiej spokojnie odejść
Będąc w pobliżu zabłąkanego zwierzęcia, nie krzyczymy. W takiej sytuacji najlepiej spokojnie odejść 123rf
Dzików na ulicach Trójmiasta jest coraz więcej, przed Bożym Narodzeniem na ul. Raduńskiej w Gdyni zwierzę poturbowało kobietę. Zaatakowana, która trafiła do szpitala, nie była pierwszą ofiarą tych zwierząt. W sieci znajdziemy wiele historii, które już nie dziwią. Podobnie jak zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych - dzik na przystanku autobusowym, rodzina dzików w centrum miasta, dzik idący środkiem ulicy...

Co zrobić, gdy w mieście lub w lesie spotkamy dzika

Przywykliśmy do tego, że czasem trzeba przejść na drugą stronę, aby ominąć gromadkę zwierząt. I choć problem nie jest nowy, warto sobie przypominać, jak uniknąć przykrych sytuacji.

- Robimy, co w naszej mocy, aby ograniczyć problem. Jednak metody dziś dostępne to półśrodki i mamy nadzieję, że to, co się stało przed świętami w Gdyni, sprawi, że władni zniesienia zakazu przewozu dzików związanego z ASF, pochylą się nad nim ponownie - mówiła niedawno w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gdyni. - Odstrzał redukcyjny, jaki prowadzimy od kilku lat, jest jedyną metodą ograniczenia populacji dzików w terenie aglomeracji miejskiej dozwoloną prawem. Kilka lat temu odławialiśmy i przesiedlaliśmy dziki do odległych od miasta terenów - i była to skuteczna metoda redukcji - na masową skalę. W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się choroby afrykańskiego pomoru świń, nadal obowiązuje kategoryczny zakaz przesiedlania dzików. Pozostaje tylko odstrzał, a to problem natury logistycznej i humanitarnej, te czynności w zwartej zabudowie są trudne, a czasem nawet wręcz niemożliwe do wykonania - dodała.

Tutaj warto zaznaczyć, że z tym problemem muszą się zmierzyć właśnie urzędy. Lasy Państwowe nie mają w tym zakresie najwyraźniej żadnej mocy.

- Problemem zwierząt, w tym dzików, bytujących w przestrzeni miejskiej, zajmują się Wydziały Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz Straże Miejskie poszczególnych miast. Problem zwierzyny „zamieszkującej” tereny miejskie nie leży w zakresie kompetencji pracowników Lasów Państwowych - tłumaczy Jerzy Krefft, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

Co więc robią miasta? Na przykładzie Gdyni - dziki zazwyczaj są wyprowadzane na tereny zalesione, odstraszane różnymi środkami rozłożonymi przez funkcjonariuszy Ekopatrolu Straży Miejskiej i odstrzeliwane, by zredukować populację. Ta ostatnia metoda bywa problematyczna, a w 2023 roku przewidziano odstrzał lub odłów 300 dzików.

- Dziki same z siebie nie stwarzają niebezpieczeństwa. Sprowokowane, a szczególnie locha z młodymi owszem może zaatakować. Ataki dzików głównie dotyczą luzem biegających psów - informuje w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" Leonard Wawrzyniak, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gdyni. - Straż Miejska, a w szczególności Referat Ochrony Środowiska i Profilaktyki Społecznej (Ekopatrol) wyprowadza dziki z miejsc gdzie budzą niepokój wśród mieszkańców - place zabaw, tereny szkół i przedszkoli, ale również tereny prywatne (posesje, ogrody itp.). W miejscach częstego ich przebywania rozpylany jest środek do odstraszania dzików, prowadzone są działania edukacyjne w szkołach, przedszkolach i innych placówkach - dodaje.

Jak dodaje rzecznik Straży Miejskiej, dziki są często zachęcane przez ludzi od odwiedzania miejskich przestrzeni. Czasami celowo, ale zdarza się, że sprowadzamy do siebie je zupełnie nieintencjonalnie.

- Główną przyczyną tego, iż zwierzęta te chętnie przebywają na terenach miejskich jest to, że często są dokarmiane. Kolejną przyczyną są osoby dokarmiające koty, które pozostawią pożywienie dla kotów, a dziki chętnie z tego korzystają. Altanki śmietnikowe często są niedostatecznie zabezpieczone, a dziki znajdują tam pożywienie - podkreśla rzecznik SM.

Przewiezienie na dalsze tereny - które podobno działało bardzo dobrze - na razie nie wchodzi w grę ze względu na wspomniany już ASF, czyli afrykański pomór świń. Chwilowo więc nie tylko mieszkańcy Gdyni, ale całego Trójmiasta, mają okazję do częstszych spotkań z tymi zwierzętami.

Co więc zrobić, kiedy spotkamy zwierzę

  • Jedną z najważniejszych rzeczy, o jakiej należy pamiętać, jest fakt, że człowiek ma o wiele lepszy wzrok niż dzik. Ten ma bardzo czuły węch oraz słuch. Wyczuje ludzi z odległości 500 metrów i usłyszy nasze kroki, ale jest duże prawdopodobieństwo, że my pierwsi go zauważymy.
  • Wykonując gwałtowne ruchy pomożemy mu nas dostrzec, zatem przy takich spotkaniach najlepiej spokojnie się oddalić.
  • Jeśli jednak zostaniemy dostrzeżeni, powinniśmy ograniczyć nasze ruchy do minimum. Zachować spokój, nie panikować i pozostać w bezruchu.
  • Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zwierzę to jest dość szybkie, a więc bardzo często ucieczka może być złym pomysłem. Nie chcielibyśmy więc w żaden sposób prowokować go do ataku.
  • Jeszcze bardziej musimy być wyczuleni w przypadku napotkania lochy z młodymi.

Warchlaków nie wolno dotykać ani zabierać z lasu. Jeśli matka jest w pobliżu, może stać się bardzo agresywna i zaatakować. Dlatego w przypadku spotkania nawet młodego dzika należy spokojnie się oddalić - przestrzega Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych.

Co ważne, dziki swoją zwrotnością przypominają bardziej ciężarówkę, aniżeli sportowy samochód. Kiedy więc już przyjdzie co do czego i zwierzę będzie szło w naszą stronę, należy po prostu zejść mu z drogi. Zmienianie kierunku może zabrać mu trochę czasu, a wtedy my będziemy mogli spokojnym krokiem się oddalić.

Specjaliści mają dla nas kilka rad:

  • nie dokarmiajmy dzikich zwierząt,
  • nie wyrzucajmy żywności w miejscach, które nie są do tego przeznaczone,
  • jeśli obawiamy się spotkania z dzikim zwierzęciem w lesie, psa trzymajmy na smyczy,
  • nie zatrzymujmy się, by fotografować dziki.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zwierzęta opuszczają swoje naturalne środowisko, my je dokarmiamy. Co zrobić, gdy w mieście lub w lesie spotkamy dzika? - Dziennik Bałtycki

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza